Czas wolny za nadgodziny - o czym musi pamiętać pracodawca?

Piotr Wojciechowski
12.12.2013AKTUALNE

Czas wolny za nadgodziny - o czym musi pamiętać pracodawca?

Udzielanie czasu wolnego w niewłaściwym okresie rozliczeniowym, zaniżanie ilości godzin do odbioru oraz błędne wyliczanie pensji pracownika - to najczęstsze błędy popełniane przez pracodawców w zakresie rekompensowania pracy w nadgodzinach czasem wolnym. Poznaj wskazówki, jak ich uniknąć i o czym jeszcze musi pamiętać pracodawca!

Jednym ze sposobów rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych jest udzielenie czasu wolnego:

  • na wniosek pracownika lub
  • bez takiego wniosku (z inicjatywy pracodawcy).
przekroczenia dobowej normy czasu pracy

 


Z kolei przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy następuje z upływem okresu rozliczeniowego, co uniemożliwia rekompensowanie takiej pracy czasem wolnym. W przypadku godzin nadliczbowych średniotygodniowych jedyną formą rekompensaty jest wypłacenie wynagrodzenia wraz z dodatkiem.

I. UDZIELANIE CZASU WOLNEGO NA WNIOSEK PRACOWNIKA

W przypadku rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych na pisemny wniosek pracownika pracodawca udziela czasu wolnego w tym samym wymiarze czasu pracy (w proporcji 1:1, czyli 1 godzina wolna za 1 godzinę nadliczbową).


Co musi zawierać wniosek pracownika?

Wniosek pracownika o odbiór czasu wolnego powinien zawierać:

  • datę wystąpienia godzin nadliczbowych,
  • ich liczbę oraz
  • datę udzielenia czasu wolnego w zamian za nadgodziny.

 

Uwaga

Wniosek pracownika o odbiór nadgodzin przechowuj z ewidencją czasu pracy
Zgodę pracodawcy na odbiór godzin wolnych lub brak tej zgody warto zaznaczyć na wniosku pracownika o odbiór czasu wolnego. Zaakceptowany wniosek pracodawca dołącza do ewidencji czasu pracy pracownika.

W przypadku gdy pracownik nie wskaże we wniosku:

  • za które nadgodziny wnioskuje o czas wolny - po akceptacji wniosku pracownika - pracodawca powinien pomniejszyć pulę nadgodzin z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy, o liczbę wnioskowanych przez pracownika godzin (i udzielić czasu wolnego w terminie wnioskowanym przez pracownika);
  • terminu, w którym chciałby odebrać czas wolny za godziny nadliczbowe, należy poprosić go o ponowne sporządzenie wniosku z precyzyjnym wskazaniem terminu, samodzielny wybór terminu rekompensaty nadgodzin czasem wolnym przez pracodawcę może być uznany przez pracownika za przymus i stać się powodem skargi do inspektora pracy.

 

Uwaga

Wolne za dobowe nadgodziny - także w następnym okresie rozliczeniowym
Odbiór dobowych godzin nadliczbowych na wniosek pracownika może nastąpić także po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym nadgodziny te powstały. Żadna regulacja nie przewiduje tu limitów czasowych.

Pracodawca może ograniczyć czas odbioru nadgodzin…

…i wyznaczyć pracownikom składającym wnioski o odbiór czasu wolnego za godziny nadliczbowe dodatkowe warunki, które powinny być uwzględnione w tych wnioskach. Przykładowo, może wskazać, że:

  • odbiór czasu wolnego za nadgodziny jest niemożliwy w określone godziny, dni, tygodnie czy miesiące,
  • pracownik może odebrać czas wolny jedynie poprzez zwolnienie się z części dnia pracy, nie więcej jednak niż z 2 godzin dziennie.

 


We wniosku pracownika musi być dokładna data

Regułą w prawie pracy jest, aby wnioski o odbiór czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych precyzyjnie wskazywały zarówno przepracowane godziny nadliczbowe, które pracownik chce rekompensować czasem wolnym od pracy, jak i terminy ich odbioru. Im bardziej precyzyjny wniosek pracownika, tym mniejsze niebezpieczeństwo sporu.

Zdarza się jednak, że strony ustalają terminy odbioru czasu wolnego jedynie w przybliżeniu, np. wskazując miesiąc odbioru, porę roku czy kwartał. Przepisy powszechnie obowiązujące nie przeszkadzają takim praktykom. Jest to zatem prawnie dopuszczalne. Z działalności nadzorczo-kontrolnej inspektorów pracy wynika, że kontrolerzy dopuszczają tak sporządzane wnioski.

Należy tylko pamiętać o tym, że wniosek sporządzony „w przybliżeniu” zobowiązuje strony do ponownego, precyzyjnego ustalenia daty odbioru. Najlepiej będzie, jeśli pracownik złoży później ponowny wniosek, konkretyzując termin odbioru czasu wolnego.


Wniosek pracownika nie wiąże pracodawcy

Co do zasady, pracodawca nie ma obowiązku zgadzać się na wniosek pracownika o rekompensatę nadgodzin czasem wolnym. Może więc całkiem odmówić takiego sposobu rekompensaty lub poprosić pracownika o wskazanie innego terminu. Wniosek pracownika trzeba odebrać i zaakceptować przed terminem płatności wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. W przeciwnym wypadku pracodawca ma obowiązek zrekompensować pracę nadliczbową przez wypłatę wynagrodzenia wraz z dodatkiem.

Brak wniosku pracownika przy jednoczesnym braku odpowiedniego wynagrodzenia za nadgodziny w terminie jego płatności może być, w razie kontroli, potraktowany jako niewypłacenie pracownikowi należnego wynagrodzenia.


Rozwiązanie umowy przed odebraniem wolnego - co wtedy?

Jeżeli z powodu wcześniejszego rozwiązania umowy odbiór czasu wolnego we wnioskowanym terminie nie będzie możliwy, pracodawca musi zapłacić pracownikowi wynagrodzenie wraz z dodatkiem. Będzie jednak zwolniony z tego obowiązku, jeśli wraz z pracownikiem ustali inny termin odbioru czasu wolnego, jeszcze przed rozwiązaniem umowy - np. w okresie wypowiedzenia.

Drugi termin odbioru wolnego za nadgodziny powinien być ustalony w podobnym trybie jak termin pierwotny (tzn. poprzez złożenie przez pracownika wniosku wskazującego termin odbioru nadgodzin i akceptację tego wniosku przez pracodawcę).

II. UDZIELENIE CZASU WOLNEGO BEZ WNIOSKU PRACOWNIKA

Udzielając czasu wolnego za godziny nadliczbowe bez wniosku pracownika, pracodawca musi oddać czas wolny w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (w proporcji 1:1,5, czyli 1,5 godziny wolnej za 1 godzinę nadliczbową).

Poza tym rekompensata bez wniosku pracownika musi zostać zrealizowana tylko i wyłącznie w tym okresie rozliczeniowym, w którym powstały godziny nadliczbowe.

Pracownik przepracował w kwietniu 8 godzin nadliczbowych. W firmie przyjęto miesięczny okres rozliczeniowy. Postanowiono oddać pracownikowi czas wolny bez jego wniosku w tej sprawie. Należy zmniejszyć pracownikowi kwietniowy wymiar czasu pracy o 12 godzin (8 + połowa, czyli 4). Taka rekompensata nie może jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika w tym miesiącu.

W przypadku gdy godziny nadliczbowe powstały na tyle późno, że nie ma możliwości odebrania dnia wolnego w danym okresie rozliczeniowym, a pracownik nie składa wniosku o odbiór nadgodzin, pracodawcy pozostaje jedynie wypłata wynagrodzenia wraz z dodatkiem.

Pracownik musiał w piątek zostać w pracy o 5 godzin dłużej. W niedzielę wypada ostatni dzień okresu rozliczeniowego, a pracownik ma wolne soboty i niedziele. W związku z tym w danym okresie rozliczeniowym pracodawca nie może już polecić pracownikowi odebrania czasu wolnego za nadgodziny. Podobna sytuacja wystąpi, jeśli pracownik zachoruje i będzie na zwolnieniu aż do końca okresu rozliczeniowego.

III. MIESZANE METODY REKOMPENSOWANIA NADGODZIN

Nie ma przeszkód, aby pracownik złożył wniosek o rekompensatę czasem wolnym jedynie kilku godzin, które przepracował nadliczbowo. Natomiast reszta czasu wolnego może zostać udzielona bez jego wniosku, w wymiarze o połowę większym niż pozostała liczba godzin nadliczbowych.

Nie ma również przeszkód, aby na wniosek pracownika zrekompensować czasem wolnym kilka godzin nadliczbowych, a za pozostałe wypłacić wynagrodzenie ze stosownym dodatkiem.

Pracownik przepracował 17 godzin nadliczbowych z powodu przekroczenia dobowej normy czasu pracy w styczniu. Okres rozliczeniowy obowiązujący w zakładzie trwa do końca marca. Pracownik złożył wniosek o zrekompensowanie pracy nadliczbowej czasem wolnym w wymiarze 8 godzin w lutym. Pracodawca zaakceptował wniosek. Pozostałą część godzin (czyli 9) zrekompensował natomiast bez wniosku pracownika, w wymiarze (9 + 4,5), czyli 13,5 godziny w marcu.

IV. WYNAGRODZENIE ZA CZAS WOLNY UDZIELONY W ZAMIAN ZA PRACĘ W GODZINACH NADLICZBOWYCH

Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym zwalnia pracodawcę z obowiązku płacenia dodatków. Również za czas wolny udzielony w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych na swój wniosek pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Pracownik przepracował w lutym 15 godzin nadliczbowych i złożył wniosek o ich rekompensatę czasem wolnym w marcu. Wynagradzany jest stawką godzinową.
W lutym, zgodnie z zasadą wynagradzania za pracę wykonaną, ma prawo do normalnego wynagrodzenia za pełną liczbę przepracowanych godzin (włącznie z 15 godzinami nadliczbowymi). W marcu jego wynagrodzenie będzie również odpowiadało liczbie faktycznie przepracowanych godzin (czyli pracownik nie otrzyma wynagrodzenia za 15 godzin czasu wolnego).

Podobnie będzie wyglądało ustalenie wynagrodzenia za pracę w sytuacji, gdy rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych czasem wolnym odbywa się bez wniosku pracownika w proporcji 1 godzina nadliczbowa - 1,5 godziny czasu wolnego. Jedyną różnicą jest konieczność ustalenia wynagrodzenia za pracę, również za pół godziny w zwiększonej proporcji. Taka rekompensata nie może pomniejszać pracownikowi wynagrodzenia za pracę.

Pracownik wynagradzany stawką godzinową przepracował w lipcu 15 godzin nadliczbowych. Okres rozliczeniowy u pracodawcy obejmuje lipiec i sierpień. W sierpniu pracodawca postanowił zrekompensować taką pracę czasem wolnym w proporcji 1 do 1,5. W tym celu zmniejszył sierpniowy wymiar czasu pracy pracownika o 22,5 godziny.
W tej sytuacji pracownik dostanie normalne wynagrodzenie za godziny nadliczbowe przepracowane w lipcu, natomiast w sierpniu, oprócz normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny, otrzyma dodatkowo wynagrodzenie za 7,5 godziny czasu wolnego udzielonego za nadgodziny. Takie wynagrodzenie jest rekompensatą dodatku za dodatkowe 0,5 godziny udzielane bez wniosku pracownika. W przypadku wynagradzania pracownika stałą stawką miesięczną pracownik zarówno w lipcu, jak i w sierpniu otrzyma swoje normalne wynagrodzenie bez możliwości jego pomniejszania.

Autorem odpowiedzi jest: 

Piotr Wojciechowski

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo