Z podstawy świadczenia rehabilitacyjnego trzeba wyłączyć wynagrodzenie z zakończonej umowy zlecenia

Krystyna Dąbrowska
Krystyna Dąbrowska
18.07.2013AKTUALNE

Pytanie:

Pracownik choruje nieprzerwanie od 30 października 2012 r. Od 28 kwietnia b.r. pobiera świadczenie rehabilitacyjne, w podstawie którego uwzględnione zostały przychody z dodatkowej umowy zlecenia zawartej z tym pracownikiem na okres od 1 grudnia 2011 r. do 30 czerwca 2013 r. Czy od 1 lipca z podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego należy wyłączyć przychód z zakończonej umowy zlecenia?

Odpowiedź:

Wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem może być uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłków przysługujących tylko w czasie trwania tej umowy.

Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi  wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, przyjęte do ustalenia podstawy naliczenia zasiłku chorobowego.  Zasadniczo  nie  ustala się ponownie podstawy  wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego w sytuacji, gdy  nie upłynęło 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stosuje się jednak odpowiednio przepisy regulujące zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a więc m.in. art. 41 ust 2 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z tym przepisem, składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.  

Od następnego dnia po rozwiązaniu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem,  należy więc przeliczyć podstawę wymiaru wypłacanego pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego,  wyłączając z niej wynagrodzenie uzyskane z tytułu umowy zlecenia.

Autorem odpowiedzi jest: 

Krystyna Dąbrowska


Krystyna Dąbrowska
AUTOR
Wieloletni pracownik urzędu skarbowego, specjalista w prawie podatkowym, obecnie doradca podatkowy. Od 1995 r. współwłaściciel Biura Podatkowego Praktyk s.c w Lublinie.

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo