powrót do pracy

Wcześniejszy powrót do pracy pracownika na świadczeniu rehabilitacyjnym

Pytanie:

Pracownikowi po wyczerpaniu 182 dni okresu zasiłkowego zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 5 miesięcy. Decyzja została wydana przez ZUS w styczniu 2024 r. Obecnie pracownik zgłosił, że chce powrócić do pracy (nie ukrywając, że chce dzięki temu uniknąć rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę po 3 miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego). W związku z tym wnioskuje o wystawienie skierowania na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy. Czy pracodawca, mimo orzeczenia komisji lekarskiej ZUS stwierdzającego niezdolność do pracy pracownika i przyznania mu świadczenia rehabilitacyjnego, może lub musi dopuścić go do pracy (pod warunkiem oczywiście, że lekarz medycyny pracy orzeknie o zdolności do pracy)? Czy pracodawca może odmówić pracownikowi wystawienia skierowania na badania medycyny pracy uznając ważność orzeczenia lekarza orzecznika? Czy pracownik musi najpierw zgłosić chęć przerwania pobierania świadczenia rehabilitacyjnego do ZUS?

Powrót pracownika do pracy po długotrwałej chorobie – jakie obowiązki ma pracodawca?

Zdarza się, że w wyniku badań kontrolnych pracownik zostaje uznany za niezdolnego do pracy albo „częściowo niezdolnego do pracy”. Czy wówczas pracodawca musi szukać pracownikowi innego stanowiska? A jeśli pracownik często choruje – czy jest to powód do wypowiedzenia umowy? I wreszcie: w jakich przypadkach można zwolnić pracownika długo chorującego bez wypowiedzenia, a kiedy lepiej tego nie robić? Oto tekst, który odpowie na wszystkie te i wiele innych pytań związanych z chorującymi pracownikami.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Z tekstu dowiesz się m.in.:

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Czy można wypowiedzieć warunki pracy z powodu częstych i długotrwałych chorób

  • W jakich przypadkach można zwolnić pracownika długo chorującego z art. 53 kp

  • Co robić, gdy pracownik ma przeplatające się zwolnienia bez dnia przerwy

  • Jakie są skutki, gdy pracownik będzie uznany za niezdolnego do pracy

  • Co zrobić, gdy lekarz uzna, że pracownik jest „częściowo zdolny do pracy”

  • Na czym polega obowiązek znalezienia innego stanowiska, gdy niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku przy pracy czy choroby zawodowej

  • Jak przenieść pracownika w przypadkach, gdy musimy to zrobić

  • Czy pracownikom chronionym np. przedemerytalnie też trzeba zapewnić inne stanowisko

  • Co zrobić w przypadku, gdy pracownik chroniony nie chce innego stanowiska

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo