Umowa o dzieło czy zlecenia na konsultacje i tłumaczenia

Data 28.09.2011 Katarzyna Tryniszewska

Pytanie:

Z wykonawcą zawarto umowę, która stanowi: „na mocy niniejszej umowy Wykonawca zobowiązuje się w okresie trwania umowy do: dokonywania na rzecz Zamawiającego, stosownie do bieżących potrzeb Zamawiającego, konsultacji z zakresu cywilizacji inkaskiej oraz okresu kolonii związanych z projektem (zwanych dalej „Konsultacjami”), dokonywania na rzecz Zamawiającego, stosownie do bieżących potrzeb Zamawiającego tłumaczeń, w szczególności tłumaczeń konsekutywnych z języka hiszpańskiego i quechua na język polski, podczas prac produkcyjnych na terenie Peru i Boliwii oraz w trakcie prac przygotowawczych do takiego wyjazdu, związanych z projektem (zwanych dalej „Tłumaczeniami”), przy czym Strony zaznaczają, że Tłumaczenia mogą być utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych”. W umowie znajdują się punkty mówiące o tym, że Wykonawca zobowiązuje się dokonywać Konsultacji i Tłumaczeń ze szczególną starannością oraz że Umowa zostaje zawarta na okres 12 miesięcy, a strony ustaliły 1-miesięczny okres jej rozwiązania, przy czym w przypadku istotnego naruszenia przez Wykonawcę warunków umowy Zamawiający ma prawo rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym. Umowa jest nienazwana. Czy umowa na taki zakres prac może, przy uwzględnieniu powyższych zapisów, być zakwalifikowana jako umowa o dzieło? Czy może jest to umowa zlecenia? Jakie koszty: 20% czy 50 % należałoby zastosować do rozliczenia takiej umowy?

Zmiana umowy o pracę lekarza na umowę o świadczenie usług medycznych a obowiązki zlecającego

Data 26.09.2011 Michał Culepa

Pytanie:

Od niedawna zajmuję się sprawami kadrowymi w małej firmie. Zmieniamy rodzaj umowy, na którą będzie zatrudniony pracujący u nas lekarz. Dotychczas lekarz ten zatrudniony był na umowę o pracę, a teraz będzie zatrudniony na umowę cywilno-prawną, tj. umowę o świadczenie usług medycznych.
Czy na tę okoliczność należy założyć nową teczkę akt osobowych (w obecnej w części dotyczącej rozwiązania stosunku o pracę będą dokumenty świadczące o zakończeniu umowy o pracę)? Czy pracownik winien przygotować komplet dokumentów standardowo wymaganych przy przyjęciu do pracy, czy też dokumenty złożone przy przyjęciu do pracy na umowę o pracę są nadal aktualne (chodzi o kopie prawa wykonywania zawodu, dyplomu, kwestionariusz osobowy itp.)? Czy w dalszym ciągu pracownik powinien podpisywać się na dotychczasowej liście obecności, czy też powinna być osobna lista na pracowników kontraktowych? Jak ewidencjonować urlop takiego pracownika, czy pozostaje obowiązek wypełniania „wniosku o urlop”, jeżeli chce skorzystać z urlopu? Czy przy zmianie rodzaju umowy (nie ma zmiany stanowiska i zakresu czynności) aktualne są dotychczasowe okresowe badania lekarskie, szkolenie z bhp? Co ze szkoleniami okresowymi bhp - czy jako pracodawca mamy obowiązek  w dalszym ciągu kierować na takie szkolenie i za nie płacić, czy też pracownik kontraktowy sam zabiega o te dokumenty? Podobnie z okresowymi badaniami lekarskimi - kto jest zobowiązany do opłat za te badania? Co z wyjazdami, na które kieruje firma - czy firma wystawia delegację lekarzowi kontraktowemu i rozlicza tak, jak pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, czy lekarz wystawia rachunek dokumentując koszty pobytu związane z wyjazdem służbowym?

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo