praca w gospodarstwie rolnym

Prawo do nagrody jubileuszowej – jak udokumentować pracę w gospodarstwie rolnym

Pytanie:

Jednostka samorządowa zatrudnia pracownicę obsługi od 1 lutego 2009 r. Na podstawie dostarczonych wcześniej świadectw pracy oraz okresu zatrudnienia w naszej jednostce, w dniu 12 lipca 2021 r. nabyłaby prawo do nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. W dniu 18 maja 2021 r. pracownica dostarczyła zaświadczenie z KRUS, że podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie/ach 1 stycznia 2003 r. do 31 marca 2009 r. z mocy ustawy w zakresie emerytalno-rentowym oraz wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim jako rolnik. Okres ten nie pokrywa się z wcześniejszymi świadectwami pracy. Czy do udokumentowania pracy w gospodarstwie rolnym wystarczy zaświadczenie z KRUS, czy jeszcze powinno być zaświadczenie z urzędu gminy, w którym znajduje się gospodarstwo. Czy po doliczeniu okresu 6 lat i 3 miesięcy (wynikającego z zaświadczenia KRUS) pracownicy będzie się należała wyższa nagroda jubileuszowa za 30 lat pracy, a za 25 lat pracy już przepada?

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jak udokumentować pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym
  • Co powinien zrobić pracodawca, jeżeli pracownik w trakcie zatrudnienia udowodni dłuższy staż pracy, wskutek czego nabędzie prawo do dwóch nagród jubileuszowych

Zgodnie z art. 3 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, dowodem potwierdzającym pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być:

a) zaświadczenie wydane na wniosek zainteresowanej osoby przez właściwy urząd gminy, stwierdzające okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym albo

b) zeznania co najmniej dwóch świadków, zamieszkujących w czasie, w którym wykonywana była praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym, na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.  

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo