Jak postępować z dokumentami, które powinny być przekazywane bezpośrednio instytucji finansowej

13.10.2020AKTUALNE

Jak postępować z dokumentami, które powinny być przekazywane bezpośrednio instytucji finansowej
Pytanie:

Pracownicy przynoszą do naszego działu kadr wnioski i oświadczenia, które zgodnie z przepisami ustawy i wiążącą pracodawcę umową o zarządzanie PPK, powinni składać bezpośrednio do instytucji finansowej (np. wniosek o wypłatę 25% środków uczestnika w przypadku poważnego zachorowania). Czy jako pracodawca mimo wszystko powinniśmy takie dokumenty przyjmować i przekazywać do instytucji finansowej?

Odpowiedź:

Jeżeli w umowie o zarządzanie nie został nałożony na pracodawcę obowiązek pośrednictwa w przekazywaniu dokumentów, wniosków i dyspozycji, które uczestnicy powinni składać bezpośrednio do instytucji finansowej, pracodawca nie musi takich dyspozycji wykonywać. Jeżeli pracodawca chciałby to robić, ma taką możliwość. Decyzję taką warto jednak dobrze przemyśleć, aby nie okazało, że obsługa w tym zakresie wygeneruje zbyt duże obciążenia administracyjne po stronie pracodawcy.

Obowiązki pracodawcy wynikające z ustawy o PPK w stosunku do procedowania dokumentacji składanej przez uczestników PPK zostały wprost wymienione. Są to przede wszystkim dyspozycje związane z wpłatami do PPK, a także uczestnictwem w planie kapitałowym. W pierwszej kategorii będzie to przede wszystkim deklaracja o dokonywaniu wpłat dodatkowych, którą uczestnik PPK składa bezpośrednio pracodawcy albo deklaracja o obniżeniu wysokości wpłaty podstawowej do PPK w przypadku uczestników, którzy otrzymują łączne wynagrodzenie poniżej 120% minimalnego wynagrodzenia. W drugiej kategorii będzie to deklaracja rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK albo wniosek o zapisanie uczestników w wieku 55–69 lat do PPK.

Są to dokumenty, które pracodawca ma obowiązek przyjąć i uwzględnić. Natomiast dyspozycje dotyczące np. wycofywania środków z PPK, tj. wniosek o wypłatę środków na cele mieszkaniowe czy wypłatę środków w przypadku poważnego zachorowania, uczestnik składa bezpośrednio instytucji finansowej bez udziału pracodawcy. Jeżeli taki wniosek zostanie złożony pracodawcy, to powinien on poinformować uczestnika, że wniosek należy złożyć do instytucji finansowej.

Zapamiętaj!

Zdaniem PFR
(…) procedura przekazywania przez podmiot zatrudniający wniosków uczestników PPK złożonych bezpośrednio do niego, dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania PPK, może zostać uregulowana w umowie o zarządzanie PPK (…).
Tak: Polski Fundusz Rozwoju, w: Zagadnienia prawne w zakresie Ustawy o PPK, www.mojeppk.pl, opublik. 26 sierpnia 2019 r.

Podstawa prawna: 
  • art. 27, art. 98, art. 99, art. 101 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.).

Sprawdź inne artykuły w kategorii PPK

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo