Czy instytucja finansowa może odmówić pracodawcy zawarcia umowy w zakresie PPK

12.10.2020AKTUALNE

Czy instytucja finansowa może odmówić pracodawcy zawarcia umowy w zakresie PPK
Pytanie:

Znalazłem na Portalu PPK oferty instytucji finansowych. Czy na stronie mojeppk.pl znajdują się wszystkie instytucje, z którymi mogę zawrzeć umowy w ramach PPK? Czy jeżeli żadna z instytucji nie będzie chciała zawrzeć ze mną umowy o zarządzanie to oznacza, że nie będę musiał tworzyć PPK w swojej 26-osobowej firmie?

Odpowiedź:

Na stronie mojeppk.pl znajdują się wszystkie instytucje finansowe, które mogą oferować PPK. Jest to miejsce, gdzie pracodawca znajdzie pełną listę wszystkich instytucji, które w danym momencie mogą zawrzeć z pracodawcą umowę o zarządzanie PPK.

Zgodnie z zasadami Kodeksu cywilnego, żeby zawrzeć umowę (w tym umowę o zarządzanie PPK) musi istnieć zgodna wola stron, aby taka umowa była ważna. W związku z tym można sobie wyobrazić (chociaż jest to mało prawdopodobne), że żadna z istniejących instytucji finansowych nie będzie zainteresowana zawarciem umowy o zarządzanie PPK z danym podmiotem zatrudniającym. W takiej sytuacji pracodawca będzie musiał zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją finansową (PFR TFI). Jest to jedyna instytucja finansowa, która nie może odmówić zawarcia umowy o zarządzanie PPK (a później umowy o prowadzenie PPK).

Zdaniem PFR
Zgodnie z art. 8 ust. 7 ustawy o PPK fundusz zdefiniowanej daty zarządzany przez wyznaczoną instytucję finansową nie może odmówić zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Takiego zastrzeżenia nie ma w przypadku innych instytucji finansowych, co oznacza, że mogą one odmówić podmiotowi zatrudniającemu zawarcia umowy o zarządzanie PPK.
Polski Fundusz Rozwoju, w: Zagadnienia prawne w zakresie Ustawy o PPK, www.mojeppk.pl, opublik. 13 sierpnia 2020 r.

W sytuacji gdy pracodawca nie zawrze w terminie umowy o zarządzanie PPK (bez względu na przyczynę), PFR wezwie pracodawcę do zawarcia umowy o zarządzanie z instytucją wyznaczoną, a jednocześnie pracodawca narazi się na grzywnę w wysokości 1,5% budżetu wynagrodzeń za poprzedni rok obrotowy.

Podstawa prawna: 
  • art. 77–78 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.).

Sprawdź inne artykuły w kategorii PPK

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo