Jak pracuje ZUS w II kwartale 2021 r. – e-wizyty, obsługa w poniedziałki

Jak pracuje ZUS w II kwartale 2021 r. – e-wizyty, obsługa w poniedziałki
Dokument aktualny

Redakcja Portalu

26.03.2021

ZUS potwierdza, że w kwietniu, maju oraz czerwcu w poniedziałki placówki ZUS nadal będą dostępne w godzinach 8.00–15.00. Ponadto ZUS zachęca do skorzystania e-wizyt. Oto praktyczna instrukcja, jak się przygotować do e-wizyty w ZUS.

ZUS przypomina, że w placówkach w ramach wydzielonych stref,  klienci mogą samodzielnie składać wnioski do przeznaczonych do tego skrzynek – bez kontaktu z pracownikiem ZUS. Zarówno w poniedziałki, jak i w pozostałe dni tygodnia dokumenty do skrzynek można składać w godz. 8.00 – 15.00.

E-wizyta w ZUS

ZUS zachęca także do załatwiania spraw w ZUS bez wychodzenia z domu i skorzystania z e-wizyt. ZUS jest dostępny przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz w kontakcie telefonicznym. Do dyspozycji jest ogólnopolska infolinia pod numerem telefonu 22 560 16 00 dostępna w dni robocze (pn.–pt.) w godzinach 7:00–18:00.

Na e-wizytę możesz umówić się tylko do placówki ZUS, która jest dla Ciebie właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. Jeśli jesteś płatnikiem składek umów się do ZUS właściwego ze względu na adres Twojej firmy.

Na e-wizytę możesz umówić się w dni robocze godzinach 9.00-14.00. Aby zarezerwować wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie, wejdź na link do e-wizyty.

Od 16 lutego klienci mogą umawiać się na konsultacje w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent.

Podczas rezerwacji

 • podaj swoje dane,
 • wybierz dzień i godzinę spotkania,
 • wybierz temat spotkania
 • Jeśli jesteś osobą niesłyszącą, wybierz e-wizytę w języku migowym (PJM), a następnie zaznacz interesujący Cię temat spotkania.

Miejsce i urządzenie

wybierz prywatne, ciche miejsce z neutralnym tłem, np. jasną ścianą. Wykorzystaj urządzenie z kamerą: komputer, laptop, tablet lub telefon.

Dowód osobisty

Jeśli chcesz uzyskać informacje w indywidualnej sprawie, przygotuj swój dokument tożsamości – zostanie zweryfikowany w trakcie e-wizyty.

Udział osób trzecich

W e-wizycie może brać udział tylko ten opiekun Klienta, którego dane podano przy rezerwacji e-wizyty.

Sprawdź przed e-wizytą

 1. Jeśli chcesz umówić się na e-wizytę z pracownikiem ZUS, musisz mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon. Twój sprzęt powinien spełniać następujące minimalne wymagania:
 • komputer z systemem Windows:
 • Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1 i nowszym; upewnij się, że sterowniki są aktualne,
 • dwurdzeniowy procesor Intel 2.XX GHz lub procesor AMD (co najmniej 4 GB pamięci RAM),
 • MacOS 10.12 lub nowszy,
 • procesor Intel (co najmniej 2 GB pamięci RAM).
 • komputer Mac:
 • iPhone i iPad – iOS 12.0 i nowsze oraz iPadOS 13.1 i nowsze,
 • smartfony z systemem Android – Nougat 7.0 i nowsze (co najmniej 2 GB pamięci RAM),
 • Internet – ostatnie dwie główne wersje jednej z tych przeglądarek: Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari i Microsoft Edge na komputerach z systemem Windows, Mac lub Linux.
 • kamera z minimalną rozdzielczością 1280x720.

Czy jesteś przygotowany do e-wizyty w ZUS – lista kontrolna

1.

Jeśli chcesz umówić się na e-wizytę z pracownikiem ZUS, musisz mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon.

2.

Nie powinieneś uczestniczyć w e-wizycie w miejscach publicznych, gdzie panuje duży hałas i w zasięgu kamery mogą pojawić się osoby trzecie.

3.

Ustaw kamerę tak, aby tło było neutralne (np. ściana). Twoja twarz powinna być dobrze oświetlona.

4.

Nie zarezerwujesz wizyty, jeśli nie zaznaczysz okienka z oświadczeniem, że rozpowszechnianie wizerunku pracownika ZUS prowadzącego e-wizytę wymaga jego zgody.

5.

W e-wizycie może brać udział osoba trzecia, tylko jeśli jest Twoim opiekunem faktycznym lub prawnym. Na etapie rezerwacji e-wizyty zaznacz, że w wizycie weźmie udział opiekun. Podaj jego imię i nazwisko.

6.

Jeśli chcesz uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, przygotuj swój dokument tożsamości. Będziesz musiał go pokazać podczas e-wizyty. Pracownik może zadać Ci dodatkowe pytania, aby Cię uwierzytelnić.

7.

W trakcie e-wizyty nie wychodź poza zasięg kamery – bez uzasadnionej przyczyny. Może to spowodować, że pracownik ZUS zakończy e-wizytę.

8.

Nie udostępniaj innym osobom zrzutów z ekranu oraz nagrań z e-wizyty.

9.

Gdy e-wizyta się przedłuża, pracownik ZUS może Cię poinformować, że e-wizyta dobiega końca. Pracownik może ją zakończyć ze względu na kolejne zaplanowane spotkanie z klientem.

Źródło:

www.zus.pl

Redakcja portalu

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel