Wymiar urlopu pracownika podejmującego pierwszą pracę

Emilia Wawrzyszczuk
Emilia Wawrzyszczuk
19.04.2012AKTUALNE

Pytanie:

W jakim wymiarze i po jakim czasie przysługuje urlop wypoczynkowy pracownikowi zatrudnionemu na czas określony od 1 marca 2012 do 31 maja 2012 r., który w czerwcu 2008 r. uzyskał tytuł licencjata, w lipcu 2010 r. uzyskał tytuł magistra, odbywał staż u poprzedniego pracodawcy w okresach od 27 stycznia 2009 r. do 27 kwietnia 2009 r. i od 16 sierpnia 2010 r. do 14 lutego 2011 r.?

Odpowiedź:

Z pytania wynika, że obecne zatrudnienie jest pierwszą pracą pracownika. Z tego tytułu nabywa on prawo do urlopu wypoczynkowego „z dołu”, czyli po każdym miesiącu pracy, w wymiarze 1/12 z 20 dni (1,66 dnia).

1. Przy pierwszej pracy - prawo do urlopu nabywa się „z dołu”

Zgodnie z art. 153 Kodeksu pracy pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

2. Okresy nauki zwiększają staż urlopowy…

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika w ciągu roku wynosi:

  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia, okresy nauki (z tytułu uzyskania dyplomu szkoły wyższej wlicza się 8 lat - nie ma znaczenia, czy jest to tytuł licencjata, czy magistra, czy oba te tytułu uzyskiwane po sobie) oraz inne okresy - jeśli tak stanowią odrębne przepisy.

3. …podobnie jak okres stażu - jeśli stażysta pobierał w tym czasie stypendium

Okres odbywania stażu wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze - jeśli w tym czasie stażysta pobierał stypendium, o którym mowa w art. 53 ust. 6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wypłacane przez starostę. W przeciwnym razie - w przypadku odbywania stażu bez prawa do stypendium - okres ten pozostaje bez wpływu na uprawnienia pracownicze.

Należy jednak pamiętać, że okres odbywania stażu, za który przysługiwało stypendium, nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego, a jedynie do okresu, od którego zależy wymiar urlopu (20 lub 26 dni).

4. Przy pierwszym urlopie nie ma obowiązku zaokrąglania niepełnych dni do pełnych

Z pytania wynika, że pracownik podjął obecnie pierwszą pracę. Biorąc pod uwagę fakt, że ukończył studia wyższe, a także przyjmując nawet, że wskazane okresy stażu można zaliczyć do stażu urlopowego (zakładając, że przysługiwało za nie stypendium), przysługuje mu 20 dni urlopu w ciągu roku.

Jednak jak wskazano powyżej w przypadku pierwszej pracy urlop ten jest nabywany „z dołu”, tj. w wymiarze 1/12 rocznego wymiaru po przepracowaniu każdego miesiąca. I tak pracownik uzyska urlop wypoczynkowy w wymiarze:

  • 1/12 z 20 dni, czyli 1,67 dni za pierwszy miesiąc pracy (marzec) z dniem 1 kwietnia 2012 r.,
  • 1/12 z 20 dni, czyli 1,67 dni za drugi miesiąc pracy (kwiecień) z dniem 1 maja 2012 r..
W przypadku pierwszego urlopu przepisy nie nakazują pracodawcy zaokrąglania niepełnych dni kalendarzowych urlopu do pełnych. Zatem to od pracodawcy zależy czy udzieli pracownikowi dokładnie 1,67 dnia urlopu, czy też zaokrągli ten urlop do pełnych 2 dni.
Autorem odpowiedzi jest: 

Emilia Wawrzyszczuk


Emilia Wawrzyszczuk
AUTOR
Redaktor Portalu Kadrowo-Płacowego, redaktor prowadząca magazynu „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo