Oferty pracy dla obywateli Ukrainy – jak zmieni się rynek pracy

Anna Kostecka
Anna Kostecka
02.03.2022AKTUALNE

Oferty pracy dla obywateli Ukrainy – jak zmieni się rynek pracy

Obecna sytuacja w Ukrainie zmusza mężczyzn – obywateli Ukrainy do wyjazdu z Polski. Wiele z tych osób wykonywało pracę w sektorze budowlanym, transportowym a także przemysłowym. Z kolei do Polski napływają teraz głównie kobiety, które nie zastąpią mężczyzn w tych sektorach. Czy są dostępne oferty pracy dla kobiet? Co z luką, która powstanie?

Eksperci szacują, że plus minus 500.000 ofert pracy czeka na obywateli Ukrainy w tym roku. Jednak po wyjeździe mężczyzn (szacuje się, że wyjechało już 80.000 osób i niektóre firmy straciły około 3/4 kadry w swoich firmach), trzeba będzie zapełnić lukę w tych sektorach, w których ona powstanie. Jeszcze nie wiadomo, jaka to będzie luka i jakimi pracownikami z jakich krajów, polscy przedsiębiorcy będą się posiłkować.

Oferty pracy dla obywateli Ukrainy w urzędach pracy

Urzędy pracy w całym kraju zamieszczają oferty pracy. Przykładowo urząd pracy w Wodzisławiu chce stworzyć bank ofert pracy dla obywateli Ukrainy. Oferty mają być skierowane właśnie do kobiet, bo to one mają stanowić większość migrantów.

Stąd też każdy pracodawca, który będzie chciał zatrudnić obywatela Ukrainy w swojej firmie może zgłosić się do wodzisławskiego urzędu pracy. Jak podaje na swojej stronie wodzisławski urząd pracy na już potrzebni są tłumacze, którzy mogliby pośredniczyć w kontakcie pomiędzy uchodźcami a instytucjami udzielającymi im wsparcia w powiecie wodzisławskim.

Z kolei Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie ogłosił, że pracodawcy, którzy chcą zatrudnić obywatela Ukrainy powinni zgłosić swoje oferty pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy (lista teleadresowa urzędów https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu) lub poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl

Pracodawcy powinni pamiętać, aby w uwagach oferty dodać komentarz, że oferta skierowana jest do obywateli Ukrainy.

Na każdym etapie składania oferty pracy pracodawcy mogą liczyć na wsparcie pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii tel. 19524.

W celu zgłoszenia oferty pracy należy przygotować następujące informacje:

  • nazwę firmy, adres, numer telefonu, numer identyfikacji podatkowej,
  • nazwę stanowiska pracy, liczbę wolnych miejsc pracy w ramach stanowiska z uwzględnieniem liczby wolnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych,
  • ogólny zakres obowiązków,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy,
  • wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto,
  • datę rozpoczęcia pracy, informację o systemie i rozkładzie czasu pracy, system wynagradzania, wymiar czasu pracy i okres zatrudnienia w przypadku pracy na podstawie umowy o pracę albo okres wykonywania umowy w przypadku umowy cywilnoprawnej,
  • jakie są oczekiwania wobec kandydatów do pracy, w tym: poziom wykształcenia, umiejętności, uprawnienia, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych z określeniem poziomu ich znajomości.

Aby zwiększyć dostępność oferty pracy dla obywateli Ukrainy przypomina się, aby pracodawcy poprosili o pomoc urzędu pracy o przetłumaczenie oferty na język ukraiński.

Oferta pracy zostanie wprowadzona do systemu teleinformatycznego urzędów pracy i upowszechniona w Centralnej Bazie Ofert Pracy - https://oferty.praca.gov.pl (w tym w języku ukraińskim).

Teraz, aby zatrudnić obywatela z Ukrainy

Na chwilę obecną, aby zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy pracodawca musi uzyskać dla niego jeden z dokumentów tj. zezwolenie na pracę lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy:

  • Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy możesz uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w terminie 7 dni na okres do 24 miesięcy.
  • Zezwolenie na pracę możesz uzyskać u właściwego Wojewody w terminie ok. 30 dni na okres do 3 lat.

Pobierz dokumenty przygotowane w języku ukraińskim:

Eksperci szacują także, że rząd w najbliższym czasie przygotuje też nowe przepisy, które będą miały uprościć zatrudnienie pracowników – obywateli przybywających z Ukrainy.

Dowiedz się:

Autorem odpowiedzi jest: 

Anna Kostecka


Anna Kostecka
AUTOR
prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo