ZUS

ZUS ostrzega przed oszustami

ZUS ostrzega przed oszustami

Jak informuje ZUS, to nie konsultanci ZUS tylko oszuści dzwonią w sprawie aktualizacji numeru telefonu na PUE ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że konsultanci infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, czy też zmiany numerów telefonów używanych w komunikacji z bankami.

Trzeba o tym pamiętać, żeby nie dać się oszukać.

ZUS poinformował, że docierają do niego sygnały o tzw. spoofingu telefonicznym.

Proceder ten polega na podszywaniu się pod numer lub nazwę kontaktu. Na telefonie odbiorcy wyświetla się informacja o tym dzwoniącym lub piszącym wiadomość, a w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod pracowników banków czy urzędów.

O innych zmianach przeczytasz:

W ostatnich dniach klienci ZUS zgłaszają, że odebrali połączenia z numeru infolinii ZUS 22 560 16 00 (taki numer wyświetla się na telefonie klienta) i byli pytani czy potwierdzają zmianę numeru telefonu podanego na PUE ZUS oraz czy ZUS ma poinformować bank o zmianie numeru.

Przeczytaj też:

Konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numeru telefonu podanego na PUE ZUS ani w banku.

Konsultanci infolinii ZUS kontaktują się z klientami zwykle po wcześniejszym ich telefonie lub w związku ze sprawą prowadzoną w ZUS. Telefony z ZUS mogą też dotyczyć wezwania na kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

  • ZUS

Formularz ZAS-12 – instrukcja wypełniania i dostarczenia do ZUS

Aby ubezpieczony otrzymał z ZUS zasiłek chorobowy lub opiekuńczy za dalszy okres nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego, płatnik składek musi dostarczyć do ZUS wniosek o wypłatę tego zasiłku. Służy do tego formularz ZAS-12. Jeśli płatnik składek szybko dostarczy ZAS 12 do ZUS, ubezpieczony szybciej otrzyma zasiłek i nie pozostanie bez środków do życia.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jaki jest termin na przekazanie formularza ZAS-12

  • W jaki sposób można dostarczyć formularz ZAS-12 do ZUS

  • Jak wysłać formularz ZAS-12 w formie elektronicznej

  • Jak podpisać formularz ZAS-12

  • Jak wypełnić formularz ZAS-12 krok po kroku

  • Jakie błędy popełniają płatnicy składek przy wypełnianiu formularza ZAS 12

  • Czy można zastąpić formularz ZAS-12 innym drukiem

Formularz ZAS-12 jest wnioskiem o zasiłek chorobowy lub opiekuńczy na dalszy nieprzerwany okres niezdolności do pracy. Wypełnia i przekazuje go do ZUS płatnik składek za pracowników lub inne osoby ubezpieczone, które są niezdolne do pracy i starają się o wypłatę zasiłku. Należy go dostarczyć do ZUS tylko w przypadku, kiedy płatnikiem zasiłku jest organ rentowy, a więc w sytuacji, kiedy płatnik składek nie posiada uprawnień do wypłaty zasiłków.

Pobierz

Formularz ZAS 12 – Zaświadczenie płatnika składek. Dotyczy ustalenia prawa do zasiłku chorobowego lub opiekuńczego za dalszy okres

 

Po wystawieniu zaświadczenia lekarskiego e-ZLA przez lekarza, jest ono widoczne na Portalu Usług Elektronicznych (PUE ZUS) dla płatników składek oraz ubezpieczonych. Informacja wraz z e-ZLA o wystawieniu takiego zaświadczenia automatycznie trafia również do ZUS. Organ rentowy nie podejmie wypłaty zasiłku chorobowego lub opiekuńczego bez stosownego wniosku, nawet jeśli jest to kolejne zwolnienie lekarskie w ciągłości. Dlatego został opracowany formularz ZAS-12.

Przykład

1. Najpierw formularz Z-3a, potem formularzu ZAS-12

Pani Wioletta pracuje na podstawie umowy zlecenia, z tytułu której zgłoszona jest do ubezpieczenia chorobowego. W okresie od 10.04.2021 r. do 15.04.2021 r., stała się niezdolna do pracy z powodu choroby i otrzymała zwolnienie lekarskie e-ZLA. Zwolnienie lekarskie automatycznie zostało przekazane do płatnika składek oraz do ZUS. Płatnik składek złożył do ZUS formularz Z-3a celem ustalenia uprawnień i wypłaty zasiłku chorobowego dla ubezpieczonej. Pani Wioletta nie odzyskała zdolności do pracy, dlatego lekarz wystawił jej kolejne zwolnienie e-ZLA na okres od 16.04.2021 r. do 24.06.2021 r., które automatycznie zostało przekazane do płatnika składek oraz do ZUS. Płatnik składek, widząc kolejne wystawione zwolnienie lekarskie e-ZLA, przekazał do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego na kolejny okres na formularzu ZAS-12. Gdyby tego nie zrobił, ZUS nie podjąłby wypłaty zasiłku na kolejny okres, oraz nie kierowałby żadnych pism do płatnika ani ubezpieczonej. Zwolnienie lekarskie nie byłoby w ogóle rozpatrywane.

Zanim przekażesz dokumenty rozliczeniowe do ZUS za kwiecień, sprawdź składkę wypadkową

Od 1 kwietnia 2021 r. rozpoczął się nowy rok składkowy na ubezpieczenie wypadkowe, który będzie trwał do 31 marca 2022 r. W związku ze zmianami stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe dla niektórych grup działalności według PKD, płatnicy składek przed przekazaniem dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2021 r. powinni zweryfikować wysokość stopy na to ubezpieczenie. Jeśli bowiem płatnik składek błędnie ustali składkę na ubezpieczenie wypadkowe, poniesie konsekwencje finansowe. Sprawdź jakie.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jak ustalana jest stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe przez płatników, którzy zgłaszają nie więcej niż 9 ubezpieczonych lub nie podlegają wpisowi do rejestru REGON

  • Jak ustalana jest stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana przez płatników, którzy zgłaszają więcej niż 9 ubezpieczonych i nie przekazali informacji ZUS IWA za 3 kolejne lata kalendarzowe

  • Jakie konsekwencje poniesie płatnik składek, który błędnie ustalił wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Kto ustala wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe

Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażone są w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jako jedyna jest zróżnicowana dla poszczególnych grup płatników składek.

Wysokość składki wypadkowej ustalana jest dla każdego płatnika składek na każdy rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala ZUS lub płatnik składek samodzielnie i wpływ na to ma średnia liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w poprzednim roku kalendarzowym oraz to, czy płatnik podlega wpisowi do rejestru REGON.

ZUS ustali wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, jeśli płatnik składek za 3 kolejne lata kalendarzowe przekazał informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe na formularzu ZUS IWA (czyli w tych latach zgłaszał średniorocznie do ubezpieczenia wypadkowego więcej niż 9 osób). W przeciwnym razie składkę na ubezpieczenie wypadkowe, musi ustalić indywidualnie każdy przedsiębiorca. Tak ustaloną wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe należy wykazać w ZUS w dokumentach rozliczeniowych.

3 formularze ZUS IWA za poprzednie lata

Płatnik składek w latach 2018, 2019 i 2020 zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego więcej niż 9 osób i za te lata złożył do ZUS informację na formularzu ZUS IWA. W konsekwencji na rok składkowy od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2021 r. ZUS ustalił płatnikowi składek wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Samodzielne ustalenie stopy procentowej składki wypadkowej

Płatnik składek w roku 2018 nie zatrudniał żadnej osoby. W roku 2019 i 2020 zatrudniał więcej niż 10 osób i za te lata przekazał informację na druku ZUS IWA do organu rentowego. W związku z tym, że przedsiębiorca nie przekazał informacji na druku ZUS IWA za 3 kolejne lata kalendarzowe, sam musi ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe i następnie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. deklarować składki na ubezpieczenie wypadkowe od ustalonej stopy.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo