Dokument ubezpieczeniowy RUD w praktyce – 2 przykłady

Maciej Karpiński
Maciej Karpiński
11.01.2021AKTUALNE

Dokument ubezpieczeniowy RUD w praktyce – 2 przykłady

Istotną nowością dla płatników składek ZUS jest wprowadzenie od 1 stycznia 2021 r. wzoru zgłoszenia umowy o dzieło – dokumentu ubezpieczeniowego RUD. Termin na przekazanie informacji wynosi 7 dni od dnia zawarcia umowy o dzieło. Obowiązek dokonywania zgłoszeń mają nie tylko zamawiający będący płatnikami składek, lecz także osoby fizyczne, które nie są płatnikami składek.

Wspomniany obowiązek ten nie dotyczy umów o dzieło:

  • zawartych z własnym pracownikiem,
  • wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, lecz zawartych z innym podmiotem,
  • zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Przykład 1.

Pan Piotr zamówił wykonanie stołu u pana Jana. Pan Jan nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej, lecz zajmuje się stolarstwem hobbystycznie. W dniu 8 stycznia 2021 r. strony zawarły umowę o dzieło, w której określiły jej przedmiot, termin wykonania oraz wynagrodzenie wykonawcy (pana Jana). Stron umowy nie łączy stosunek pracy. W tych okolicznościach, pan Piotr musi zawiadomić ZUS o zawarciu umowy z panem Janem, w terminie 7 dni, czyli najpóźniej w dniu 15 stycznia 2021 r.

Aby dokonywanie zgłoszeń umów o dzieło do ZUS nie sprawiało trudności, warto zadbać o to, aby zawierając umowę, jednoznacznie określać w niej te postanowienia, które trzeba następnie zamieścić w dokumencie RUD.

Przykład 2.

Pan Piotr i pan Jan (z przykładu 1), w umowie o dzieło:

  • wskazali dzień 8 stycznia 2021 r. jako datę jej zawarcia, a zarazem datę rozpoczęcia wykonywania dzieła,
  • ustalili, że datą zakończenia wykonywania dzieła jest dzień 15 lutego 2021 r.,
  • zapisali, że przedmiotem umowy jest wykonanie stołu, zgodnie z projektem przedstawionym przez wykonawcę i zaakceptowanym przez zamawiającego.

W umowie zamieszczono tym samym wszystkie postanowienia, których podanie jest wymagane przy sporządzeniu przez pana Piotra (jako zamawiającego) zgłoszenia RUD.

 

Dokument ubezpieczeniowy RUD

W zgłoszeniu umowy o dzieło (dokumencie ubezpieczeniowym RUD), będącym załącznikiem do rozporządzenia, należy podać następujące informacje:

1)     dane zamawiającego wykonanie umowy o dzieło:

a)     NIP,

b)     REGON,

c)     PESEL,

d)     rodzaj, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (w przypadku braku nadanego numeru PESEL),

e)     data urodzenia (w przypadku braku nadanego numeru PESEL),

f)       imię i nazwisko,

g)     nazwa skrócona,

h)     adres do korespondencji,

i)       numer telefonu,

j)       adres e-mail;

2)     dane wykonawcy umowy o dzieło:

a)     PESEL,

b)     rodzaj, seria i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość (w przypadku braku nadanego numeru PESEL),

c)     data urodzenia (w przypadku braku nadanego numeru PESEL),

d)     imię i nazwisko,

e)     adres zamieszkania,

f)       adres do korespondencji (jeżeli jest inny niż adres zamieszkania);

3)     informacja o zawartych umowach o dzieło

a)     liczba zawartych umów o dzieło

b)     w odniesieniu do każdej umowy:

  • data jej zawarcia,
  • data rozpoczęcia wykonywania dzieła,
  • data zakończenia wykonywania dzieła,
  • przedmiot umowy;

4)     oświadczenie, ze podane dane są zgodne ze stanem faktycznym;

5)     data i czytelny podpis osoby, która zamawia wykonanie umowy o dzieło.

Wzór zgłoszenia RUD pozwala na zamieszczenie w nim informacji o więcej niż jednej umowie o dzieło z tym samym wykonawcą – nie jest konieczne sporządzenie odrębnych zgłoszeń dla każdej umowy.

Jak przekazać zgłoszenie RUD

Zgłoszenie RUD można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub w wersji papierowej, pobierając wcześniej, do wypełnienia, stosowny formularz, dostępny na stronie internetowej ZUS.

ZUS udostępnia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych oraz organom Krajowej Administracji Skarbowej na ich żądanie dane dotyczące umów o dzieło, o których mowa w art. 36 ust. 17 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w celu niezbędnym do wykonywania ustawowych zadań zmierzających do skutecznego poboru należności podatkowych i weryfikacji danych własnych oraz zadań analityczno-sprawozdawczych (art. 50 ust. 17 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Podstawa prawna: 
  • rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2020 r. poz. 2366).
Autorem odpowiedzi jest: 

Maciej Karpiński


Maciej Karpiński
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo