Umowy na czas określony: nowe limity i okresy wypowiedzenia

22.02.2016AKTUALNE

Umowy na czas określony: nowe limity i okresy wypowiedzenia

Od 22 lutego 2016 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy, która zmienia dotychczasowe zasady zawierania umów na czas określony. W miejsce jednego, ilościowego limitu umów terminowych, stosuje się łącznie dwa limity – ilościowy i czasowy. Istotnym zmianom ulegają również zasady ustalania okresu wypowiedzenia dla umów terminowych.

Do 21 lutego 2016 r. obowiązywał tylko jeden limit umów na czas określony. Był to limit ilościowy, który pozwalał na zawarcie maksymalnie dwóch umów na czas określony (do tej liczby nie wliczało się umowy na okres próbny i umowy na czas zastępstwa nieobecnego pracownika). Jeżeli strony zawarły trzecią umowę na czas określony, umowa ta przekształcała się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony.

Obowiązujące do 21 lutego 2016 r. przepisy nie przewidywały natomiast żadnego limitu długości trwania umów na czas określony. Jednak orzecznictwo sądów często uznawało wieloletnie umowy na czas określony za zawarte w celu obejścia przepisów.


LIMITY UMÓW TERMINOWYCH OD 22 LUTEGO 2016 R.

Nie 2, a nawet 3 umowy terminowe

Na skutek nowelizacji Kodeksu pracy, od 22 lutego 2016 r., strony mogą zawrzeć już nie dwie, ale aż 3 umowy na czas określony. Przekształceniu w umowę bezterminową ulegnie dopiero 4. umowa między tymi samymi stronami. Zawarcie aneksu przedłużającego umowę nadal będzie uważane za zawarcie kolejnej umowy. Nowością jest natomiast to, że dłuższa przerwa między umowami na czas określony nie „zeruje” już limitu umów. A zatem do limitu wliczać się będą wszystkie umowy na czas określony zawarte między stronami – bez względu na przerwy w zatrudnieniu.

Zgodnie z przepisami przejściowych do umów o pracę na czas określony trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów art. 251 Kodeksu pracy (formułujący zasady limitowania umów na czas określony) ma zastosowanie w nowym brzmieniu (przewidującym dwa limity). Taka umowa, w świetle nowych regulacji, będzie traktowana:

  • jako pierwsza umowa terminowa – jeśli jest pierwszą umową na czas określony zawieraną między stronami,

  • jako druga umowa – jeśli została zawarta jako druga umowa w świetle dotychczasowych przepisów.

Nowy limit czasowy

Zupełnie nowym rozwiązaniem jest równoległy drugi limit dotyczący długości trwania umów na czas określony. Zgodnie z zasadami obowiązującymi od 22 lutego 2016 r. ten sam pracodawca może zawrzeć z tym samym pracownikiem:

  • jedną umowę na czas określony na okres nie dłuższy niż 33 miesiące,

  • maksymalnie 3 umowy na czas określony, które w sumie (bez względu na ewentualne przerwy) nie będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące.

Przykład
33 miesiące łącznego trwania umów
Pracownik w nowym stanie prawnym, liczonym od 22 lutego 2016 r., ma umowę na 3–miesięcznyokres próbny (tej umowy nie liczymy do żadnegoz limitów), potem umowę na rok, następną na półroku. Łącznie obie umowy na czas określony trwają18 miesięcy. Pracodawca może więc zawrzeć jeszczetylko jedną (trzecią) umowę na czas określonyi nie może ona trwać dłużej niż 15 miesięcy. Przerwamiędzy umowami nie ma w nowym stanie prawnymznaczenia.

Pewną trudność – szczególnie w przypadku umów na czas określony zawieranych przed wejściem w życie nowych przepisów – może sprawić ustalanie 33–miesięcznego limitu czasowego trwania umów terminowych między tymi samymi stronami stosunku pracy. Zgodnie z przepisami przejściowymi limit ten należy liczyć od dnia wejścia w życia ustawy, czyli od 22 lutego 2016 r.

Przykład
Umowa zawarta przed zmianami a limit czasowy
Strony z dniem 1 marca 2015 r. zawarły umowę o pracę na czas określony na 4 lata. Umowa ta przekształci się w umowę na czas nieokreślony wraz z upływem okresu 33 miesięcy liczonego od 22 lutego 2016 r., tj. z dniem 22 listopada 2018 r.

Przekroczenie limitów skutkuje przekształceniem w umową bezterminową

Od 22 lutego 2016 r. naruszenie któregoś z ograniczeń (ilościowego i czasowego) skutkuje zawarciem umowy na czas nieokreślony odpowiednio:

  • od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub

  • od dnia zawarcia ponad limitowej (czwartej) umowy o pracę na czas określony.

Nowe przepisy nie przewidują żadnej regulacji łagodzącej w sposobie liczenia limitu ilościowego – będą się do niego wliczać wszystkie umowy terminowe zawierane między tymi samymi stronami stosunku pracy, bez względu na przerwy między tymi umowami.

Druga i trzecia umowa „na przełomie” – uwaga na przepis przejściowy

Jeśli umowa o pracę na czas określony będzie zawarta od dnia wejścia w życie nowelizacji, ale w okresie miesiąca od dnia rozwiązania drugiej umowy w rozumieniu dotychczasowych przepisów – jeżeli okres ten rozpoczął bieg przed dniem wejścia w życie zmian lub w dniu ich wejścia w życie, będzie umową bezterminową.

Przykład
Druga i trzecia umowa na przełomie starych i nowych zasad
Strony miały podpisaną pierwszą umowę na czas określony od 1 lutego do 31 lipca 2015 r. Po niej − drugą od 1 sierpnia 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. W tej sytuacji nie można zawrzeć trzeciej umowy już w dniu wejścia w życie zmian (22 lutego 2016 r.). W tego typu przypadkach przerwa między drugą a trzecią umową musi być dłuższa niż miesiąc (31 dni) – inaczej trzecia umowa przekształca się w zatrudnienie bezterminowe. Strony powinny więc poczekać z trzecią umową np. do 15 marca 2016 r. Wówczas limit 33 miesięcy upłynie 14 grudnia 2018 r.

Nie będzie tego problemu, w przypadku gdy druga umowa kończy się już w nowym stanie prawnym. W takiej sytuacji nie trzeba już odczekać co najmniej 31 dni z zawarciem trzeciej umowy.

Przykład
Druga umowa kończąca się po zmianie przepisów
Strony miały pierwszą umowę na czas określony od 1 lutego do 31 lipca 2015 r. Po niej miały drugą umowę na czas określony od 1 sierpnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. Mogą zawrzeć po niej jeszcze jedną, czyli trzecią umowę na czas określony, w dowolnym momencie – albo bezpośrednio po drugiej umowie (wówczas trzecia umowa może trwać maksymalnie do 21 listopada 2018 r.), albo po dowolnej przerwie – np. od 1 maja 2016 r. (wówczas umowa może trwać nie dłużej niż do 21 grudnia 2018 r.). Przerwa – niezależnie od długości – nie „zeruje” już limitu 3 umów na czas określony.

Kilka przypadków, w których limity nie obowiązują

Ustawodawca przewidział 4 sytuacje, w których od 22 lutego 2016 r. nie obowiązują żadne limity dotyczące umów na czas określony – zarówno czasowy, jak i ilościowy.

Umowa naruszająca którykolwiek z tych limitów (albo oba) nie przekształci się w umowę bezterminową, jeśli została zawarta:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy;

  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym;

  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji;

  4. w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

– jeżeli ich zawarcie w danej sytuacji służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy (to zastrzeżenie odnosi się do wszystkich wyjątków wymienionych w pkt 1–4).

Przykład
Prace sezonowe
W sezonie wakacyjnym od maja do końca sierpnia pracodawca poszukuje do pracy studentów przy obsłudze atrakcji w parku rozrywki. Nie ma przeszkód, aby zatrudnić studentów na podstawie krótkich umów o pracę, np. obejmujących poszczególne miesiące. Jeżeli mimo końca wakacji atrakcje nadal będą cieszyły się powodzeniem, pracodawca będzie mógł zatrudnić studentów jeszcze we wrześniu, na podstawie czwartej umowy o pracę w celu wykonywania pracy sezonowej.

Przykład
Umowa na okres kadencji
Prezes spółki jest powoływany na 3–letnią kadencję. Kadencyjność jego zatrudnienia umożliwia zatrudnienie na czas określony mimo przekroczenia limitu czasowego.

Przykład
Obiektywne przyczyny po stronie pracodawcy
Pracodawca podpisał 4-letni kontrakt na obsługę informatyczną międzynarodowej firmy. Aby móc go zrealizować, musi zatrudnić w swojej firmie dodatkowo 50 pracowników. W takim przypadku zatrudnienie dodatkowych osób na podstawie umów o pracę na czas określony wydaje się być obiektywną przyczyną uzasadniającą zatrudnienie terminowe mimo przekroczenia limitu. Jednak w razie ewentualnego sporu przed sądem pracy pracodawca będzie musiał umieć wykazać, że zawarcie umów na czas określony nielimitowanych co do liczby lub długości służyło zaspokojeniu jego rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i było niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Pojęcie przyczyn „obiektywnych, leżących po stronie pracodawcy” jest nieostre. Trudno więc wskazać jednoznacznie, jakie sytuacje będą uzasadniać „bezkarne” naruszanie limitów z tego powodu. Pokaże to dopiero praktyka działania sądów i inspekcji pracy. Dlatego ten wyjątek należy stosować dość ostrożnie, tylko w bardzo oczywistych przypadkach – gdy zawarcie w danym przypadku umowy naruszającej limit służyło zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.


OKRESY WYPOWIEDZENIA PO ZMIANACH

Niezwykle ważne zmiany obejmą ustawowe okresy wypowiedzeń. Cel, jakim jest ograniczenie stosowania umów na czas określony, ma być bowiem osiągnięty poprzez wydłużenie i zrównanie okresów wypowiedzeń umów na czas określony z okresami obowiązującymi przy umowach bezterminowych.

Dotychczas nie każdą umowę można było wypowiedzieć

W stanie prawnym przed 22 lutego 2016 r. nie każdą umowę na czas określony można wypowiedzieć. Umowę tego rodzaju można bowiem wypowiedzieć, tylko w przypadku gdy łącznie spełnione są dwa warunki:

  • umowę zawarto na dłużej niż sześć miesięcy i jednocześnie

  • zamieszczono w umowie klauzulę o możliwości rozwiązania jej za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia.

Jeśli umowa spełnia te dwa warunki, to można ją wypowiedzieć nawet po kilku dniach (niekoniecznie dopiero po sześciu miesiącach). Przy czym okres wypowiedzenia zawsze wynosi dwa tygodnie, niezależnie od zakładowego stażu pracy.

Jeśli umowę zawarto na sześć miesięcy lub krócej albo jeśli zawarto ją wprawdzie na dłuższy czas, ale bez klauzuli o wypowiedzeniu, to w obecnym stanie prawnym zasadniczo nie można jej wypowiedzieć. Jednak nawet taką umowę można już obecnie rozwiązać za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia w przypadku:

  •  upadłości lub likwidacji pracodawcy (niezależnie od wielkości zakładu),

  •  wystąpienia przyczyn niedotyczących pracownika (w razie zwolnień grupowych) lub wyłącznie niedotyczących pracownika (w przypadku zwolnień indywidualnych) – w zakładach zatrudniających co najmniej 20 osób, czyli podlegających ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (czyli tzw. ustawie o zwolnieniach grupowych).

Od 22 lutego okresy wypowiedzenia jak przy umowie bezterminowej

Zgodnie z nowymi, obowiązującymi od 22 lutego 2016 r. przepisami okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony zostaje uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

  2. miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

W świetle nowych przepisów bez znaczenia jest już, czy pracownik jest zatrudniony na czas określony, czy na czas nieokreślony, oraz czy strony w umowie terminowej, zawartej na okres przekraczający 6 miesięcy, przewidziały możliwość jej wcześniejszego wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy na czas określony będzie możliwe zawsze – ale z zachowaniem nowych, wydłużonych okresów wypowiedzenia.

Umowa zawarta w starym stanie prawnym, ale wypowiedziana w nowym – zasady mieszane

Jeżeli umowa została zawarta przed wejściem w życie zmian, ale pracownik lub pracodawca zechcą ją wypowiedzieć dopiero w nowym stanie prawnym, zasady są następujące. Dopuszczalność wypowiedzenia takiej umowy sprawdza się po staremu. A zatem jeśli zawarto ją na zbyt krótki okres albo nie dodano klauzuli o wypowiedzeniu, to nadal nie będzie można jej wypowiedzieć, także po 22 lutego 2016 r. (poza wyjątkowymi sytuacjami, jak np. wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących pracownika w zakładzie zatrudniającym co najmniej 20 osób). Jeżeli jednak umowa ta już w starym stanie prawnym mogła być wypowiedziana (zawarto ją na ponad sześć miesięcy i zawiera klauzulę o wypowiedzeniu), to w nowym stanie prawnym można ją wypowiedzieć, ale już z zastosowaniem zmienionych okresów wypowiedzenia.

Nie ma przy tym znaczenia, że klauzula umowna przewidywała 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Przepis przejściowy wyraźnie bowiem nakazuje stosować w takim przypadku te same okresy wypowiedzenia, które dotyczą umowy na czas nieokreślony.

Przykład
Umowa zawarta przed 22 lutego 2016 r., a wypowiedziana po tym dniu
Strony zawarły umowę na czas określony od 1 września 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. W umowie przewidziano możliwość rozwiązania jej za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Skoro umowę tę można było wypowiedzieć już w starym stanie prawnym, jest to także możliwe w nowym stanie prawnym. Jednak jej okresy wypowiedzenia po 22 lutego 2016 r. należy liczyć już na nowych zasadach.

Niekiedy wlicza się pracę przed 22 lutego 2016 r., a czasami nie

Przy określaniu długości okresu wypowiedzenia bierze się pod uwagę cały staż pracy (zatrudnienie na podstawie stosunku pracy), jaki pracownik osiągnie w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia. Wlicza się więc także wszelkie umowy o pracę terminowe i bezterminowe, również te, które łączyły strony w starym stanie prawnym. Taka zasada dotyczy:

  • wszystkich umów na czas nieokreślony oraz

  • tych umów na czas określony, które zostaną zawarte w nowym stanie prawnym.

Natomiast w przypadku umowy zawartej przed 22 lutego 2016 r., ale wypowiadanej już po tym dniu, przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy przypadających przed dniem wejścia w życie nowelizacji. A zatem w przypadku takiej umowy staż zakładowy do wyznaczenia długości okresu wypowiedzenia liczy się niejako dopiero od 22 lutego 2016 r.

Przykład
Liczenie okresu wypowiedzenia umowy terminowej zawartej w starym stanie prawnym, a wypowiadanej w nowym

Strony miały umowę na okres próbny od 1 czerwca do 31 sierpnia 2015 r. Po niej zawarły umowę na roczny czas określony – od 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2016 r. (przewidując w niej możliwość jej wypowiedzenia). Załóżmy, że 4 maja 2016 r. pracodawca wypowie tę umowę. Okresy wypowiedzenia będą już liczone na nowych zasadach – tak jak w przypadku umowy na czas nieokreślony. Jednak do stażu przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy trwającej na przełomie starych i nowych zasad nie wlicza się okresów zatrudnienia sprzed wejścia w życie zmian. A zatem do tego stażu należy wliczyć tylko okres od wejścia w życie zmian (22 lutego) do końca okresu wypowiedzenia (21 maja). Ponieważ w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia zaliczalny staż pracy jest krótszy niż sześć miesięcy, wiadomo, że okres wypowiedzenia będzie 2-tygodniowy.

Przykład
Liczenie okresu wypowiedzenia umowy terminowej zawartej już po nowelizacji

Strony zawierają następujące umowy:
- na okres próbny od 1 czerwca do 31 sierpnia 2015 r.,
- na czas określony od 1 września 2015 r. do 31 marca 2016 r.,
- kolejną umowę na czas określony od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r.
Przyjmijmy jednak, że pracodawca wypowie ostatnią umowę 4 maja 2016 r. Ponieważ ostatnia umowa nie trwała w chwili wejścia w życie nowych przepisów (zawarto ją później), do stażu pracy przy wyznaczaniu okresu wypowiedzenia wlicza się całe poprzednio zakończone zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę. A zatem dolicza się także okresy pracy u tego pracodawcy przypadające przed 22 lutego 2016 r. Staż pracy jest zatem w tym przypadku dłuższy niż sześć miesięcy, ale krótszy niż trzy lata, więc okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc – i zakończy się 30 czerwca 2016 r. Staż pracy obejmuje zatem okres od 1 czerwca 2015 r. do 30 czerwca 2016 r.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo