Jak zapobiegać kobiecym nowotworom?

29.11.2021AKTUALNE

Jak zapobiegać kobiecym nowotworom?

Rak piersi i rak szyjki macicy to jedne z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Rak piersi stanowi aż 20% wszystkich chorób nowotworowych wśród kobiet. Jak zapobiegać tym niezwykle groźnym i powszechnym nowotworom?

Przede wszystkim – badanie

W przypadku pacjentów, u których nowotwory złośliwe wykryto wcześnie, rokowania są zwykle naprawdę dobre. Dlatego też warto korzystać z tzw. badań przesiewowych, czyli badań pozwalających na wykrycie bardzo wczesnych postaci nowotworów złośliwych lub chorób, które poprzedzają rozwój nowotworu złośliwego. Badania te wykonywane są tylko w odniesieniu do najczęściej występujących nowotworów, do których rak piersi i rak szyjki macicy się zaliczają.

Kiedy zacząć się badać?

Pierwsze działania w kierunku zapobiegania nowotworom piersi można rozpocząć już w wieku nastoletnim i jest to samobadanie. Samobadanie piersi jest bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie, co miesiąc. Polega ono na uciskaniu piersi w pozycji stojącej i leżącej w poszukiwaniu zgrubień i guzków. Jeśli będą one wyczuwalne, piersi zmienią swoją wielkość, kolor czy kształt, lub ich skóra stanie się wciągnięta, pomarszczona czy złuszczona – należy zgłosić się do lekarza.

Program bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które są najbardziej zagrożone zachorowaniem na ten rodzaj nowotworu. Bezpłatne badanie mammograficzne można wykonać w ramach programu profilaktyki raka piersi raz na 2 lata. Badania dodatkowe (np. USG piersi lub obrazowanie piersi techniką rezonansu magnetycznego) lekarze zalecają, jeśli wyniki mammografii wskazują na taką potrzebę.

W przypadku raka szyjki macicy narzędziem pozwalającym na wczesne rozpoznanie choroby jest ocena cytologiczna wymazu z szyjki macicy. Przesiewowo i bezpłatnie wykonuje się ją u kobiet w wieku od 25 do 59 lat. Jeśli wynik jest prawidłowy, lekarz ginekolog zleca ponowne badanie profilaktyczne po upływie 3 lat lub – w uzasadnionych przypadkach – po upływie 12 miesięcy.

Jak wyglądają badania (i dlaczego nie ma czego się bać)?

Mammografia i badanie cytologiczne to badania nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Mammografia, czyli inaczej rentgen piersi, trwa od kilku do kilkunastu minut (a samo naświetlanie – kilka sekund). Oprócz przyniesienia dotychczasowych wyników USG, rezonansu lub mammografii, warto założyć na badanie wygodny strój umożliwiający rozebranie się od pasa w górę oraz zrezygnować z dezodorantu oraz balsamu do ciała.

Przed badaniem cytologicznym natomiast należy przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, wyliczyć długość trwania cyklu oraz przygotować informacje o stosowaniu ewentualnych leków oraz antykoncepcji, przebytych chorobach, ciążach czy porodach. Badanie cytologiczne najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu. Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków/preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji (płukania pochwy), na 24h przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.

Jak unikać nowotworów.

Najważniejszą z metod zapobiegania zachorowaniom na kobiece (i nie tylko) nowotwory są regularne badania (przede wszystkim przesiewowe). Warto jednak zwrócić uwagę również na swój styl życia - nawaga, spożywanie dużej ilości cukru, soli i czerwonego mięsa a małej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, opalanie bez kremów z filtrami SPF czy brak aktywności fizycznej zdecydowanie przyczyniają się do zachorowalności na nowotwory - międzynarodowe zespoły badawcze szacują, że nawet 90% nowotworów determinowanych jest przez czynniki zewnętrzne, na które mamy realny wpływ.

Jesteś pracodawcą? Dbasz o zdrowie swoich pracowników? Weź udział w programie PracoDawca Zdrowia. Więcej informacji na stronie: www.planujedlugiezycie.pl, zakładka PracoDawca Zdrowia.

Chcesz wiedzieć więcej, szukasz informacji na temat bezpłatnych badań, wejdź na www.planujedlugiezycie.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590. Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

Artykuł partnera

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo