Sposób zatrudnienia pracownika na drugim stanowisku pracy u tego samego pracodawcy

Tomasz Gawin
08.10.2007ARCHIWALNY

Pytanie:

Jeden z pracowników od października będzie pracował na innym stanowisku, a jego obecne stanowisko będzie teraz jego dodatkowym zajęciem w pracy. Wynagrodzenie zostanie zwiększone oczywiście na nowym stanowisku. Czy muszę zrobić nową umowę, czy aneks do umowy i nowy przydział obowiązków? Jak to napisać poprawnie?

Odpowiedź:

Powierzenie pracownikowi pracy na drugim stanowisku jest możliwe przez zawarcie drugiej umowy o pracę. Jest również możliwe w ramach już obowiązującej umowy o pracę. W tym przypadku należy zawrzeć porozumienie zmieniające (aneks) albo wręczyć wypowiedzenie zmieniające. Sporządzanie w formie pisemnej tzw. zakresu (przydziału) obowiązków jest dopuszczalne - chociaż nie jest obowiązkiem pracodawcy.

Dwa rodzaje pracy - dwie umowy o pracę

Pracodawca może zmniejszyć zakres obowiązków na pierwszym stanowisku pracy i powierzyć obowiązki na innym stanowisku pracy, ale w ramach jednego etatu. Może też powierzyć pracownikowi pracę na drugim stanowisku pracy, które będzie jego głównym zajęciem i zmniejszyć zakres obowiązków na pierwszym stanowisku pracy, które będzie jego dodatkowym zajęciem. W takim przypadku może to uczynić w ramach 2 umów o pracę. Generalną zasadą jest, że pomimo wykonywania kilku rodzajów pracy podporządkowanej na rzecz jednego pracodawcy, domniemuje się, że pracownika i pracodawcę łączy 1 stosunek pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 14 lutego 2002 r., I PKN 876/00, OSNP 2004/4/60). Natomiast zawieranie między tym samym pracownikiem i pracodawcą kilku umów o pracę dopuszcza się wyjątkowo - tj. wyłącznie wtedy, gdy pracownik będzie świadczył na rzecz tego samego pracodawcy pracę zupełnie innego rodzaju (na innym stanowisku) niż uzgodniona w pierwszej umowie o pracę, wykonywana w podstawowym czasie pracy.

Wariant I: powierzenie pracy na 2 stanowiskach w ramach 1 etatu

a) porozumienie zmieniające

Jeśli pracodawca i pracownik są zgodni co do zmiany rodzaju wykonywanej pracy, mogą zawrzeć porozumienie zmieniające umowę o pracę (zwane aneksem) Jest ono wyrazem zgodnej woli stron stosunku pracy. Aneks podpisują obie strony.

Przykład

Porozumienie (aneks) można sformułować następująco:
„Strony postanawiają zgodnie zmieniać rodzaj wykonywanej pracy na stanowisku konserwatora, na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony od 1 stycznia 2007 r., w ten sposób, że od 1 października 2007 r. pracownik będzie wykonywał pracę na stanowisku konserwatora w wymiarze 1/4 etatu oraz na stanowisku pracownika ochrony w wymiarze 3/4 etatu. Pozostałe warunki umowy pozostają bez zmian”.

Jeśli jednak pracownik nie godzi się na proponowane zmiany, pracodawca nie może jednostronnie zastosować aneksu do umowy. W takim przypadku może zastosować wyłącznie wypowiedzenie zmieniające.

b) wypowiedzenie zmieniające

Jednostronna zmiana przez pracodawcę stanowiska pracy (rodzaju wykonywanej pracy) oraz wymiaru czasu pracy wymaga wypowiedzenia zmieniającego. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Pracownik musi przed upływem połowy okresu wypowiedzenia zadeklarować się, czy przyjmuje nowe warunki pracy. Jeżeli nie złoży pisma o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził na nie zgodę. Pracodawca w piśmie wypowiadającym warunki pracy lub płacy powinien pouczyć pracownika o konieczności złożenia oświadczenia woli w sprawie nieprzyjęcia nowych warunków umowy o pracę. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Przykład

Treść wypowiedzenia zmieniającego wręczonego pracownikowi 31 sierpnia 2007 r.
Wypowiadam Panu/Pani umowę zawartą 21 lipca 2004 r. w części dotyczącej rodzaju wykonywanej pracy na stanowisku konserwatora z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 30 listopada 2007 r. Przyczyną wypowiedzenia warunków umowy o pracę jest zmiana profilu działalności przedsiębiorstwa i wynikająca stąd konieczność reorganizacji struktury zatrudnienia. Po upływie okresu wypowiedzenia, tj. od 1 grudnia 2007 r., proponuje Panu/Pani jednocześnie pracę na stanowisku konserwatora w wymiarze 1/4 etatu oraz pracę na stanowisku pracownika ochrony w wymiarze ¾ etatu. Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie. Jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, tj. do 15 października 2007 r., nie złoży Pani/Pani oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków umowy o pracę, będzie to równoznaczne z wyrażeniem zgody na proponowaną zmianę warunków umowy. W razie odmowy przyjęcia przez Pana/Panią zaproponowanych warunków umowy o pracę umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, tj. 30 listopada 2007 r. Jednocześnie informuję, że w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Panu/Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy w Otwocku.

Wariant II: praca w ramach drugiej umowy o pracę

Można zawrzeć 2 umowy o pracę, pod warunkiem, że praca będzie wykonywana na zupełnie różnych stanowiskach pracy. W innym przypadku - gdyby łącznie wymiar zatrudnienia przekraczał 1 etat - zawsze istnieje niebezpieczeństwo, iż inspektor pracy (lub sąd pracy) uzna, że stanowiska pracy są na tyle podobne, iż faktycznie doszło do próby obejścia przepisów o pracy nadliczbowej. Z tego punktu widzenia dużo bezpieczniejsze jest zatrudnienie pracownika w takim wymiarze, aby łącznie nie przekraczał on 1 etatu (czyli np. na 3/4 etatu z jednej umowy i 1/4 z drugiej umowy).

Zakres obowiązków nie jest konieczny

Sporządzanie w formie pisemnej tzw. przydziałów obowiązków (zakresów obowiązków) jest możliwe, niemniej jednak nie jest to obowiązkiem pracodawcy. Pracodawca może również poinformować pracownika o jego zadaniach w sposób ustny.

Autorem odpowiedzi jest: 

Tomasz Gawin

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo