Sprawdź, jakich umów o dzieło nie trzeba zgłaszać do ZUS na formularzu RUD od 1 stycznia 2021 r.

Andrzej Radzisław
Andrzej Radzisław
21.01.2021AKTUALNE

Sprawdź, jakich umów o dzieło nie trzeba zgłaszać do ZUS na formularzu RUD od 1 stycznia 2021 r.

Obowiązku zgłaszania umów o dzieło nie mają od 1 stycznia 2021 r. tylko jednostki organizacyjne (np. stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego), gdy nie są płatnikiem składek. W sytuacji gdy dany podmiot zostanie zgłoszony do ZUS jako płatnik, gdyż zatrudni np. pracownika czy też zleceniobiorcę, podmiot ten będzie miał obowiązek przekazywania informacji o zawartych umowach o dzieło. Ten obowiązek będzie jednak dotyczył umów zawartych po dniu kiedy ten podmiot został zgłoszony do ZUS jako płatnik. Umów zawartych przed tą datą nie należy zgłaszać.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Czy trzeba zgłaszać umowy o stworzenie utworu i jak postąpić z umowami autorskimi
  • Czy trzeba zgłaszać do ZUS umowę o zakup licencji do praw autorskich
  • Czy zgłosić do ZUS umowę ramową
  • Czy od 1 stycznia 2021 r. konieczne jest zgłaszanie umów o dzieło ze studentami
  • Czy jeśli płatnik składek ma zawartą z pracownikiem umowę zlecenia, a później dodatkowo podpisze umowę o dzieło, to czy musi ją zgłaszać do ZUS
  • Czy można zawrzeć jedną umowę o dzieło, w ramach której wykonawca wykonuje kilka mniejszych dzieł do każdego określony jest osobny termin
  • Czy zgłaszać do ZUS umowę przeniesienia licencji z osobą fizyczną

Jak przekazać zgłoszenie do ZUS

Zgłoszenie należy przekazać na nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło). Formularz można złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

W formularzu RUD należy podać następujące dane

  • w bloku I

dane, czyli zamawiającego wykonanie umowy o dzieło – dane identyfikacyjne oraz adresowe

  • w bloku II

dane wykonawcy umowy o dzieło – dane identyfikacyjne oraz adresowe osoby, z którą zawarta została umowa o dzieło

  • w bloku III

informację o zawartych umowach o dzieło – data zawarcia, daty wykonywania (od-do) oraz liczbę zawartych umów.

Formularz RUD można przekazać do ZUS na dwa sposoby:

  • elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz
  • papierowo.
Ważne! 

W formularzu RUD dostępnym na PUE ZUS można przekazać informację o maksymalnie dziesięciu umowach o dzieło zawartych z danym wykonawcą. Dla każdego wykonawcy należy wypełnić odrębny formularz RUD. Natomiast w formularzu RUD do wypełnienia i wydruku można przekazać informację o maksymalnie dziesięciu umowach o dzieło zawartych z danym wykonawcą. Na jednym formularzu można wykazać umowy dla maksymalnie 10 wykonawców.

Bez względu na formę przekazania zgłoszenia należy przekazać do ZUS w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy.

Jeżeli umowa została zawarta 1 lutego 2021 r. zgłoszenie powinno zostać przekazane najpóźniej 8 lutego.

Umowa o dzieło dalej bez składek ZUS

Ten nowy obowiązek nie powoduje zmian w zakresie opłacania składek. Umowa o dzieło w dalszym ciągu nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych, gdyż taki tytuł nie został wymieniony w art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, gdzie wskazane są wszystkie tytuły do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Umowa o dzieło nie stanowi także tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż taki tytuł nie jest wymieniony w art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2021 r. wykonawca dzieła w dalszym ciągu nie podlega żadnym ubezpieczeniom i żadne składki od wypłacanego mu wynagrodzenia nie są za niego opłacane do ZUS.

Przypomnijmy, iż od przychodu, który jest wypłacany z umowy o dzieło, należne są składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, gdy umowa taka jest zawarta z własnym pracownikiem albo gdy jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy. Wówczas pracodawca ten przychód uwzględnia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne oraz od tego przychodu nalicza składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Taki obowiązek jest konsekwencją szerszej definicji pracownika jaka została przyjęta przez ustawodawcę w art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jakie umów nie należy zgłaszać do ZUS

Umów o dzieło zawartych z własnym pracodawcą, a także umów wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy nie należy zgłaszać do ZUS.

Do ZUS nie należy zgłaszać także, umów o dzieło zawartych z osobą, która prowadzi działalność gospodarczą, gdy przedmiot prowadzonej działalności pokrywa się z przedmiotem umowy o dzieło i przychód uzyskiwany z tej umowy do celów podatkowych jest traktowany jako przychód z działalności gospodarczej.

Obowiązek przekazania informacji dotyczy każdej zawartej umowy bez względu na jej przedmiot. Stosownie do art. 627 Kodeksu cywilnego przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Obowiązkiem wykonawcy jest wykonanie umówionego dzieła zgodnie z treścią zawartej umowy. Umowa o dzieło jako umowa rezultatu powinna więc zawierać kryteria, w oparciu o które będzie możliwa weryfikacja jej wykonania. Dzieło nie może być oznaczone w sposób zbyt ogólny. Rezultat powinien być określony z góry, dokładnie i według obiektywnie sprawdzalnych cech. Wykonanie dzieła najczęściej dotyczy wytworzenia rzeczy lub dokonania zmian w rzeczy już istniejącej (naprawienie, przerobienie, uzupełnienie).

Wykonanie określonej czynności lub powtarzających się czynności, bez względu na to, jaki rezultat czynność ta przyniesie, jest czynnością charakterystyczną dla umów o świadczenie usług.

W praktyce granica pomiędzy umową o dzieło a umową zlecenia (umową o świadczenie usług) nie jest ostra i często mogą powstać wątpliwości co do charakteru zawartej umowy.

Kiedy umowy o dzieło zgłaszać do ZUS

  1. Czy trzeba zgłaszać umowy o stworzenie utworu (powiedzmy plastycznego) i jak postąpić z umowami autorskimi?

Tak. W tym wypadku dochodzi do zawarcia pomiędzy stronami umowy o dzieło. To, że umowie tej towarzyszy umowa o przeniesienie praw do autorskich do utworu, nie ma znaczenia i nie zwalnia z obowiązku przekazania zgłoszenia do ZUS.

  1. Czy trzeba zgłaszać do ZUS umowę o zakup licencji do praw autorskich? Przedmiotem jest zakup praw do wykonanego przez autora tekstu, który chcemy opublikować, wizerunku reklamy czy spotu reklamowego? Czy skorzystanie z publikacji takiego dzieła (tekstu czy baneru) trzeba zgłaszać do ZUS kilka razy?

Nie. W takiej sytuacji nie dochodzi do zawarcia umowy o dzieło. Pomiędzy stronami dochodzi do zawarcia samoistnej umowy o przeniesienie praw autorskich do stworzonego wcześniej dzieła, spotu reklamowego. Dlatego też taka umowa nie powinna być zgłaszana do ZUS.

  1. Czy i jak zgłosić do ZUS umowę ramową? W umowie ramowej nie ma określonej kwoty. Czy należy każde dzieło powstałe w ramach tej umowy zgłosić do ZUS?

Umowa ramowa określająca zasady współpracy nie powinna być zgłaszana do ZUS. Obowiązek zgłoszenia dotyczy natomiast zawarcia każdej umowy o dzieło.

  1. Czy od 1 stycznia 2021 r. konieczne jest zgłaszanie umów o dzieło ze studentami?

Tak. Umowa o dzieło zarówno z uczniem, jak i studentem również powinna zostać zgłoszona na formularzu RUD

  1. Czy jeśli mam zawartą z pracownikiem umowę zlecenia, a później dodatkowo zawrę umowę o dzieło, to czy muszę ją zgłaszać do ZUS?

Tak. Po zawarciu umowy o dzieło należy ją w terminie 7 dni zgłosić do ZUS na formularzu RUD.

  1. Czy można zawrzeć jedną umowę o dzieło, w ramach której wykonawca wykonuje kilka mniejszych dzieł do każdego określony jest osobny termin? Czy można zgłosić do ZUS tę umowę raz i jako termin wykonania wpisać datę przekazania ostatniego dzieła?

To wymagałoby dodatkowej analizy. Umowa o dzieło co do zasady ma charakter jednorazowy. Możliwe jest zawarcie umowy o dzieło i jej rozliczanie za realizację poszczególnych etapów. Wtedy jest jedna umowa, a płatność może być podzielona. Wówczas umowa obowiązuje do wykonania całości dzieła czyli jej ostatniego etapu. Jest to jedna umowa. W sytuacji gdy na podstawie jednej umowy wykonawca wykonuje kilka dzieł, należy uznać, że doszło do zawarcia kilku umów o dzieło. Oczywiście ZUS może wówczas kwestionować fakt istnienia pomiędzy stronami umowy o dzieło i przyjąć, że strony łączy umowa o świadczenie usług.

  1. Umowę przeniesienia licencji z osobą fizyczną rozliczamy jak umowę o dzieło z prawami autorskimi. Rozumiem, że nie jest to dzieło i nie trzeba zgłaszać takiej umowy.

Samoistna umowa o przeniesienie praw autorskich to nie umowa o dzieło. Takiej umowy nie należy zgłaszać do ZUS.

Autorem odpowiedzi jest: 

Andrzej Radzisław


Andrzej Radzisław
AUTOR
Radca prawny, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo