Ruchomy czas pracy - trzeba pamiętać o okresach odpoczynku

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
19.10.2016AKTUALNE

Ruchomy czas pracy - trzeba pamiętać o okresach odpoczynku

Wyznaczając rozkład obejmujący ruchomy czas pracy, pracodawca co prawda nie będzie musiał przejmować się dobą pracowniczą, ale nadal będzie miał obowiązek zachować okresy odpoczynku i normy czasu pracy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w świetle sygnałów ze strony inspekcji pracy, która wciąż odnotowuje liczne błędy pracodawców w tym zakresie.

Wprowadzając ruchomy czas pracy trzeba uważać, aby:

  • w każdej dobie pracowniczej zaplanować co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego,

  • w każdym tygodniu pracowniczym uwzględnić minimum 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego (jedynie w przypadku przejścia pracownika na wcześniejszą zmianę odpoczynek tygodniowy można skrócić do 24 godzin).

Przykład

W firmie wprowadzono ruchomy czas pracy. Ustalono rozkład przewidujący pracę w poniedziałki i wtorki od godziny 9.00 do 17.00, w środy i czwartki od godziny 8.00 do 16.00, a w piątki od godziny 7.00 do 15.00. Pomimo powtórnego rozpoczynania przez pracowników pracy w tej samej dobie pracowniczej nadgodziny nie powstają. Jednocześnie zachowano:

  • dobowy wymiar czasu pracy (8 godzin w systemie podstawowym) oraz
  • 11-godzinne okresy odpoczynku w każdej dobie pracowniczej.

Pracodawca wprowadził ruchomy czas pracy, w którym ma prawo wyznaczyć pracownikowi wcześniejszą godzinę pracy, czyli rozpoczęcie pracy w kolejnym dniu jeszcze w poprzedniej dobie pracowniczej. Pracownikowi, który pracuje od 8.00 do 16.00, może jednak zaplanować ponowne przyjście do pracy nie wcześniej niż o 3.00 nad ranem. Wcześniejsze rozpoczęcie pracy jest niemożliwe, gdyż naruszałoby 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy, który trzeba zachowywać.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Kaleta


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo