Elastyczny czas pracy – dla kogo i w jakim trybie?

Emilia Wawrzyszczuk
Emilia Wawrzyszczuk
12.08.2013AKTUALNE

Elastyczny czas pracy – dla kogo i w jakim trybie?

Od 23 sierpnia 2013 r. pracodawcy mogą korzystać z możliwości elastycznego planowania pracy, jakie wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy z 12 lipca 2013 r. Zmienione przepisy wprawdzie dają pracodawcom większe możliwości dostosowania organizacji pracy do specyfiki zakładu i bieżącej sytuacji ekonomicznej, jednak z drugiej strony nakładają dodatkowe obowiązki i wymagają dopełnienia przepisowych formalności.

Wejście w życie z 23 sierpnia 2013 r. ustawy z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych oznacza m.in.

  • możliwość wydłużania okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy,
  • ruchome rozkłady czasu pracy,
  • większa dostępność przerywanego systemu czasu pracy,
  • regulacje w zakresie udzielania i odpracowywania wyjść prywatnych pracowników w godzinach pracy oraz
  • obowiązek tworzenia harmonogramów czasu pracy.

12-miesięczny okres rozliczeniowy – w każdym systemie, ale nie dla każdego

Jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych rozwiązań, jakie będą obowiązywać od 23 sierpnia 2013 r. jest możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego – w każdym systemie czasu pracy. Można to zatem zrobić zarówno w systemie podstawowym, równoważnym czy skróconego tygodnia pracy. Jest jednak warunek – musi to być uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy oraz zachowane być muszą ogólne zasady dotyczące ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Trzeba pamiętać, że o wydłużeniu okresu rozliczeniowego pracodawca nie decyduje sam, ale musi uzyskać zgodę:

  • organizacji związkowych (lub, jeśli w zakładzie działa więcej niż jedna organizacja związkowa i nie można osiągnąć porozumienia ze wszystkim, organizacji reprezentatywnej w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy) lub
  • przedstawicieli pracowników wyłonionych w trybie przyjętym u pracodawcy.

Ustalenia między wskazanymi wyżej stronami należy zawrzeć w porozumieniu, które go kopię trzeba następnie przekazać do właściwego okręgowego inspektora pracy – w terminie 5 dni od zawarcia porozumienia.

Zapamiętaj

Wydłużony, w myśl znowelizowanych przepisów, okres rozliczeniowy będzie można stosować dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego trwającego w dniu wejścia w życie ustawy (tj. 23 sierpnia 2013 r.).

Ruchome rozkłady czasu pracy w dwóch wariantach

Omawiana nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza zupełnie nową instytucję – ruchomy czas pracy, w dwóch wariantach:

  • rozkład czasu pracy, przewidujący różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy oraz
  • rozkład czasu pracy przewidujący przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.

W obu przypadkach ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie pracowniczej nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Pracownik zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o objęcie go ruchomą organizacją pracy, gdzie sam mógłby decydować o godzinie rozpoczęcia pracy. Pracodawca przychylił się do wniosku pracownika i wskazał, że może on rozpoczynać pracę między godziną 8.00 a 11.00 i kończyć ją po 8 godzinach, odpowiednio od 16.00 do 19.00. Jeśli pracownik jednego dnia rozpocznie pracę o 10.00, a następnego dnia przyjdzie do pracy o 8.00 to – zgodnie z nowymi przepisami – 2 godziny między 8.00 a 10.00, chociaż zaliczane do poprzedniej doby pracowniczej, nie stanowią godzin nadliczbowych.

Stosowanie ruchomego czasu pracy jest możliwe:

  • na podstawie porozumienia obejmującego ogół lub wybraną grupę/ grupy pracowników (wówczas porozumienie, podobnie jak przy wydłużaniu okresu rozliczeniowego do maksymalnie 12 miesięcy, zawiera się z organizacjami związkowymi albo przedstawicielami pracowników albo
  • na pisemny wniosek pracownika – nawet jeśli pracodawca nie zawarła porozumienia w tej sprawie z organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników.

Przerywany czas pracy łatwiej „dostępny”

Obecnie system przerywanego czasu pracy jest zarezerwowany dla pracodawców, których pracownicy objęci są układem zbiorowym pracy. Przepisy nie przewidują bowiem innego dopuszczalnego trybu wprowadzenia tego systemu.

Z dniem 23 sierpnia 2013 r. to się zmienia – system przerywanego czasu pracy będzie można wprowadzić także w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy.

W przypadku, gdy nie będzie możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia jego treść z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy.

Odpracowanie wyjść prywatnych nie spowoduje nadgodzin

Od 23 sierpnia 2013 r. pracodawcy nie będą mieli już problemów z udzielaniem pracownikom zwolnień prywatnych w godzinach pracy oraz z rozliczaniem odpracowywania takich wyjść.

Zgodnie bowiem z nowym art. 150 § 21 Kodeksu pracy czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Należy jednak pamiętać, że odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Zapamiętaj

Jak wynika z powyższego wniosek pracownika o udzielenie mu zwolnienia z pracy w celu załatwienia spraw osobistych musi mieć formę pisemną.

Co istotne, na mocy przytoczonego przepisu nie będzie możliwe odpracowanie prywatnego wyjścia pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy albo w niedzielę lub święto. W takim bowiem przypadku zastosowanie mają przepisy o pracy w dniu wolnym i w niedzielę oraz święto, a nie o pracy w godzinach nadliczbowych. Pracodawca nie będzie mógł zobowiązać pracownika, ani też zgodzić się na jego propozycję, odpracowania np. wyjścia prywatnego ze środy – w wolną sobotę.

Obowiązkowe harmonogramy, ale sporo wyjątków

W trakcie prac na ustawą nowelizującą Kodeks pracy najwięcej sprzeciwu pracodawców wzbudził przepis nakładający na nich obowiązek sporządzania harmonogramów czasu pracy. Trzeba je sporządzać (w formie papierowej lub elektronicznej) na okresy co najmniej 1-miesięczne (niezależnie od długości okresu rozliczeniowego, obowiązującego w zakładzie) i przekazywać pracowniom na co najmniej 1 tydzień przed rozpoczęciem okresu objętego tym harmonogramem.

Na szczęście przepisy przewidują szereg zwolnień z tego obowiązku. I tak pracodawca nie musi sporządzać harmonogramu czasu pracy jeżeli:

  • rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia albo z umowy o pracę,
  • w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm czasu pracy – w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik,
  • na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego rozkłady ruchomego czasu pracy lub pracownik ma ustalony indywidualny rozkład czasu pracy.
Podstawa prawna: 
  • ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 896).
Autorem odpowiedzi jest: 

Emilia Wawrzyszczuk


Emilia Wawrzyszczuk
AUTOR
Redaktor Portalu Kadrowo-Płacowego, redaktor prowadząca magazynu „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo