podstawa wymiaru zasiłków

Zmiana zasad wypłacania bonusu pieniężnego a uwzględnianie go w podstawie wynagrodzenia urlopowego oraz podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków

Pytanie:

Sprawa dotyczy uzupełniania składnika płacowego w celu wliczenia go podstawy do zasiłku chorobowego oraz wliczania go do podstawy wynagrodzenia urlopowego. Bonus wypłacany jest miesięcznie w stałej wysokości (na każdym stanowisku pracy jest określona inna wysokość kwotowa), jeśli zostaną spełnione ustalone kryteria jego wypłaty:
1. brak wad jakościowych - połowa wartości bonusu,
2. brak wypadków w pracy - połowa wartości bonusu.
Przykładowo każdy pracownik produkcji otrzymuje 50 zł (2 x 25 zł), jeśli w danym miesiącu nie wystąpi wada jakościowa oraz wypadek w pracy w zakładzie pracy. Jeśli wystąpi tylko wada jakościowa, wówczas pracownik otrzymuje 25 zł. Bonus ten od kwietnia 2012 r. jest pomniejszany proporcjonalnie za każdy dzień roboczy nieobecności w pracy spowodowany chorobą (wynagrodzenie chorobowe, zasiłki z ubezpieczenia społecznego, wypadkowego, świadczenie rehabilitacyjne). Do 31 marca 2012 r. nie był pomniejszany.
Czy bonus ten należy uwzględnić w podstawie zasiłku chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej, czy też należy go uzupełnić (pomniejszany jest o dni robocze absencji)?
Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego o 1 kwietnia 2012 r., czy też po prostu składnik ten zacznie się wliczać do podstawy zasiłkowej od kwietnia 2012 r., czyli będzie dotyczył osób, które zachorują od maja 2012 r.?
Czy bonus ten powinien być wliczany do podstawy wynagrodzenia urlopowego jako składnik zmienny liczony ze średniej z ostatnich 3 miesięcy? Składnik ten jest dość stały, tj. w ciągu ostatniego roku tylko 2 razy nie został wypłacony w całości. Wliczanie go do wynagrodzenia urlopowego powodowałoby jego podwójną wypłatę, np. pracownik przebywa cały miesiąc na urlopie i w związku z tym otrzyma bonus (jako osobny składnik, ponieważ urlop nie pomniejsza jego wysokości) oraz dodatkowo otrzyma do w wynagrodzeniu urlopowym.

Różne składniki wynagrodzenia pracownika - jak bezbłędnie obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Pytanie:

Mam pytanie dotyczące podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Do tej pory były wypłacane takie składniki jak: wynagrodzenie zasadnicze, premia, dodatek stażowy, wynagrodzenie za szkodliwe warunki pracy i wynagrodzenie za nadgodziny. Premia i dodatki stażowe nie były ujmowane w podstawie, gdyż były płacone (100%) także za okres choroby. Dnia 1 lipca 2011 r. zostało zawarte porozumienie, na podstawie którego będzie wypłacane wynagrodzenie zasadnicze i dodatek wyrównawczy wyliczony  z premii, dodatku stażowego i wynagrodzenia za pracę w  szkodliwych warunkach. Istnieje zapis, że dodatek wyrównawczy przysługuje w pełnej wysokości i nie jest pomniejszany za czas choroby. Ponadto od 1 września 2011 r. była zmiana regulaminu na podstawie którego dodatek wyrównawczy został wliczony do pensji zasadniczej. Pracownik zachorował w miesiącu VIII/2011, a drugie zachorowanie nastąpiło w miesiącu IX/2011. Czy w podstawie za okres od VI/2010 do VII/2011 należy uwzględnić wynagrodzenie zasadnicze i wynagrodzenie za nadgodziny, natomiast inne składniki powinny być płacone obok w postaci dodatku wyrównawczego? Kolejne moje pytanie dotyczy podobnej sytuacji, z tym wyjątkiem, że druga choroba w zaistniała w miesiącu XII/2011. Czy do podstawy z okresu X/2010-XI/2011 trzeba wliczać dodatek wyrównawczy wypłacony w miesiącu lipcu 2011 r.?

Ubezpieczenie grupowe na życie ze środków pracodawcy a podstawa wymiaru zasiłków

Pytanie:

Nasza firma co miesiąc opłaca za pracowników część składki na grupowe ubezpieczenie na życie pracowników. Wartość faktycznie opłaconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie na życie pracowników stanowi ich przychód w miesiącu, w którym składki zostaną opłacone przez zakład pracy i w tej kwocie podlega oskładkowaniu oraz opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Składnik ten wypłacany jest w stałej miesięcznej wysokości niezależnie od obecności lub nieobecności pracownika. Pracownik zachowuje prawo do tego składnika w całości zarówno w okresie pobierania wynagrodzenia za pracę, jak również w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, oraz za okres pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego.Czy składki na ubezpieczenia grupowe finansowane ze środków pracodawcy, które są uwzględniane w podstawie do ubezpieczeń społecznych, należy doliczyć do podstawy wynagrodzenia za czas choroby czy też podstawy zasiłków chorobowych?Czy ten składnik (składka na ubezpieczenie grupowe finansowana ze środków pracodawcy) wypłacony pracownikowi za cały miesiąc, w sytuacji gdy przez część miesiąca przebywał on na zwolnieniu lekarskim stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne  ?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo