zwolnienie siła wyższa wniosek

Zwolnienie z tytułu siły wyższej – czy pracownik musi je uzasadnić

Wniosek z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych – nowe stanowisko resortu pracy

Udzielanie zwolnienia od pracy z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych (stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 stycznia 2024 r.)

Wniosek z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych to jeden z najbardziej popularnych zwolnień z którego korzystają pracownicy po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu pracy z 2023 roku. W związku z jego popularnością to nowe zwolnienie przysparza wiele problemów związanych z interpretacją nowych przepisów. Poniżej przedstawiamy nowe stanowisko resortu pracy w sprawie udzielania zwolnienia z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy we wniosku z tytułu siły wyższejw pilnych sprawach rodzinnych trzeba podać szczegółowe informacje dotyczące np. wypadku członka rodziny?
  • Czy pracodawca może odmówić udzielenia pracownikowi zwolnienia na poniedziałek, jeżeli wniosek składa w czwartek na piątek i poniedziałek?
  • Czy pracownik może skorzystać ze zwolnienia z tytułu siły wyższej z powodu śmierci i pogrzebu np. kuzyna?
  • Czy jeśli pracodawca odmówi uwzględnienia wniosku w takim przypadku – to czy wówczas pracownik może złożyć wniosek z powodu np. choroby żony kuzyna, która miała zapaść w wyniku stresu spowodowanego zgonem jej męża?

Obejrzyj też:

Przeczytaj też:

Skorzystaj z wniosku:

Wolne na dziecko i na siłę wyższą – uwaga na pierwszy wniosek w roku kalendarzowym

Wolne na dziecko i na siłę wyższą – uwaga na pierwszy wniosek w roku kalendarzowym

Dwa ważne uprawnienia pracownicze zależą od pierwszego wniosku w roku kalendarzowym. Pierwsze to dobrze znane 2 dni wolne „na dziecko”, a drugie to wprowadzone w 2023 roku – ale już bardzo popularne – zwolnienie z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych. Więcej dowiesz się z materiału video.

Z artykułu dowiesz się:
  • Dlaczego tak ważne jest, aby zwrócić pracownikom uwagę na zasady wnioskowania o te uprawnienia teraz, na początku roku kalendarzowego?
  • Jak korzysta się z tych zwolnień w godzinach, a jak – w dniach?
  • Co z pracownikami zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu pracy?
  • Czy u pracowników zatrudnionych w niepełnym etacie też pierwszy wniosek decyduje i na jakich zasadach mogą korzystać z tych zwolnień?

Obejrzyj też:

Pobierz wniosek:

Przeczytaj też:

Zwolnienie z pracy w pilnych sprawach rodzinnych – definicja siły wyższej

Pytanie:

Zgodnie z art. 1481 § 1 Kodeksu Pracy pracownikowi w ciągu roku kalendarzowego przysługuje zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli natychmiastowa obecność pracownika jest niezbędna. Kodeks pracy nie wprowadza definicji siły wyższej. Natomiast w przepisach prawa cywilnego można odnaleźć odwołania do siły wyższej i na tej podstawie próbować definiować to pojęcie. Zatem, czy pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu, jeżeli na wniosku pracownik wpisał – zalanie mieszkania. Jeśli takie uzasadnienie jest prawidłowe, czy pracodawca w swoich wewnętrznych przepisach może wpisać następujące określenie: siła wyższa to zdarzenie o nadzwyczajnym charakterze, któremu nie można było przewidzieć ani nie można mu zapobiec. Jest niezależne od woli człowieka. Często związana jest z działaniem sił przyrody np. powódź, wichura czy trzęsienie ziemi oraz w sytuacji wypadku członka rodziny (np. wypadek dziecka w szkole czy przedszkolu), czy zdarzenia niezależnego od naszej woli (np. zalanie mieszkania pod naszą nieobecność).

Z artykułu dowiesz się:
  • Z jakiego powodu pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych.?
  • Jaka jest definicja siły wyższej?
  • Czy definicja siły wyższej obejmuje zjawiska nadzwyczajne, którym nie można było zapobiec lub przewidzieć?
  • Z ilu dni zwolnienia w nagłych sytuacjach rodzinnych może korzystać pracownik?
  • Jak jest sposób wykorzystania zwolnienia?
  • Czy w okresie zwolnienia, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia?
  • Czy pracodawca jest zobowiązany udzielić zwolnienia na wniosek pracownika, w dniu korzystania z niego?
  • Jakie są przykłady siły wyższej?
  • Czy zwolnienie z powodu siły wyższej można stosować w nagłych sytuacjach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, takich jak zalanie mieszkania?
  • Czy pracodawca może określić zasady udzielania zwolnienia w przepisach wewnątrzzakładowych?
  • Czy pracownik musi szczegółowo uzasadniać konieczność skorzystania ze zwolnienia?

Obejrzyj też:

Przeczytaj też:

Zwolnienie z tytułu siły wyższej – czy może być traktowane jako urlop na żądanie pracownika

Pytanie:

Po wejściu w życie nowych przepisów Kodeksu pracy nasi pracownicy (głównie muzycy) zaczęli teraz korzystać z nowych uprawnień, w tym ze zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Wydaje się nam jednak, że traktują to zwolnienie jako rodzaj urlopu na żądanie. Jak w praktyce odróżnić te dwa uprawnienia? Jakie skutki ma odmowa ich udzielenia? W jakich sytuacjach można brać ten urlop? Pracownicy najchętniej chcieliby, aby przedstawić im katalog tychże zdarzeń i różnie interpretują przepisy Kodeksu pracy. Czy we wniosku należy podać przyczynę zwolnienia, czy może być ona ogólnikowa np. załatwienie pilnych spraw rodzinnych, czy szczegółowa? Czy jeśli dotyczy innych osób np. z rodziny, czy należy podać ich dane, czy to już jest daleko idące, czy należy przedstawić dodatkowe dokumenty na potwierdzenie, skoro kodeks tego nie precyzuje. Jak ma wyglądać forma zgłoszenia takiego wniosku? Z jaką datą wypisać wniosek, jeśli pracownik skorzystał z siły wyższej, a następnie jest nieobecny do końca miesiąca, bo przebywa na zwolnieniu lekarskim? Czy urlop taki może być zgłoszony telefonicznie lub sms do inspektora orkiestry i jest to wystarczające? Tłumaczenie, że zdarzenia mają mieć charakter nadzwyczajny, aby w ogóle móc mówić o prawie do urlopu, jest mało przekonywujące pracowników - muzyków i chcą oni interpretacji, co do sytuacji, w jakich mogą skorzystać z urlopu z tytułu siły wyższej. Rozumiemy też, że pracodawca za bardzo nie może wnikać, co się stało i dociekać powodów wykorzystania takiego urlopu? Mamy natomiast obawy, że nasi pracownicy wezmą ten urlop tylko dlatego, żeby nie przepadł. Prosimy o pomoc.

Zwolnienie z powodu działania siły wyższej

Zwolnienie z powodu działania siły wyższej

Zgodnie z nowymi przepisami pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Poznaj odpowiedzi i nowe stanowisko GIP w sprawie udzielania zwolnienia z powodu działania siły wyższej.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo