wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Zmiany organizacyjne w kolegium nauczycielskim a zmiany warunków zatrudnienia nauczycieli

Pytanie:

Jesteśmy zakładem kształcenia nauczycieli. Zatrudniamy 5 pracowników administracji oraz 20 nauczycieli, z czego 3 nauczycieli zatrudnionych jest na podstawie mianowania, 14 na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony oraz 3 na czas określony. W kolegium jest tylko 4 nauczycieli zatrudnionych na pełny etat. Spośród nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony na niepełny etat 3 nauczycielki są w ciąży oraz przebywają na zwolnieniach lekarskich.
Organ prowadzący od 1 października 2010 r. zmienił uchwałą pensum z 15 godzin na 18 godzin tygodniowo. W roku szkolnym 2010/2011 przewidziane jest również zmniejszenie liczby grup z 5 do 3 albo 4 (w zależności od naboru). W związku z powyższym konieczne jest wypowiedzenie wszystkim nauczycielom warunków pracy i płacy, ponieważ zmiana pensum oraz zmniejszenie liczby grup wiąże się ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy nauczycieli, a w konsekwencji z niższym wynagrodzeniem. W związku z zaistniałą sytuacją nasuwają się następujące pytania:
1. Czy przy wypowiedzeniu warunków pracy i płacy 15 nauczycielom można zastosować tzw. ustawę o zwolnieniach grupowych?
2. Czy można wypowiedzieć warunki pracy i płacy nauczycielkom w ciąży oraz w trakcie zwolnienia lekarskiego z zastosowaniem powołanej ustawy?
3. Nauczycielkom po urlopach macierzyńskich należeć się będą urlopy uzupełniające (niewykorzystany urlop wypoczynkowy w okresie ferii letnich z powodu zwolnienia lekarskiego). Czy w trakcie urlopu uzupełniającego należał się będzie również dodatek wyrównawczy?
4. Na jaki okres czasu (miesiąc, rok, 2 lata czy na czas nieokreślony) może być zastosowana zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo