Nowe przepisy o delegowaniu pracowników. Co się zmienia?

Leszek Skupski
Leszek Skupski
20.06.2016AKTUALNE

Nowe przepisy o delegowaniu pracowników. Co się zmienia?

Od 18 czerwca obowiązują nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Ustawa wprowadza szereg obowiązków – przede wszystkim dla pracodawców, którzy delegują pracowników do Polski.

Nowe regulacje wynikają z koniecznością wdrożenia do polskiego prawa unijnej dyrektywy 2014/67/UE. Jej celem jest umożliwienie egzekwowania minimalnych warunków zatrudnienia w państwie członkowskim, do którego dany pracownik został delegowany.

W ustawie określono zasady:

  • ochrony pracowników delegowanych do naszego kraju;

  • kontroli przestrzegania przepisów o delegowaniu pracowników;

  • współpracy Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) z organami innych państw członkowskich dotyczącej delegowania pracowników;

  • transgranicznego egzekwowania administracyjnych kar pieniężnych lub grzywien administracyjnych.

Pracownikowi delegowanemu trzeba zapewnić minimalne warunki zatrudnienia

Nowa regulacja określa warunki zatrudniania pracowników delegowanych do pracy w Polsce. Pracodawca delegujący pracownika do naszego kraju musi zapewnić mu warunki zatrudnienia w sposób wskazany w ustawie. Dotyczy to m.in.:

  • norm i wymiaru czasu pracy,

  • wymiaru urlopu wypoczynkowego,

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę,

  • bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ustawa wprowadza też przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności polskiego pracodawcy, u którego zostaną zatrudnieni pracownicy oddelegowani z innego kraju. Dotyczy to w szczególności sektora budowlanego.

Nowe obowiązki pracodawców delegujących

Ustawa określa na nowo obowiązki pracodawcy delegującego pracownika do Polski. Taki pracodawca musi przede wszystkim wyznaczyć osobę upoważnioną do kontaktów z PIP oraz do przesyłania i otrzymywania dokumentów. Osoba taka w czasie delegowania ma przebywać w naszym kraju. Pracodawca delegujący pracownika jest zobowiązany także (w okresie delegowania) do przechowywania w Polsce niektórych dokumentów (w postaci elektronicznej lub papierowej) związanych ze stosunkiem pracy oraz do ich udostępniania na wniosek PIP.

Jednocześnie w ciągu 2 lat – po zakończeniu pracy w Polsce przez pracownika delegowanego – pracodawca ma obowiązek dostarczyć PIP dokumenty związane z jego stosunkiem pracy, nie później niż w ciągu 15 dni roboczych od daty otrzymania wniosku z Inspekcji.

Ponadto, pracodawca delegujący pracownika do Polski, będzie musiał złożyć PIP – najpóźniej w dniu rozpoczęcia świadczenia usługi – oświadczenie zawierające informacje niezbędne do przeprowadzenia kontroli w miejscu pracy pracownika.

Delegowanie pracowników do Polski
– nowe obowiązki wobec PIP

Wyznaczenie osoby upoważnionej do kontaktów

Pracodawca ma obowiązek wyznaczenia osoby upoważnionej do pośredniczenia w kontaktach z PIP oraz do przesyłania i otrzymywania dokumentów lub zawiadomień, przebywającej w okresie delegowania na terytorium Polski. Na żądanie PIP osoba ta ma obowiązek niezwłocznego przekazania inspekcji danych osoby upoważnionej przez pracodawcę delegującego pracownika do reprezentowania go w trakcie prowadzonej przez PIP kontroli.

Złożenie oświadczenia zawierającego informacje niezbędne dla przeprowadzenia kontroli

Pracodawca delegujący pracownika na terytorium Polski najpóźniej w dniu rozpoczęcia świadczenia usługi ma obowiązek złożenia PIP oświadczenia (w języku polskim lub angielskim, w formie pisemnej lub elektronicznej) zawierającego informacje niezbędne w celu przeprowadzenia kontroli sytuacji faktycznej w miejscu pracy.

Dane te obejmują:

1) dane identyfikacyjne pracodawcy:

  • nazwa,

  • siedziba (adres) oraz numer telefonu i adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym, a w przypadku pracodawcy będącego osobą fizyczną – miejsce zamieszkania (adres) oraz numer telefonu i adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym,

  • numer identyfikacji podatkowej (NIP) albo numer identyfikacyjny uzyskany w państwie członkowskim siedziby pracodawcy dla celów podatkowych albo ubezpieczeniowych;

2) przewidywaną liczbę pracowników delegowanych na terytorium Polski wraz z danymi obejmującymi ich imię i nazwisko, datę urodzenia oraz obywatelstwo;

3) przewidywaną datę rozpoczęcia i zakończenia delegowania pracowników na terytorium Polski;

4) adresy miejsca pracy pracowników delegowanych;

5) charakter usług uzasadniający delegowanie pracowników na terytorium Polski;

6) dane osoby wyznaczonej do kontaktów obejmujące jej imię i nazwisko, adres, pod którym przebywa, oraz numer telefonu i adres poczty elektronicznej o charakterze służbowym;

7) miejsce przechowywania dokumentów dotyczących delegowanego pracownika

Uwaga: o każdej zmianie powyższych danych (dot. pkt 1, 6 i 7) pracodawca ma obowiązek zawiadomić PIP w ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany.

Przechowywanie dokumentów w okresie delegowania pracownika

Pracodawca delegujący pracownika na terytorium RP jest zobowiązany w okresie delegowania do przechowywania na terytorium Polski, w postaci papierowej lub elektronicznej:

1) kopii umowy o pracę pracownika delegowanego lub innego równoważnego dokumentu poświadczającego warunki zatrudnienia w ramach nawiązanego stosunku pracy;

2) dokumentacji dotyczącej czasu pracy pracownika delegowanego w zakresie rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz liczby godzin przepracowanych w danym dniu lub jej kopii;

3) dokumentów określających wysokość wynagrodzenia pracownika delegowanego na terytorium Polski wraz z wysokością dokonanych odliczeń zgodnie z właściwym prawem oraz dowodów wypłaty pracownikowi wynagrodzenia lub ich kopii.

Udostępnianie dokumentacji na żądanie PIP

Pracodawca delegujący pracownika na terytorium RP ma obowiązek, na wniosek PIP, do udostępniania ww. dokumentów w okresie delegowania oraz ich tłumaczenia na język polski, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku inspekcji pracy.

Ponadto, w okresie 2 lat po zakończeniu wykonywania pracy przez pracownika delegowanegona terytorium Polski, na wniosek PIP, pracodawca delegujący pracownika ma obowiązek dostarczyć PIP wyżej wskazane dokumenty, nie później niż w terminie 15 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku. Wniosek PIP może obejmować również żądanie tłumaczenia określonych dokumentów na język polski.

Dodatkowe obowiązki i uprawnienia PIP

Obowiązujące przepisy określają także zadania Państwowej Inspekcji Pracy związane z delegowaniem pracowników w ramach świadczenia usług. Nowym zadaniem PIP jest m.in. prowadzenie i aktualizowanie – w języku polskim i co najmniej jednym innym języku oficjalnym UE – strony internetowej, na której będą opisane warunki zatrudnienia i przepisy prawne, które muszą być stosowane do pracowników delegowanych na terytorium Polski. Na stronie będzie opisana też procedura składania skarg i dochodzenia roszczeń ze stosunku pracy.

PIP ma również współpracować z organami państw członkowskich, np. będzie informować o warunkach zatrudnienia pracowników delegowanych do Polski. Inspekcja ma też powiadamiać pracodawców delegujących pracowników z Polski o ewentualnych decyzjach w sprawie nałożenia na nich administracyjnych kar pieniężnych lub grzywien administracyjnych, a także o wnioskach o egzekucję takich kar lub grzywien.

Państwową Inspekcję Pracy zobowiązano też do przeprowadzania kontroli prawidłowości delegowania pracowników do Polski. Chodzi np. o ustalenie czy pracodawca delegujący pracownika do naszego kraju rzeczywiście prowadzi znaczną działalność w innym państwie członkowskim i czy delegowanie pracownika ma charakter tymczasowy.

Podstawa prawna: 
  • ustawa z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 868).

Autorem odpowiedzi jest: 

Leszek Skupski


Leszek Skupski
AUTOR
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo