Pracownik rezygnuje z PPK – rozstrzygnięcia problemów z praktyki

Oskar Sobolewski
Oskar Sobolewski
08.02.2021AKTUALNE

Zdarza się, że naliczamy już wpłatę na PPK, a nagle pracownik składa deklarację z rezygnacji. Od kiedy należy przestać przekazywać wpłaty? I co zrobić jeśli wszyscy pracownicy zrezygnowali z PPK, a potem zatrudniamy osobę, która jednak będzie oszczędzać w PPK? Oto 5 nowych wątpliwości z praktyki – i ich rozstrzygnięcia.

Zgodnie z przepisami ustawy o PPK pracodawca  nie dokonuje wpłat za uczestnika PPK, który złożył deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, począwszy od miesiąca, w którym uczestnik ją złożył. Wpłaty które zostały pobrane w tym miesiącu podlegają zwrotowi. Co oznacza, że uczestnik powinien otrzymać równowartość tych wpłat, bowiem pracodawca finalnie nie miał podstawy do ich potrącenia.

Oto kilka różnych przypadków, ze wskazaniem kiedy należy, a kiedy nie należy dokonywać wpłat. Ponadto w treści artykułu zostanie omówiona sytuacja jak powinien postępować pracodawca, który nie zawarł umowy o prowadzenie PPK, ze względu na fakt, że wszyscy pracownicy złożyli deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK w momencie kiedy zatrudni nowego pracownika.

1. Deklaracja rezygnacji z PPK po wypłacie wynagrodzenia

PYTANIE: Uczestnik PPK złożył deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK 1 lutego 2021 roku. Wynagrodzenie jest wypłacane 29 stycznia 2021 roku. Czy w takiej sytuacji pracodawca musi przekazać wpłatę do instytucji finansowej do 15 lutego 2021 roku?

ODPOWIEDŹ: Jeśli wypłata za styczeń następuje do końca miesiąca (w tym przypadku 29 stycznia), a rezygnacja została złożona 1 lutego, to będzie ona obejmowała tylko to, co pracodawca przekaże pracownikowi w lutym. Natomiast nie będzie obejmowała samego przekazania środków do instytucji finansowej bowiem jest to czynność czysto techniczna. A zatem mimo deklaracji złożonej w lutym, pracodawca przekazuje wpłatę styczniową do instytucji finansowej do 15 lutego 2021 roku. 

2. Deklaracja rezygnacji w kolejnym miesiącu lecz przed wypłatą

PYTANIE: Uczestnik PPK złożył deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK 1 lutego 2021 roku. Wynagrodzenie za styczeń jest wypłacane 8 lutego 2021 roku. Czy pracodawca musi przekazać wpłatę do instytucji finansowej do 15 marca (czyli do 15 dnia kolejnego miesiąca licząc od dnia wypłaty)? 2021 roku?

ODPOWIEDŹ: W takiej sytuacji pracodawca nie będzie już mógł potrącić wpłat do PPK z wynagrodzenia za styczeń, które zostanie wypłacone 8 lutego 2021 roku. Deklaracja rezygnacji z wpłat do PPK, jest bowiem skuteczna począwszy od miesiąca w którym została złożona do pracodawcy. Jeżeli więc została złożona 1 lutego to obejmie wszystkie składniki wynagrodzenia wypłacone w lutym. Jeżeli pracodawca przez pomyłkę dokona potrącenia wpłaty do PPK i przekaże ją w marcu do instytucji finansowej będzie miał obowiązek dokonania wycofania tych środków z instytucji.

3. Deklaracja rezygnacji pod koniec miesiąca ale po dniu wypłaty

PYTANIE: Uczestnik PPK złożył deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK 31 stycznia  2021 roku. Wynagrodzenie jest wypłacane 29 stycznia 2021 roku. Czy pracodawca musu przekazać wpłatę do instytucji finansowej do 15 lutego 2021 roku?

ODPOWIEDŹ: Pracodawca nie powinien przekazywać wpłat potrąconych z wynagrodzenia uczestnika PPK wypłaconego 29 stycznia, do instytucji finansowej (które odprowadza do 15 lutego). Ponieważ deklaracja rezygnacji z wpłat do PPK, jest skuteczna począwszy od miesiąca w którym została złożona, to pracodawca nie ma już podstawy, żeby dokonywać potrąceń. Jeśli zaś takie potrącenie nastąpiło 29 stycznia, będzie musiał zwrócić uczestnikowi potrącone środki.

Dlatego warto poczekać z przekazaniem wpłaty do instytucji finansowej co najmniej do pierwszego dnia kolejnego miesiąca – aby w razie czego nie trzeba było wycofywać środków. Może się bowiem okazać, że pracodawca będzie miał do dopłaty więcej niż potrącił.

Deklaracja rezygnacji po dniu wypłaty i dniu przekazania

PYTANIE: Uczestnik PPK złożył deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK 16 lutego 2021 roku. Wynagrodzenie jest wypłacane 29 stycznia 2021 roku. Czy w takiej sytuacji obowiązkiem pracodawcy jest wycofanie wpłaty z instytucji finansowej dokonanej do 15 lutego 2021 roku? 

ODPOWIEDŹ: Nie. W takiej sytuacji pracodawca nie będzie musiał wycofywać wpłaty z instytucji finansowej. Deklaracja będzie skuteczna wobec wynagrodzenia, które zostało wypłacone w lutym 2021 roku. To oznacza, że dopiero z wynagrodzenia, które pracodawca wypłaci np. 27 lutego nie będzie już mógł potrącić wpłaty do PPK.

Wszyscy zrezygnowali z PPK, ale teraz nowa osoba chce oszczędzać. Co robić?

PYTANIE: Zatrudniam 33 osoby, więc miałem obowiązek utworzyć PPK w 2020 roku. 22 września 2020 roku zawarłem umowę o zarządzanie PPK. Jednak do 1 listopada 2020 r. wszyscy pracownicy przekazali mi deklaracje rezygnacji z wpłat do PPK (a jednocześnie nikt z pracowników w wieku 55-69 lat nie zdecydował się zapisać do PPK). Dlatego nie miałem możliwości zawarcia umowy o prowadzenie PPK. W dniu 1 lutego 2021 roku zatrudniam nowego pracownika. Jakie będę miał obowiązki, jeżeli taka osoba również zrezygnuje z wpłat do PPK, a co w sytuacji, kiedy taka deklaracja nie zostanie złożona? 

ODPOWIEDŹ: Jeśli ten pracownik złoży deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, pracodawca nie będzie miał żadnych dodatkowych obowiązków. Ale tylko pod warunkiem, że deklaracja rezygnacji zostanie przekazana pracodawcy przed ostatecznym terminem na zawarcie umowy o prowadzenie PPK (w tym przypadku przed 10 maja 2021 r.). 

Jeśli zaś pracownik nie złoży deklaracji rezygnacji z wpłat do PPK – pracodawca będzie musiał zawrzeć w imieniu i na rzecz takiego pracownika umowę o prowadzenie PPK. Jeżeli pracownik został zatrudniony 1 lutego 2021 r. na podstawie umowy o pracę, to 3-miesięczny staż pracy osiągnie 30 kwietnia 2021 roku.

A zatem pracodawca musi zawrzeć w imieniu i na rzecz pracownika umowę o prowadzenie do 10 maja 2021 roku. Jeżeli wynagrodzenie jest wypłacane do końca miesiąca to z majowego wynagrodzenia będzie musiał potrącić wpłatę do PPK i przekazać ją do instytucji finansowej do 15 czerwca 2021 roku. Jeżeli pierwsze wynagrodzenie po zawarciu umowy o prowadzenie PPK zostanie wypłacone dopiero w czerwcu (np. 5 czerwca), to z tego wynagrodzenia pracodawca po raz pierwszy dokonana potrącenia wpłaty do PPK, którą do 15 lipca 2021 roku odprowadzi do instytucji finansowej. 

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy zatrudniamy osobę w wieku 55-69 lat. Takiego pracownika musimy poinformować o możliwości zapisania się do PPK. Przekazujemy taką informację w ciągu pierwszych 3 miesięcy pracy, tak żeby pracownik po osiągnięciu 3-miesięcznego stażu pracy mógł zostać uczestnikiem PPK na zasadach opisanych powyżej.

Jeżeli np. deklaracja zostanie złożona 22 kwietnia 2021 roku, to do 10 maja 2021 roku należy taką osobę zapisać do PPK. Uczestnik może również złożyć deklarację uczestnictwa w kolejnych miesiącach.

Dla każdego nowo zatrudnionego pracownika trzeba wręczyć deklarację

Podczas zatrudniania nowego pracownika pracodawca powinien przekazać informacje dotyczącą PPK.Taka informacja może zostać przekazana w sposób zwyczajowo przyjęty przez pracodawcę, np. mailem, albo przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń albo w wewnętrznym intranecie. Takie działanie będzie wywiązaniem się pracodawcy z tego obowiązku informacyjnego. Ważne żeby w informacji były zawarte 3 elementy:

- informacja o możliwości zapisania do PPK osoby w wieki 55-69 lat,

- informacja o możliwości zmniejszenia wysokości wpłaty podstawowej,

- informacja o możliwości dokonywania wpłat dodatkowych do PPK przez uczestnika.

Podstawa prawna: 
  • art. 16, art. 23, art. 27 art. 28 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.).
Autorem odpowiedzi jest: 

Oskar Sobolewski


Oskar Sobolewski
AUTOR
Prawnik, ekspert rynku emerytalnego i założyciel Debaty Emerytalnej. Posiada doświadczenie w zakresie doradztwa przy tworzeniu i funkcjonowaniu PPE oraz PPK. Autor i współautor książek oraz publikacji dotyczących zagadnień systemu emerytalnego, aktywnie komentuje w mediach (tradycyjnych i społecznościowych) zagadnienia związane z systemem emerytalnym, rynkiem pracy i ubezpieczaniami społecznymi.

Sprawdź inne artykuły w kategorii PPK

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo