odprawa pieniężna

Rekompensata pieniężna dla pracownika a składki

Pytanie:

Zwracam się z pytaniem odnośnie wypłaty rekompensaty pieniężnej dla pracownika, z którym rozwiązaliśmy umowę o pracę na mocy porozumieniem stron. W porozumieniu mamy następujący zapis: "W związku z rozwiązaniem umowy o pracę i na całkowite zaspokojenie wszelkich roszczeń pracownika wynikających z tej umowy o pracę, Pracownik otrzyma od spółki rekompensatę z tytułu rozwiązania stosunku pracy, równą sześciokrotnemu miesięcznemu wynagrodzeniu zasadniczemu brutto, to jest w wysokości 87.000 złotych brutto. Wyżej wymieniona rekompensata obejmuje kwotę odprawy pieniężnej należnej Pracownikowi zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90 poz. 844)". Czy w związku z takim zapisem w porozumieniu stron można termin "rekompensata" traktować jako rekompensatę, od której wedle poniższego przepisu nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne? Zapis Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 1998 roku paragraf 2.1 pkt.3, który mówi: "Podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące przychody: 3) odprawy, odszkodowania, rekompensaty wypłacone pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy."  Czy jednak należy od różnicy pomiędzy maksymalną kwotą odprawy (tj. 15 krotności minimalnego wynagrodzenia =1.386zł x 15= 20,790 zł) a kwotą rekompensaty odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (tj od kwoty =87.000 zł -20. 790 zł= 66.210 zł)?

Prawo do odprawy emerytalnej byłego pracownika, który otrzymał odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy oraz odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

Pytanie:

Pracownik urodzony w 1944 r. był zatrudniony w firmie od 2004 r. do lipca 2010 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ukończył 65 lat w 2009 r. i mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pozostawał w stosunku pracy. W 2010 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę ze skutkiem na koniec lipca 2010 r., w związku z likwidacją stanowiska pracy z zastosowaniem skróconego do 1 miesiąca okresu wypowiedzenia, za który otrzymał odszkodowanie w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo pracownikowi została wypłacona odprawa pieniężna w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. We wrześniu 2010 r. nie będąc już pracownikiem złożył prośbę o wypłacenie odprawy emerytalnej i dołączył zaświadczenie z ZUS, z którego wynika, że pobiera świadczenie emerytalne, które przysługuje od 1 maja 2010 r. Osoba ta, składając prośbę o wypłatę odprawy emerytalnej nie jest już pracownikiem, a ustanie stosunku pracy nie nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę.
Czy w takim przypadku jako były pracownik może ubiegać się o wypłatę odprawy emerytalnej, skoro otrzymał 2-miesięczną odprawę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników i odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo