Uważaj, kiedy wypowiadasz umowę terminową – może będziesz musiał stosować dłuższy okres wypowiedzenia

14.12.2015AKTUALNE

Uważaj, kiedy wypowiadasz umowę terminową – może będziesz musiał stosować dłuższy okres wypowiedzenia

Już 22 lutego 2016 r., oprócz nowych limitów umów na czas określony, zaczną obowiązywać nowe, wydłużone okresy wypowiedzeń dla tych umów. To, czy umowa terminowa rozwiąże się za 2-tygodniowym, czy np. miesięcznym wypowiedzeniem, będzie zależało od kilku elementów.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która zacznie obowiązywać 22 lutego 2016 r., umożliwi rozwiązanie za wypowiedzeniem każdej umowy na czas określony, a nie jak obecnie – tylko takiej, która została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i zawiera klauzulę dopuszczającą wcześniejsze rozwiązanie za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

Natomiast okresy wypowiedzeń takich umów będą takie same jak w przypadku umów na czas nieokreślony i wyniosą:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

  • miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Jednak nowe, dłuższe okresy wypowiedzeń nie obejmą jedynie umów zawieranych i rozwiązywanych po zmianie przepisów. Obejmą one – częściowo – umowy terminowe wypowiadane wcześniej.

Wypowiedzenie przed zmianami – stare zasady…

Jeżeli umowa zostanie wypowiedziana jeszcze w starym stanie prawnym, należy do niej stosować dotychczasowe zasady wypowiadania umów (zarówno jeśli chodzi o długość okresów wypowiedzenia, jak i samą dopuszczalność zastosowania wypowiedzenia). Dotyczy to także przypadku, gdy umowa zostanie wprawdzie wypowiedziana w starym stanie prawnym, ale okres wypowiedzenia upłynie już po wejściu w życie nowelizacji.

Strony zawarły umowę na czas określony od 1 września 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. W umowie przewidziano możliwość rozwiązania jej za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Pracodawca wypowiedział tę umowę 17 lutego 2016 r., tuż przed wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy (22 lutego 2016 r.). Oznacza to, że umowa rozwiąże się na starych zasadach, mimo że okres wypowiedzenia zakończy się już w nowym stanie prawnym – okres wypowiedzenia pozostaje 2-tygodniowy i zakończy się w sobotę 5 marca 2016 r.

„Stara” umowa wypowiedziana po zmianach – mieszane zasady

Jeżeli umowa została (albo zostanie) zawarta przed wejściem w życie zmian, ale pracownik lub pracodawca zechcą ją wypowiedzieć dopiero w nowym stanie prawnym, to:

  • dopuszczalność wypowiedzenia takiej umowy sprawdza się „po staremu” – jeśli zawarto ją na zbyt krótki okres albo nie dodano klauzuli o wypowiedzeniu, to nadal nie będzie można jej wypowiedzieć, także po 22 lutego 2016 r. (poza wyjątkowymi sytuacjami, jak np. wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących pracownika w zakładzie zatrudniającym co najmniej 20 osób);

  • stosuje się nowy okres wypowiedzenia – jeżeli więc umowa w starym stanie prawnym mogła być wypowiedziana (zawarto ją na ponad sześć miesięcy i zawiera klauzulę o wypowiedzeniu), to w nowym stanie prawnym można ją wypowiedzieć, ale już z zastosowaniem zmienionych okresów wypowiedzenia; nie ma przy tym znaczenia, że klauzula umowna przewidywała 2-tygodniowy okres wypowiedzenia – przepis przejściowy wyraźnie bowiem nakazuje stosować w takim przypadku okresy wypowiedzenia te same, które dotyczą umowy na czas nieokreślony.

Zapamiętaj

Jeśli chodzi o umowę na zastępstwo zawartą w starym stanie prawnym, po zmianach będzie można ją zawsze wypowiedzieć (gdyż już obecnie jest ona zawsze „wypowiadalna”), ale również trzeba będzie już stosować nowe okresy wypowiedzenia. Jeśli umowę na zastępstwo zawarto w starym stanie prawnym, ale będzie wypowiadana w nowym, stosuje się do niej identyczne zasady dotyczące wyznaczania długości okresu wypowiedzenia, jak w przypadku pozostałych umów na czas określony.

Graniczna data – kiedy wliczać zatrudnienie przed 22 lutego 2016 r. do stażu pracy

Przy określaniu długości okresu wypowiedzenia bierze się pod uwagę cały staż pracy (zatrudnienie na podstawie stosunku pracy), jaki pracownik osiągnie w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia. Wlicza się więc także wszystkie umowy o pracę – terminowe i bezterminowe, również te, które łączyły strony w starym stanie prawnym. Zasada ta dotyczy:

  • wszystkich umów na czas nieokreślony oraz

  • tych umów na czas określony, które zostaną zawarte w nowym stanie prawnym.

Natomiast w przypadku umowy zawartej przed 22 lutego 2016 r., ale wypowiadanej już po tym dniu, przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy przypadających przed dniem wejścia w życie nowelizacji. A zatem w przypadku takiej umowy staż zakładowy do wyznaczenia długości okresu wypowiedzenia liczy się od 22 lutego 2016 r.

Podstawa prawna: 

art. 1 pkt 4–6, art. 14–15 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220),
art. 30-36 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.).

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo