Zmiany w sporządzaniu świadectwa pracy

Katarzyna Borkowska
Katarzyna Borkowska
09.10.2012AKTUALNE

Pracodawca będzie miał obowiązek zamieścić w świadectwie pracy informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia za pracę oraz uzyskanych kwalifikacjach. Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące świadectwa pracy są nieprecyzyjne i wzbudzają wątpliwości interpretacyjne. Dlatego planowane są kolejne zmiany dotyczące m.in. treści tego dokumentu.

Świadectwo pracy w obecnym kształcie

Treść świadectwa pracy uregulowana jest w art. 97 § 2 kp.

Zgodnie z nim: w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące:

  • okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk,
  • trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także
  • inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.

Co się zmieni?

Proponuje się uzupełnienie art. 97 § 2 kp o informacje dotyczące podstawy prawnej i trybu rozwiązania stosunku pracy albo podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy.

Zapamiętaj!

Dodatkowo projekt zakłada wprowadzenie obowiązku zamieszczenia przez pracodawcę informacji o wysokości i składnikach wynagrodzenia za pracę oraz uzyskanych kwalifikacjach na pisemny wniosek pracownika, zgłaszany pracodawcy w terminie nie krótszym niż 5 dni przed terminem wydania świadectwa pracy.

Po zmianie przepisów świadectwo pracy ma zawierać następujące informacje:

1) informacje dotyczące okresu (okresów) zatrudnienia, rodzajów wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, podstawy prawnej i trybu rozwiązania stosunku pracy albo podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy,

2) inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych, uprawnień osób bezrobotnych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego,

3) wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę, w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym,

4) informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia za pracę oraz uzyskanych kwalifikacjach - na pisemny wniosek pracownika, złożony w terminie nie krótszym niż 5 dni przed terminem wydania świadectwa pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Borkowska, prawnik

Odpowiedź udzielona:

8 października 2012 r.


Katarzyna Borkowska
AUTOR
radca prawny

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo