Rynek pracy dla obywateli Ukrainy

05.04.2022AKTUALNE

Rynek pracy dla obywateli Ukrainy

W powiatowym urzędzie pracy we Włocławku został otwarty polski rynek pracy dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną. Jak diametralnie zmienił się rynek pracy po wybuchu wojny w Ukrainie?

Minister Marlena Maląg odwiedziła niedawno powiatowy urząd pracy we Włocławku.

Specustawa a rynek pracy dla obywateli Ukrainy

Dzięki specustawie w Polsce podjęło pracę już ponad 25.000 obywateli Ukrainy. Większość są to kobiety.

Ustawa legalizuje ich pobyt w naszym kraju, ale także zezwala na legalne zatrudnienie, znacznie upraszczając związane z tym procedury.

Trzeba pamiętać, że pracodawca, który zatrudni obywatela Ukrainy musi w terminie 14 dni musi zgłosić do powiatowego urzędu pracy fakt powierzenia mu pracy.

Rynek pracy dla obywateli Ukrainy – przed wojną i po wybuchu wojny

Jak wynika z informacji podanych przez resort pracy przed wojna w Ukrainie, czyli przed 24 lutego 2022 r. w Polsce legalnie było zatrudnionych ponad milion Ukraińców i głównie byli to mężczyźni. Jednak sytuacja się zmieniła po wybuchu wojny, gdyż około 200.000 obywateli Ukrainy – mężczyzn – wyjechało, by bronić swojej ojczyzny.

Zatem po wybuchu wojny sytuacja uległa diametralnej zmianie. Kobiety – obywatelki Ukrainy, które podjęły pracę w Polsce znalazły zatrudnienie w:

  • hotelarstwie,
  • gastronomii i
  • w rozpoczynających się już pracach sezonowych.

Taką informację przekazała w czasie odwiedzin powiatowego urzędu pracy we Włocławku – minister Marlena Maląg.  

Koordynacja jest potrzebna w dostępie rynku pracy dla obywateli Ukrainy

Jak podkreśliła Minister Maląg ogromnie ważna jest w tych działaniach odpowiednia koordynacja działań i dobra informacja. Tymi zadaniami zajął się rząd, z kolei w terenie służby wojewodów. Następnie włączają się w te działania samorządy, organizacje pozarządowe i pracodawcy.

Ponadto dużą rolę odgrywają także publiczne służby zatrudnienia.

Aby obywatele Ukrainy mogli korzystać z rynku pracy potrzebują także mieć możliwość korzystania ze świadczeń oraz informacji i usług publicznych służb zatrudnienia na takich samych zasadach, jak Polacy.

– Bardzo ważna jest informacja, gdzie i jak szukać i znaleźć pracę – podkreśliła minister Maląg.

 

 

Dlatego teżpomocą służy tutaj portal pomagamukrainie.gov.pl, zawierający kompleksowe informacje, dotyczące rynku pracy. Aplikacja ePraca służy do wyszukiwan y. Działa także Zielona Linia – jako portal i informacja telefoniczna, także w języku ukraińskim – gromadząca i udostępniająca oferty pracy i informacje dla pracodawców.

–  Nie zostawiamy naszych przyjaciół z Ukrainy bez pomocy. Musimy jednak chronić lokalne rynki pracy i troszczyć się o bezpieczeństwo państwa – podsumowała minister Marlena Maląg.

Źródło:
  • Gov.pl

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo