izolacja

Świadczenia chorobowe za okres kwarantanny lub izolacji

Świadczenia chorobowe za okres kwarantanny lub izolacji – odpowiedzi na najnowsze pytania pracodawców

Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu PUE ZUS. Dlatego też osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i które ubiegają się o wypłatę świadczeń chorobowych, nie muszą dostarczać papierowej decyzji sanepidu do ZUS lub do swojego pracodawcy. Nie jest również wymagane zwolnienie lekarskie na okres przebywania w izolacji domowej. Ubezpieczony musi jednak poinformować swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy (np. telefonicznie, mailowo).

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • W okresie kwarantanny trwającej od 24 października do 12 listopada pracownik nie pracował. Czy mogę wyłączyć dni, w które pracownik nie miał pracować: weekendy, oraz 11 listopada (święto)
  • Pracownica w połowie października 2020 r. dostarczyła zwolnienie chorobowe przypadające na okres ciąży. Jaka jest podstawa jej chorobowego, gdy od marca do września miała obniżony etat, a od października wróciła na cały. Czy jest tu brane pod uwagę przeliczenie podstawy
  • Pracownik dostał skierowanie na test i od tego dnia był na kwarantannie. Wynik okazał się negatywny. Czy w związku z tym może za okres tej kwarantanny wypisać urlop wypoczynkowy
  • Od 1 maja do 31 lipca w firmie obowiązywał obniżony wymiar czasu. W październiku pracownik zachorował. Czy w miesiącach kiedy nastąpił obniżony wymiar, uzupełniam go do pełnego wymiaru
  • Obniżenie etatu miało miejsce w okresie od 1 lipca do 30 września 2020 r. Pracownik chorował w sierpniu, a wcześniej w kwietniu (przerwa dłuższa niż 3 miesiące). Czy pracownikowi przysługuje prawo do przeliczenie podstawy chorobowego i wyrównanie
  • Czy do wypłaty zasiłku za okres kwarantanny i izolacji domowej wymagane są te same dokumenty, czyli informacja z PUE ZUS
  • Od 4 do 13 listopada 2020 r. na pracownika została nałożona kwarantanna. Dnia 10 listopada otrzymał negatywny wynik testu. Czy zasiłek chorobowy liczę do 10 listopada, a pracownik składa mi oświadczenie, że kwarantanna trwała od 4 do 10 listopada 2020 r.
Kwarantanna lub izolacja a zasiłki chorobowe w związku z COVID-19

Kwarantanna lub izolacja a zasiłki chorobowe w związku z COVID-19 – odpowiedzi na 15 pytań

Sprawdź, czy kwarantanna przerywa opiekę na dziecko z art. 188 kp albo świadczenie rehabilitacyjne. Przekonaj się, czy pracodawca będzie widział z platformy PUE ZUS, że dana osoba przebywa na zasiłku z tytułu kwarantanny bądź izolacji. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kwarantanny i izolacji pracowników i rozliczania zasiłków chorobowych i wynagrodzeń w tym czasie.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Co w przypadku jeżeli lekarz wystawi ZUS ZLA od 26 października do 2 listopada 2020 r., a w informacji na PUE jest informacja o kwarantannie jest do 6 listopada 2020 r.?
  • W którym momencie pracownik powinien dostarczyć oświadczenie, w przypadku gdy nie został ujęty w tabeli na PUE ZUS?
  • Czy osoba będąca na izolacji co do zasady to osoba chora?
  • Czy jeżeli pracownica wykonywała pracę tylko przez 2 dni kwarantanny, to traci cały zasiłek chorobowy wynikający z kwarantanny?
  • Czy jeśli ZUS ZLA nakładają się na siebie, wystawione przez różnych lekarzy, pracodawca może we własnym zakresie skrócić to pierwsze?
  • Czy w razie braku informacji na PUE ZUS oświadczenie pracownika o objęciu kwarantanną/izolacją jego dziecka powinno być potwierdzone w sanepidzie?
  • Czy pracownik sam może zawnioskować o udzielenie urlopu wypoczynkowego zamiast pobierać zasiłek z tytułu kwarantanny?
  • Czy zasiłek opiekuńczy na dziecko objęte kwarantanną/izolacją przysługuje do ukończenia przez dziecko 14. rok życia czy tylko w przypadku dzieci do 8 lat?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo