Zatrudnienie osoby, która była już uczestnikiem PPK

13.10.2020AKTUALNE

Zatrudnienie osoby, która była już uczestnikiem PPK
Pytanie:

Od października 2020 r. zatrudniam nową pracownicę, która była już uczestniczką PPK w innej firmie. U mnie nie jest jeszcze prowadzone PPK (dopiero w 2021 roku przystąpię do PPK, według stanu na 31 grudnia 2019 r. zatrudniam poniżej 20 osób). Co w takiej sytuacji mam zrobić? Czy nowa pracownica będzie miała przerwę od PPK przez ten okres? Czy to oznacza, że wypłaty transferowej, o której mowa w art. 19 ustawy o PPK, pracownica będzie mogła dokonać dopiero w 2021 roku?

Odpowiedź:

W latach 2019–2021, a więc w okresie przejściowym dla tworzenia PPK, mogą się pojawiać sytuacje, w których nowi pracownicy będą zatrudniani w podmiotach zatrudniających, które jeszcze PPK nie wprowadziły PPK. We wskazanej sytuacji pracodawca powinien zawrzeć w imieniu pracownicy umowę o prowadzenie PPK w terminie wynikającym z ustawy o PPK, tj. dopiero w pierwszej połowie 2021 roku (o ile nadal będzie ona u pracodawcy zatrudniona).

Także wypłaty transferowej, o której mowa w art. 19 ustawy o PPK, pracodawca będzie mógł dokonać w 2021 roku po zawarciu w imieniu tej pracownicy umowy o prowadzenie PPK, o ile nie zgłosi ona sprzeciwu. Jest to jedna z dwóch sytuacji, w której pracodawca będzie pośredniczył w dokonaniu wypłaty transferowej.

Przykład
Procedura dokonania wypłaty transferowej, o której mowa w art. 19 ustawy o PPK

1. Uczestnik zostaje zapisany do PPK 10 listopada 2020 roku i do 17 listopada ma czas na poinformowanie pracodawcy o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK. Jeżeli tego nie zrobi pracodawca nie będzie miał żadnych obowiązków wynikających z tego tytułu.
2. W momencie, gdy pracownik złoży oświadczenie o posiadanych PPK, pracodawca powinien niezwłocznie poinformować go o swoim obowiązku złożenia – w imieniu uczestnika PPK – dyspozycji dokonania wypłaty transferowej (ze starych PPK do PPK prowadzonego u nowego pracodawcy). Jeżeli uczestnik PPK zostanie o tym poinformowany np. 20 listopada do 27 listopada może na pisemnie złożyć sprzeciw, aby pracodawca nie rozpoczynał procedury wypłaty transferowej.
3. Jeżeli uczestnik PPK takiego oświadczenia nie złoży pracodawca zobowiązany będzie złożyć w imieniu uczestnika wniosek o wypłatę transferową. W tym miejscu kończą się obowiązki pracodawcy.
4. Jeżeli uczestnik zgłosi sprzeciw do 27 listopada, pracodawca nie rozpoczyna procedury dokonania wypłaty transferowej.

Podstawa prawna: 
  • art. 19 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.).

Sprawdź inne artykuły w kategorii PPK

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo