Urlopy związane z rodzicielstwem

02.01.2016AKTUALNE

Z dniem 2 stycznia 2016 r. wchodzi w życie ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1268).

Głównym celem nowelizacji Kodeksu pracy jest wprowadzenie rozwiązań mających ułatwić godzenie życia rodzinnego z życiem zawodowym, w szczególności poprzez uproszczenie i uelastycznienie systemu urlopów związanych z opieką nad dziećmi oraz ukształtowanie innych uprawnień związanych z rodzicielstwem w sposób bardziej dostosowany do potrzeb pracowników–rodziców.

Wielka nowelizacja rodzinna – zmiany w urlopach

Nowelizacja likwiduje dodatkowy urlop macierzyński i dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, zmieniając okresy wykorzystania urlopów związanych z opieką nad dzieckiem. Zgodnie z ustawą urlop rodzicielski przysługuje przez okres 32 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie, a 34 tygodnie w pozostałych przypadkach; z urlopu tego można korzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Ustawa modyfikuje też m.in. zasady wykorzystania urlopu ojcowskiego (w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej niż ukończenia przez dziecko 24 miesięcy) oraz wychowawczego, przewidując nowe szczegółowe uregulowania w zakresie każdego ze wskazanych urlopów.

Ustawa nowelizuje ponadto 26 ustaw w zakresie powiązanym ze zmianą Kodeksu pracy w zakresie dotyczącym urlopów związanych z opieką nad dzieckiem.

Określenie treści wniosków o urlopy związane z rodzicielstwem

   Z dniem 2 stycznia 2016 r. zaczyna ponadto obowiązywać rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U. z 2015 r. poz. 2243). Niniejsze rozporządzenie określa:

  • treść wniosku o udzielenie części urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub jego części, urlopu rodzicielskiego lub jego części i urlopu ojcowskiego lub jego części i dokumenty dołączane do tych wniosków;

  • treść wniosku w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub jego części i dokumenty dołączane do tych wniosków;

  • treść wniosku o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu;

  • treść wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego lub jego części i dokumenty dołączane do tego wniosku;

  • treść wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego i dokumenty dołączane do tego wniosku.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1268),

  • rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U. z 2015 r. poz. 2243).

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo