zatrudnienie Ukraińca

Zleceniobiorca z Ukrainy – jak długo może pracować w Polsce

Pytanie:

Zleceniobiorca z Ukrainy miał jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na umowę zlecenie ważne do 14.03.2022 r. (wtedy kończą mu się 3 lata pracy w naszej firmie). Chcemy się postarać dla niego o wojewódzkie zezwolenie na pracę typu A, ze zmianą umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę i podniesienie wynagrodzenia –stawki zasadniczej. Obywatel Ukrainy starałby się z kolei o przedłużenie karty pobytu. Czy w obecnej sytuacji od 15.03.2022 r. do ustania epidemii lub zagrożenia epidemicznego (jeśli to będzie ostatnie) zezwolenie na pobyt i pracę jest dalej aktualne? Czy się przedłuża i nie trzeba występować ani o zezwolenie wojewódzkie ani o zezwolenie na pobyt? Czy taki stan może trwać nawet 1 rok, jeśli nie ustanie epidemia, a teraz stan wojny w Ukrainie? Czy będąc na tym ewentualnym covidowym przedłużeniu zezwoleń możemy bez zmiany zezwolenia zmienić umowę cywilnoprawną na umowę o pracę i podwyższyć wynagrodzenie od 15.03.2022 r.? Czy taka praca będzie uznana za legalną? Jeśli mamy rację, to ile czasu po odwołaniu epidemii mamy na złożenie wniosku o wojewódzkie zezwolenie na pracę typu A, a ze strony Ukraińca na zezwolenie na pobyt? Czy w trakcie oczekiwania na obydwie decyzję Ukrainiec może legalnie pracować?

Jak z sukcesem wprowadzić nowego pracownika do firmy – sprawdzone praktyki

W jakim języku polski pracodawca powinien podpisywać z cudzoziemcami (obywatelami Ukrainy) umowy o pracę

W ubiegłym roku największy wzrost w zatrudnieniu cudzoziemców dotyczył obywateli Ukrainy. Sprawdź, w jakim języku polski pracodawca powinien podpisywać z cudzoziemcami (obywatelami Ukrainy) umowy o pracę. Uchroń się przed odpowiedzialnością karną.

Pracodawca składając kandydatom na pracowników propozycje zawierania umów o pracę wyłącznie w języku obcym, w sposób ewidentny łamie przepisy i naraża się na odpowiedzialność karną. Tak w odniesieniu do Polaków, jak i cudzoziemców (obywateli Ukrainy) od formalnych wymogów dotyczących zawierania umowy oraz podejmowania czynności z zakresu prawa pracy odróżnić należy sam wymóg znajomości języka a nawet posługiwania się nim na terenie firmy.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo