Jak zatrudnić cudzoziemca spoza Unii Europejskiej – dokumentacja

Michał Culepa
Michał Culepa
09.07.2021AKTUALNE

Pytanie:

Klient chce zatrudnić u siebie w firmie pracownika na umowę o pracę pochodzącego z Meksyku (zezwolenie na pracę oraz pobyt czasowy). Proszę o przybliżenie procedury zatrudniania Meksykanów w Polsce oraz informację jakie dokumenty należy złożyć do Urzędu Wojewódzkiego.

Odpowiedź:

Obywatele Meksyku zatrudniani są w Polsce jako cudzoziemcy na zasadach ogólnych, tj. na podstawie zezwolenia na pracę.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

W przypadku pracowników pochodzących z krajów spoza Unii Europejskiej, tak jak w przypadku Meksyku, co do zasady, jeżeli nie obowiązują szczególne uregulowania kwestii zatrudnienia zawarte np. w umowach międzynarodowych, stosuje się zasady ogólne określone w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia. 

W przypadku „standardowego” zezwolenia na pracę (zezwolenie typu A) przeznaczonego dla zatrudnionych zasadniczo na stałe przez na podstawie umowy z polskim pracodawcą (lub zleceniodawcą) tj. podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Polski, cudzoziemiec musi przebywać w Polsce legalnie, czyli posiadać odpowiednie dokumenty tj. paszport opatrzony odpowiednią wizą, albo dysponować zezwoleniem na pobyt czasowy albo co najmniej złożonym o takie zezwolenie wnioskiem bez wad formalnych.

Pracodawca obowiązany jest złożyć wniosek o zezwolenie na pracę

Wniosek składa się do wojewody, właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Zezwolenie jest wydawane przez tegoż wojewodę. Wniosek może być złożony w formie pisemnej lub elektronicznej, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia ws. wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.

Uzyskanie zezwolenia na pracę nie zwalnia z określonych odrębnymi przepisami wymogów, od spełnienia których uzależnione jest wykonywanie zawodów regulowanych lub działalności. W takich przypadkach cudzoziemiec musi np. uprzednio nostryfikować dyplom danej szkoły lub uczelni i złożyć stosowne egzaminy przed właściwym organem państwowym lub samorządu zawodowego, jeżeli jest to konieczne do uzyskania uprawnień. W chwili składania wniosku musi już mieć stosowne uprawnienia do wykonywania danego zawodu lub pracy na danym stanowisku. 

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku przy zatrudnieniu cudzoziemca

1)

dane dotyczące zatrudniającego: umowę spółki, dokumenty tożsamości przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, wypisy z właściwych rejestrów itp.

2)

kopię wszystkich wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca, którego dotyczy wniosek, a w przypadku gdy cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie ma możliwości jego uzyskania - kopię innego ważnego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość,

3)

dokumenty potwierdzające spełnienie przez cudzoziemca wymagań stawianych kandydatom do pracy przez podmiot powierzający wykonywanie pracy, określonych w informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy - w przypadku wniosku o zezwolenie typu A - jeżeli informacja starosty była wymagana,

4)

dowód wniesienia opłaty za wydanie zezwolenia,

5)

dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań kwalifikacyjnych i innych warunków w przypadku zamiaru powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy w zawodzie regulowanym.

Pełen wykaz dokumentów zawiera § 7 rozporządzenia.

Jeżeli spośród nich są dokumenty sporządzone w języku obcym, służące za dowód w postępowaniu o wydanie zezwolenia, składa się wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego. Wyjątek stanowią dokumenty podróży (np. paszporty, względnie dowody osobiste, jeżeli w danym kraju tak są traktowane).

Wniosek należy opłacić i dowód wpłaty (przelewu) należy dołączyć do wniosku o zezwolenie na pracę.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Podstawa prawna: 
Autorem odpowiedzi jest: 

Michał Culepa


Michał Culepa
AUTOR
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Grupy zawodowe

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo