Jakie nowe obowiązki będzie miał pracodawca wobec pracownika strażaka

Oskar Sobolewski
Oskar Sobolewski
20.07.2021AKTUALNE

Jakie nowe obowiązki będzie miał pracodawca wobec pracownika strażaka

Pracodawcy będą mieli dodatkowe obowiązki wobec swoich pracowników, którzy dodatkowo działają w ramach ochotniczej straży pożarnej.  Dotyczy to dużej grupy pracodawców, bowiem strażaków – ratowników OSP jest w Polsce około 200 tysięcy. Ponadto strażacy otrzymają dodatek z tytułu wysługi lat w OSP. Sprawdź, w jakiej wysokości.

Prawo do zwolnienia z obowiązku  świadczenia pracy dla pracownika strażaka

Projekt ustawy  skierowany do konsultacji przewiduje, że pracodawca będzie miał obowiązek zwolnić od świadczenia pracy strażaka­­‑ratownika Ochotniczej Straży Pożarnej biorącego udział w działaniach i akcjach ratowniczych lub ćwiczeniach organizowanych przez gminę, Państwową Straż Pożarną lub inne uprawnione podmioty oraz wykonującego zadania na rzecz ochrony ludności, a także na czas niezbędny do odpoczynku zgodnie z art. 132 § 1 Kodeksu pracy. W związku z tym prawo do zwolnienia z obowiązku  świadczenia pracy zostanie uregulowane na gruncie ustawowym.

Ważne! 

Oznacza to, że w wielu zakładach pracy takie osoby mogą pracować, a pracodawca powinni się przygotować do tej zmiany.

Świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP dla strażaka

Druga zmiana dla strażaków ochotników to  przyznanie strażakowi­­ – ratownikowi Ochotniczej Straży Pożarnej świadczenia ratowniczego, z tytułu wysługi lat w OSP, w wysokości 200 zł. Prawo do świadczenia ratowniczego będzie przysługiwać strażakowi­ – ratownikowi Ochotniczej Straży Pożarnej:

ü  który przez co najmniej 25 lat był czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet,

ü  po osiągnięciu 65. roku życia, w przypadku mężczyzn oraz 60. roku życia w przypadku kobiet.

Przez czynne członkostwo w Ochotniczej Straży Pożarnej należy rozumieć członkostwo, podczas którego w ciągu każdego roku ubezpieczony strażak­­‑ratownik Ochotniczej Straży Pożarnej brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych organizowanych i prowadzonych przez PSP.

Omówione propozycje nie zostały jeszcze skierowane do sejmu, w związku z tym nie można wykluczyć, że w treści rozwiązań zostaną wprowadzone zmiany. Biorąc jednak, że przepisy są już na etapie konsultacji społecznych, należy założyć, że z dużym prawdopodobieństwem zostaną uchwalone i od stycznia 2022 roku staną się częścią porządku prawnego.

Źródło:

Projekt ustawy i Ochotniczych Strażach Pożarnych

Autorem odpowiedzi jest: 

Oskar Sobolewski


Oskar Sobolewski
AUTOR
Prawnik, ekspert rynku emerytalnego i założyciel Debaty Emerytalnej. Posiada doświadczenie w zakresie doradztwa przy tworzeniu i funkcjonowaniu PPE oraz PPK. Autor i współautor książek oraz publikacji dotyczących zagadnień systemu emerytalnego, aktywnie komentuje w mediach (tradycyjnych i społecznościowych) zagadnienia związane z systemem emerytalnym, rynkiem pracy i ubezpieczaniami społecznymi.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo