Zatrudnianie osób do 30. roku życia będzie premiowane

Marta Wszoła
Marta Wszoła
29.06.2015AKTUALNE

Zatrudnianie osób do 30. roku życia będzie premiowane

Szykują się spore oszczędności dla pracodawców zatrudniających osoby do 30. roku życia, które będą podejmowały pierwszą pracę. Pracodawcy otrzymają refundację za zatrudnienie młodego bezrobotnego. Takie korzyści w latach 2016–2017 przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia.

Pracodawca, który zatrudni osoby do 30. roku życia zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, będzie mógł – przez okres 12 miesięcy – uzyskać refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne.

Refundacja do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę

Wysokość refundacji będzie określona w umowie zawartej między pracodawcą a PUP, nie będzie mogła jednak przekroczyć wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na każdego zatrudnionego bezrobotnego.

Ważne! 

Warunkiem uzyskania refundacji będzie zatrudnienie osoby bezrobotnej na pełen etat przez 2 lata, tj. 12 miesięcy objętych refundacją oraz kolejnych 12 miesięcy.

Niedotrzymanie warunku 2-letniego zatrudnienia spowoduje obowiązek zwrotu uzyskanej pomocy w kwocie proporcjonalnej do okresu, w którym nie utrzymano zatrudnienia skierowanej osoby, wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania refundacji za pierwszy miesiąc, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania PUP.

Rozliczenie refundacji przy zwolnieniu bezrobotnego z pracy

W przypadku gdy młody bezrobotny zwolni się z pracy, zostanie zwolniony dyscyplinarnie albo stosunek pracy wygaśnie przed upływem 2 lat, PUP skieruje w to miejsce kolejnego młodego bezrobotnego. Jeśli pracodawca odmówi zatrudnienia skierowanej osoby, będzie obowiązany do zwrotu uzyskanej pomocy w kwocie proporcjonalnej do okresu, w którym nie utrzymano zatrudnienia skierowanej osoby wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania PUP.

Inaczej sytuacja będzie wyglądała gdy to PUP nie będzie w stanie skierować osoby bezrobotnej na zwolnione stanowisko pracy. Wtedy pracodawca nie zwróci uzyskanej pomocy za okres, w którym uprzednio skierowany bezrobotny pozostawał w zatrudnieniu.

Doraźne rozwiązanie na lata 2016-2017

Nowy instrument rynku pracy ma zachęcić pracodawców do zatrudnienia młodych osób, podejmujących pierwszą pracę. Osoby takie stanowią bowiem aż 16 proc. bezrobotnych ogółem. Trzeba podkreślić, że instrument ten będzie miał charakter doraźny, bowiem umowy o refundację, będzie można zawierać od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r.

Projekt ustawy został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Autorem odpowiedzi jest: 

Marta Szostak

Źródło:

poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (druk sejmowy nr 3465).


Marta Wszoła
AUTOR
Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Szczecinie. W latach 2009-2013 zatrudniona w Publicznych Służbach Zatrudnienia jako Specjalista ds. Rozwoju Zawodowego. Aktualnie związana z administracją samorządową. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz prawa turystycznego.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo