Wypowiedzenie było bezprawne – pracownik zachowa otrzymaną odprawę

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska
07.03.2016AKTUALNE

Wypowiedzenie było bezprawne – pracownik zachowa otrzymaną odprawę

Pracodawca co najmniej 20-osobowy, który zwalnia pracownika z przyczyn go niedotyczących, musi zapłacić odprawę ekonomiczną. Prawo do odprawy powstaje wtedy, gdy pracodawca uzna, że przyczyna wypowiedzenia nie leży po stronie pracownika. Późniejsze ustalenie sądowne, że wypowiedzenie było nieuzasadnione, nie powoduje utraty prawa do odprawy.

Tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych regulująca:

  • zarówno tryb zwolnień grupowych (z przyczyn niedotyczących pracowników),

  • jak i indywidualnych (z przyczyn wyłącznie niedotyczących pracowników),

gwarantuje zwalnianym odprawę ekonomiczną w wysokości uzależnionej od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Prawo do odprawy przysługuje więc wówczas, gdy przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę nie dotyczy pracownika.

Dotąd przyjmowano, że odprawę trzeba zwrócić

Dotychczas przyjmowano, że skuteczne podważenie wypowiedzenia przed sądem pracy i ustalenie, że było ono nieuzasadnione, skutkowało obowiązkiem zwrotu wypłaconej pracownikowi odprawy. Kwestionujący przyczynę wypowiedzenia pracownik powinien liczyć się z tym, że po uprawomocnieniu się orzeczenia sądowego odprawa stanie się świadczeniem nienależnym.

SN: decyduje przyczyna podana przez pracodawcę

Jednak zdaniem Sądu Najwyższego (por. wyrok Sądu Najwyższego z 10 grudnia 2015 r., sygn. akt III PK 39/15) o prawie do odprawy decyduje przyczyna wypowiedzenia podana przez pracodawcę i jej kwalifikacja do kategorii „przyczyn niedotyczących pracownika”. Przykładowo może to być:

  • likwidacja stanowiska pracy związana ze zmianą profilu działalności prowadzonej przez pracodawcę,

  • reorganizacja w dziale skutkująca ograniczeniem zatrudnienia wynikająca z konieczności racjonalizacji firmowych wydatków,

  • likwidacja całego działu, w którym zatrudniony był pracownik,

  • zwolnienia grupowe w związku z utratą kluczowego klienta w firmie,

  • zmiana siedziby zakładu pracy skutkująca przeniesieniem produkcji o 300 km od dotychczasowego miejsca pracy.

Jeśli pracodawca podjął decyzję o zwolnieniu pracownika z przyczyn go niedotyczących, pracownik zachowuje prawo do odprawy nawet wówczas, gdy w wyniku odwołania od dokonanego wypowiedzenia sąd pracy uzna, że było ono nieuzasadnione (niezgodne z prawem).

W takim przypadku pracownik nie musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu wypłaconej odprawy ekonomicznej. Dla prawa do odprawy istotna jest bowiem kwalifikacja rodzaju przyczyny wypowiedzenia przez pracodawcę w momencie wręczania pracownikowi wypowiedzenia, a nie późniejsza ocena dokonana przez sąd pracy.

Podstawa prawna: 
  • art. 1 ust. 1, art. 8, art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 192 ze zm.).

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Wrońska-Zblewska


Katarzyna Wrońska-Zblewska
AUTOR
Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo