Zamiast wychowawczego można obniżyć etat, ale potrzebny jest aneks

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
30.06.2014AKTUALNE

Zamiast wychowawczego można obniżyć etat, ale potrzebny jest aneks

Chociaż wniosek pracownika o obniżenie wymiaru czasu pracy złożony w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, jest wystarczającą podstawą dla obniżenia tego wymiaru, to wskazane jest podpisanie aneksu do umowy o pracę.

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy – jednak nie więcej niż do połowy pełnego wymiaru czasu pracy.

To uprawnienie służy pracownikowi jako alternatywa dla skorzystania z urlopu wychowawczego (czyli zastępuje korzystanie z tego urlopu i tym samym zmniejsza jego wymiar). Jeśli więc dziecko ukończyło 5. rok życia albo pracownik wykorzystał cały urlop wychowawczy, nie może już skutecznie wnioskować o obniżenie etatu.

Podstawą jest wniosek zatrudnionego

Pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika (chyba, że przewiduje on pracę w niższym wymiarze niż 1/2 etatu) i nie może ingerować w jego treść, np. zmieniając wymiar czasu pracy, w jakim pracownik chce być zatrudniony, na inny – wyższy bądź niższy od zaproponowanego przez pracownika.

Wniosek pracownika o obniżenie etatu zamiast urlopu wychowawczego stanowi wystarczającą podstawę dla obniżenia etatu (o ile zatrudniony rodzic nie żąda większego obniżenia niż do 1/2 etatu). Do zmiany wymiaru etatu nie jest więc w tym wypadku potrzebny aneks do umowy (porozumienie zmieniające umowę o pracę). Nie ulega bowiem zmianie treść stosunku prawnego łączącego pracodawcę z pracownikiem, poza okresowym obniżeniem obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy.

Obowiązkowa klauzula dla niepełnoetatowca

Niemniej jednak pracownik, uprawniony do urlopu wychowawczego, któremu obniżono wymiar czasu pracy, staje się pracownikiem niepełnoetatowym. Taki pracownik musi zaś mieć wskazaną w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony jego wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia go – oprócz normalnego wynagrodzenia – do dodatku jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Dotyczy to każdego pracownika zatrudnianego w niepełnym wymiarze czasu pracy, zate, musi też objąć przypadek pracownika dotychczas pełnoetatowego, któremu obniżono etat (również na jego wniosek, zamiast urlopu wychowawczego).

Pracownicy korzystający z uprawnienia do obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w jakim są uprawnieni do urlopu wychowawczego, powinni być traktowani w taki sam sposób jak pozostali pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy. W praktyce oznacza to, że również mają prawo do wynagrodzenia powiększonego o stosowny dodatek, po przekroczeniu umówionej liczby godzin ponadwymiarowych.

Aby zaś wprowadzić wspomniany zapis o godzinach ponadwymiarowych do umowy, sam wniosek pracownika już nie wystarczy. Trzeba zmienić umowę o pracę aneksem, wprowadzając do niej wspomnianą klauzulę o godzinach ponadwymiarowych.

Zapamiętaj

Pracownikowi, który korzysta z obniżenia etatu zamiast urlopu wychowawczego, ustala się limit godzin płatnych dodatkiem w identyczny sposób, jak wszystkim innym pracownikom niepełnoetatowym.

Godziny ponadwymiarowe to nie nadgodziny

Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Powyższy zakaz nie obejmuje jednak pracy ponad ustalony w umowie (aneksie) limit godzin po przekroczeniu którego pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Nie jest to bowiem praca nadliczbowa, a jedynie wynagradzana jak nadgodziny. Nie dotyczy więc jej także zakaz zatrudniania kobiet w ciąży w nadgodzinach. Nie wchodzą również do rocznego limitu godzin nadliczbowych.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Kaleta


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo