Praca w dni wolne - jak ją prawidłowo rekompensować

Mariusz Pigulski
Mariusz Pigulski
23.05.2016AKTUALNE

Praca w dni wolne - jak ją prawidłowo rekompensować

Każdy pracownik w trakcie roku korzysta z określonej liczby dni wolnych od pracy. Zaliczamy do nich przede wszystkim niedziele, święta i dni wyznaczane w celu zachowania zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (często są to soboty, choć nie zawsze tak musi być). Niekiedy zdarza się, że w takich dniach konieczna jest obecność pracownika w pracy.

Takie przypadki przewidziane są również w przepisach dotyczących zatrudnienia. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, pracodawca jest zobowiązany odpowiednio zrekompensować ponadplanową pracę podwładnego.

Sposoby rekompensowania wykonywania obowiązków służbowych w dniu wolnym od pracy

Praca w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy

Praca w niedzielę

Praca w święto

  1. normalne wynagrodzenie za przepracowany czas oraz

  2. dzień wolny udzielany do końca okresu rozliczeniowego w terminie uzgodnionym z pracownikiem.

Brak udzielenia dnia wolnego skutkuje obowiązkiem wypłacenia – prócz normalnego wynagrodzenia – stosownego dodatku do pensji (choć stanowi wykroczenie przeciwko przepisom o czasie pracy).

  1. normalne wynagrodzenie za przepracowany czas oraz

  2. dzień wolny udzielany:

    • w przeciągu 6 dni przed albo 6 dni po danej niedzieli lub

    • do końca okresu rozliczeniowego, jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego w ciągu 6 dni.

Brak udzielenia dnia wolnego wiąże się z koniecznością wypłacenia – prócz normalnego wynagrodzenia – stosownego dodatku do pensji.

  1. normalne wynagrodzenie za przepracowany czas oraz

  2. dzień wolny udzielany do końca okresu rozliczeniowego.

Brak udzielenia dnia wolnego wymusza na pracodawcy wypłacenie – prócz normalnego wynagrodzenia – stosownego dodatku do pensji.

Uwaga: podwładnemu przysługuje dzień wolny nawet wówczas, gdy pracował zaledwie godzinę bądź nawet mniej w dzień grafikowo wolny.

Dzień wolny może nie wystarczyć

Dzień wolny rekompensuje pracownikowi pracę do 8 godzin w niedzielę, święto lub w dzień niepracujący z racji 5-dniowego tygodnia pracy. Praca w ww. okolicznościach ponad 8 godzin jest pracą w godzinach nadliczbowych ponad dobowy wymiar czasu pracy i dlatego powinna być rekompensowana na ogólnych warunkach jako praca w godzinach nadliczbowych, tzn. czasem wolnym lub stosownym dodatkiem do wynagrodzenia.

Za realizację zadań służbowych powyżej 8 godzin w dniu wolnym, zakład może udzielić czasu wolnego w proporcji:

  • 1 godzina czasu wolnego za 1 godzinę pracy powyżej 8 godzin – jeśli pracownik złoży w tej sprawie odpowiedni wniosek,

  • 1,5 godziny czasu wolnego za 1 godzinę pracy powyżej 8 godzin – jeśli pracodawca oddaje czas wolny z własnej inicjatywy.

Ustalanie normalnego wynagrodzenia oraz dodatku do pensji

Normalne wynagrodzenie należy się pracownikowi za każdą godzinę wypracowaną w dniu wolnym niezależnie od tego, czy jest mu udzielany czas wolny czy też nie. Wynika to z zasady zapisanej w art. 80 kp mówiącej o tym, że za pracę wykonaną przysługuje zapłata.

Jeśli nie było możliwości oddania zatrudnionemu czasu wolnego za pracę w niedzielę, święto lub dzień wolny z tytułu średnio 5-dniowego tygodnia pracy, wówczas pracodawcy nie pozostaje nic innego jak wypłacić gratyfikację finansową w postaci dodatku do wynagrodzenia.

Podstawę przedmiotowego dodatku stanowi:

  • tylko płaca zasadnicza, a więc wynagrodzenie podwładnego wynikające wyłącznie z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną (wyrok SN z 3 kwietnia 2007 r., sygn. akt II PZP 4/07) lub

  • 60% wynagrodzenia obliczanego zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy – gdy przy określaniu warunków płacowych nie wyodrębniono płacy zasadniczej (np. w przypadku zatrudnionego wynagradzanego akordowo lub prowizyjnie).

Wyliczanie normalnego wynagrodzenia oraz dodatków należnych za pracę w dzień wolny

Charakter wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika

Sposób obliczania normalnego wynagrodzenia oraz dodatku za pracę niedzielną, świąteczną oraz w dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy

Płaca określona stawką godzinową

Normalne wynagrodzenie: stawkę godzinową mnoży się przez liczbę godzin przepracowanych w dniu wolnym.

Dodatek: stawkę godzinową mnoży się przez liczbę godzin przepracowanych w dniu wolnym oraz stawkę procentową dodatku.

Płaca określona w stałej miesięcznej wysokości

Normalne wynagrodzenie:

  1. Ustalenie właściwej podstawy obliczeń, na które składa się wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym (np. premie regulaminowe, dodatek funkcyjny, dodatek stażowy), jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników (wyrok SN z 22 czerwca 2011 r., sygn. akt II PK 3/11 oraz z 15 lutego 2012 r., sygn. akt I PK 156/11).

  2. Sumę wyżej wymienionych stałych składników wynagrodzenia przysługujących w miesiącu, w którym wystąpiła praca w dniu wolnym, dzieli się przez liczbę godzin określonych nominalnie do przepracowania w danym miesiącu.

  3. Uzyskaną kwotę mnoży się przez liczbę przepracowanych godzin w dzień wolny.

Dodatek:

  1. Płacę zasadniczą określoną stawką miesięczną dzieli się przez liczbę godzin do przepracowania w ostatnim miesiącu określonego okresu rozliczeniowego (zob. stanowisko Departamentu Prawnego GIP z 26 sierpnia 2008 r., sygn. GPP-306-4560-646/08/PE oraz stanowisko Departamentu Prawa Pracy MPiPS z 20 sierpnia 2008 r., sygn. DPR-III-079-475/ZN/08).

  2. Uzyskaną stawkę mnoży się przez liczbę przepracowanych godzin w dzień wolny oraz stawkę procentową dodatku.

Płaca zmienna bez wyodrębnionej stawki miesięcznej i godzinowej (np. prowizyjne lub akordowe)

  1. Ustala się 60% podstawy wymiaru dodatku z okresu 3 miesięcy bądź 12 miesięcy (w przypadku znacznych wahań płacy) poprzedzających miesiąc, w którym wykonywana była praca w dzień wolny.

  2. Otrzymaną podstawę dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych w okresie przyjmowanym do ustalania podstawy dodatku.

Wyliczoną kwotę za 1 godzinę mnoży się przez stawkę procentową dodatku oraz przez liczbę godzin pracy w dzień wolny.

Przykład
Pracownik co miesiąc oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje stałe dodatki za niepalenie, za dyspozycyjność, za szkodliwość dla zdrowia oraz zmienne nagrody uznaniowe i premie uzależnione od uzyskania określonych konkretnych osiągnięć w pracy. Spośród ww. składników płacy przy liczeniu normalnego wynagrodzenia za nadgodziny nie należy uwzględniać nagród oraz premii.

Dodatek w wysokości 50%, 100%, a nawet 200%

To, w jakiej wysokości dodatki należą się pracownikowi za pracę w dzień wolny od pracy, któremu nie wyznaczono w zamian innego dnia wolnego, zależy głównie od okoliczności w jakich praca była świadczona, a w przypadku pracy niedzielnej i świątecznej – również od tego, jaką interpretację przepisów przyjmie pracodawca.

Już od dawna w doktrynie prezentowane są dwa odmienne poglądy na temat liczby dodatków przysługujących za realizację zadań w niedzielę i święto.

Liczba dodatków przysługujących za pracę w niedzielę i święto.

Pogląd korzystniejszy dla pracowników

Pogląd korzystniejszy dla zakładów pracy

Za pracę niedzielną i świąteczną podwładny, któremu nie wyznaczono w zamian dnia wolnego, powinien zostać opłacany 2 niezależnymi dodatkami w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy (podstawie art. 15111 § 2 i § 3 kp) oraz dodatkowo

  • 100% wynagrodzenia z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej (na mocy art. 1511 § 2 kp).

Za pracę w niedzielę i święto pracownik powinien otrzymać tylko jeden dodatek 100% – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 29 sierpnia 2008 r. (sygn. akt I OSK 1281/07) oraz SN w uchwale z 15 lutego 2006 r. (sygn. II PZP 11/05, OSNP 2006/11–12/170), w którym czytamy, że „w razie nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za dozwoloną pracę świadczoną w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje za każdą godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek (przewidziany w art. 15111 § 2 lub § 3 Kodeksu pracy)”.

Z uwagi na rozbieżności zajmowanych w poruszonej kwestii stanowisk, to zakład pracy musi zadecydować, ile dodatków wypłacać zatrudnionym osobom za stawienie się w pracy w niedzielę i święto.

Pracownik za wykonywanie poleceń służbowych w dzień wolny, za które nie udzielono czasu wolnego powinien otrzymać:

1) za pracę w dzień wolny z racji 5-dniowego tygodnia pracy:

  • za 8 pierwszych godzin pracy – normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100% (art. 1511 § 2 kp),

  • za każdą następną godzinę – normalne wynagrodzenie wraz z 50-procentowym dodatkiem lub 100-procentowym dodatkiem, gdy godziny te przypadały na porę nocną (art. 1511 § 1 pkt 1 lit. a oraz pkt 2 kp);

2) za pracę w niedzielę i święto:

  • za 8 pierwszych godzin pracy – normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100% lub dwa dodatki 100% przy stosowaniu interpretacji bardziej korzystnej dla podwładnych,

  • za każdą następną godzinę – normalne wynagrodzenie wraz ze 100-procentowym dodatkiem (art. 1511 § 1 pkt 1 b kp).

Uwaga

Pamiętajmy, że w sytuacji gdy święto przypada w niedzielę, wówczas stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

Podstawa prawna: 
  • art. 80, art. 1511, art. 1512, art. 15111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),

  • § 4 i 4a rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 ze zm.).

Autorem odpowiedzi jest: 

Mariusz Pigulski


Mariusz Pigulski
AUTOR
Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo