Zdrowotne następstwa wypadku przy pracy - jakie świadczenia przysługują pracownikowi?

Renata Zawiślak
10.11.2010AKTUALNE

Pytanie:

W dniu 26 lutego 2009 r. nasz pracownik (firma ma 19 pracowników) uległ wypadkowi przy pracy. Był z tego powody hospitalizowany przez 5 dni  i otrzymał  zasiłek z ZUS w wysokości 100%. Na karcie wypisowej ze szpitala miał zalecenie zgłosić się do poradni neurologicznej. Neurolog skierował pracownika do szpitala na przeprowadzenie badań, które pracownik odbył w dniach 19 października - 23 października 2009 r. Proszę o wyjaśnienie jakie świadczenia będą przysługiwały  pracownikowi,  jeżeli badania wykażą, że stan jego zdrowia nie jest dobry i ma to związek z przebytym wypadkiem przy pracy? Czy w sprawie ewentualnych świadczeń pracodawca powinien wystąpić do ZUS? Jakie dokumenty powinniśmy przygotować do ZUS?

Odpowiedź:

Pracownik w związku z wypadkiem przy pracy wykorzystał w bieżącym roku tylko 4-5 dni zasiłkowych. Ma więc prawo do ponownego ustalenia prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jeżeli okaże się, że  niezdolność do pracy, spowodowana pobytem w szpitalu wynika z późniejszych następstw wypadku przy pracy. Z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłków może wystąpić płatnik składek oraz ubezpieczony. W celu otrzymania zasiłku chorobowego z ZUS należy przedłożyć dokumenty stanowiące podstawę wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego.

Jednym z takich dokumentów jest druk ZUS Z-3 „Zaświadczenie płatnika składek”. Jego wypełnienie przez płatnika składek jest niezbędne wówczas, gdy zasiłek wypłacany jest ubezpieczonemu przez ZUS. Podstawowe informacje dotyczące wypełnienia tego druku zawarte są w stanowiącym integralną jego część pouczeniu.

Uwaga

W zaświadczeniu płatnika składek w pkt 4 wskazuje się, że niezdolność do pracy powstała z powodu choroby zawodowej, wypadku przy pracy lub wypadku z drodze do lub z pracy, z jednoczesnym powołaniem się na decyzję (protokół, kartę wypadku), który stwierdza, że dane zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Jeżeli zdarzenie zostało uznane przez ZUS za wypadek przy pracy, należy się w tym miejscu powołać na decyzję ZUS potwierdzającą ten fakt oraz załączyć ją do składanego druku ZUS Z-3. Nadto niezbędnym jest, aby pracownik dostarczył, oprócz druku ZUS ZLA (zaświadczenie lekarskie) wystawionego przez szpital, dodatkowe zaświadczenie lekarskie potwierdzające związek aktualnej absencji chorobowej z wcześniejszym wypadkiem przy pracy. Z omawianego stanu faktycznego wynika, iż pobyt w szpitalu miał miejsce po blisko 9 miesiącach od dnia wypadku, toteż celowym jest wykazanie tego związku.

Warto dodać, że w sytuacji gdy pobyt pracownika w szpitalu nie byłby związany z wypadkiem, wówczas przysługiwałoby mu świadczenie przewidziane w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna: 

Autorem odpowiedzi jest: 

Renata Zawiślak
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych


AUTOR
Radca prawny, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Sprawdź inne artykuły w kategorii ZUS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo