kontrola ZUS

ZUS kontroluje płatników składek wypłacających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego

ZUS kontroluje płatników składek wypłacających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął od stycznia 2022 roku kontrolę płatników składek wypłacających świadczenia z ubezpieczenia chorobowego na podstawie przepisów ustawy – Tarcza antykryzysowa. Zatem chodzi o świadczenia wypłacane w szczególnym trybie i na szczególnych zasadach określonych i wdrożonych z powodu i w okresie pandemii koronawirusa. Sprawdź na przykładach, jak wygląda krok po kroku kontrola ZUS u płatnika składek.

ZUS podczas kontroli sprawdza czy wypłacane przez płatników składek:

  • dodatkowe zasiłki opiekuńcze,
  • zasiłki opiekuńcze i
  • zasiłki chorobowe,

miały uzasadnienie w obowiązującym stanie prawnym.

Zatem ZUS kontroluje wskazane wyżej wypłaty świadczeń pod kątem ustalenia, czy nie doszło do nadużyć przy ich wypłacaniu. ZUS skontroluje, czy wypłacone zasiłki zostały prawidłowo przyznane oraz udokumentowane zgodnie z warunkami określonymi w ustawie o Covid-19, ale także w ustawie zasiłkowej.

 

Celem zaplanowanych od stycznia 2022 roku przez ZUS kontroli jest ustalenie:

  • Czy istniało prawo do wypłaconych przez płatników składek świadczeń?
  • Czy prawidłowo ustalono podstawę wymiaru wypłaconych i rozliczonych świadczeń?
  • Czy w prawidłowej wysokości wypłacono świadczenia ubezpieczonym?
  • Czy okres, za który dokonano wypłaty świadczeń jest zgodny z dokumentacją uprawniającą do ich wypłaty?

W artykule skupimy się na płatnikach składek, którzy wypłacili pracownikom dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Kontrole ZUS wykazują błędy we wnioskach o świadczenia z tarczy antykryzysowej

ZUS powrócił do kontroli płatników składek. W czasie kontroli ZUS sprawdza zgodność danych wykazanych we wnioskach o przyznanie ulg z tarczy antykryzysowej ze stanem faktycznym. Ponadto w czasie kontroli ZUS bada, czy świadczenia chorobowe były wypłacane z uwzględnieniem zmian obowiązujących w czasie pandemii. Inspektorów ZUS zainteresują również umowy o dzieło zawarte po 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jak skorygować dokumenty rozliczeniowe, gdy kontrola ZUS stwierdzi nieprawidłowości.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jak skorygować błędnie ustalone świadczenia na kwarantannie i w izolacji domowej
  • Jak skorygować w dokumentach rozliczeniowych błędnie wypłacone świadczenia chorobowe za dni wolne przypadające w czasie pracy zdalnej na kwarantannie/izolacji
  • Jak należy właściwie stosować art. 31zy13 tarczy antykryzysowej
  • W jaki sposób skorygować dokumenty rozliczeniowe, jeśli pracodawca wykazał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w raporcie ZUS RSA w sposób niezgodny z oświadczeniem złożonym przez osobę uprawnioną
  • Co nakaże kontrola ZUS, jeżeli mimo istnienia takiego obowiązku płatnik nie przekazał informacji do ZUS o zawartej umowie o dzieło
  • Do czego będzie zobowiązany płatnik składek, jeżeli kontrola ZUS uzna, że zamiast umowy o dzieło powinna być podpisana umowa zlecenia

Przypomnijmy, że na podstawie tarczy antykryzysowej płatnicy mogli uzyskać zwolnienie z opłacania składek lub otrzymać świadczenie postojowe – oczywiście po spełnieniu określonych wymogów. Z jednej strony była to liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń, z drugiej zaś wysokość osiąganego przychodu, czy też dochodu, a przy niektórych formach pomocy warunkiem był odpowiednio duży spadek przychodów.

Przyjmując wnioski oraz oświadczenia od płatników, ZUS nie sprawdzał na bieżąco prawidłowości danych w nich umieszczonych. Dlatego są i będą one przedmiotem prowadzonych kontroli. Część danych będzie weryfikowana we współpracy z Krajową Administracją Skarbową.

ZUS zainteresuje się nie tylko dokumentacją ubezpieczeniową, czy też księgową prowadzoną przez kontrolowanego płatnika, ale również innymi dokumentami mogącymi potwierdzić istnienie prawa do określonej ulgi/pomocy lub jego brak. Zostaną sprawdzone np.:

  • umowy z kontrahentami wraz z aneksami do nich,
  • faktury,
  • terminy zakupów oraz dokonanych płatności,
  • terminy i zasadność zawierania umów zleceń.

Jeżeli w wyniku prowadzonej kontroli ZUS okaże się, że dane wykazane we wnioskach lub oświadczeniach nie pokrywają się z rzeczywistością, ZUS wyda decyzję nakazującą zwrot uzyskanych świadczeń wraz z odsetkami karnymi. W skrajnych przypadkach płatnikom grozi także kara grzywny.

Kontrola ZUS – co dalej po otrzymaniu protokołu kontroli

Każda kontrola z ZUS kończy się sporządzeniem przez inspektora kontroli ZUS protokołu kontroli oraz wpisem do książki kontroli o jej zakończeniu. Od ustaleń zawartych w protokole kontroli zależy dalsze postępowanie płatnika składek w stosunku do ZUS. Sprawdź, co powinien zawierać protokół kontroli i co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z protokołem kontroli.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Co oznacza dla płatnika składek protokół bezwynikowy, a co wynikowy
  • Co płatnik składek znajdzie w załącznikach do protokołu kontroli
  • W jaki sposób należy dokonać korekt dokumentów zgłoszeniowych lub rozliczeniowych stanowiących dane archiwalne
  • Czy jeśli płatnik nie zgadza się z protokołem kontroli, powinien sporządzać korekty dokumentów rozliczeniowych
  • W jaki sposób płatnik składek powinien odwołać się od decyzji ZUS

Każda kontrola kończy się sporządzeniem przez inspektora kontroli w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach protokołu kontroli. Następnie protokół kontroli powinien zostać podpisany i doręczony płatnikowi składek. Za datę zakończenia kontroli uznaje się dzień doręczenia płatnikowi protokołu kontroli. Gdy protokół wysyłany jest pocztą, datę nadania na stemplu pocztowym.

Protokół kontroli inspektor może doręczyć osobiście. Wówczas protokół powinien zostać podpisany przez płatnika składek lub przez osobę przez niego upoważnioną.

Protokół może również zostać nadany za pośrednictwem operatora pocztowego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Najczęściej protokół kontroli nadawany jest za pośrednictwem operatora pocztowego. W takim przypadku stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące doręczenia pism za potwierdzeniem odbioru.

Kontrola ZUS – instrukcja, jak krok po kroku przygotować się do kontroli

Każdy płatnik składek, który zatrudnia osoby na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych może spodziewać się kontroli z ZUS. Nie ma znaczenia czy płatnik składek jest osobą fizyczną, osobą prawną czy jednostką organizacyjną. Aby dobrze przygotować się do kontroli, przedsiębiorca powinien wiedzieć, jakie są jego prawa i obowiązki, oraz znać zasady przeprowadzania kontroli.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie informacje znajdują się w zawiadomieniu o zamiarze wszczęcia kontroli.
  • W jakim terminie ZUS rozpoczyna kontrolę
  • W jakim miejscu będzie przeprowadzana kontrola ZUS
  • Jak przedsiębiorca może sprzeciwić się kontroli
  • Jaki jest zakres kontroli ZUS
  • Jakie dokumenty przygotować do kontroli ZUS
  • W jaki sposób inspektor ZUS rozpoczyna kontrolę
  • W jakich godzinach jest przeprowadzana kontrola ZUS
  • Ile czasu trwa kontrola ZUS
  • Jakie obowiązki ma płatnik składek w czasie kontroli ZUS
  • Co może inspektor kontroli ZUS

Kontrole płatników składek zobowiązanych do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenie przeprowadza się w uzasadnionych przypadkach.

Kontrola ma charakter planowy, co oznacza, że jest prowadzona na podstawie rocznego planu kontroli. Dobór płatników składek w ramach realizacji planu kontroli poprzedzony jest analizą prawdopodobieństwa naruszenia prawa w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz innych zadań, które zostały zlecone ZUS.

Głównymi aktami prawnymi regulującymi zasady kontroli płatników składek są ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa Prawo przedsiębiorców.

Kontrolę płatników składek przeprowadzają inspektorzy kontroli ZUS, czasami może się zdarzyć, że w czynnościach kontrolnych będzie również uczestniczył pracownik, który nie jest inspektorem kontroli, ale przygotowuje się do przystąpienia do egzaminu kwalifikacyjnego na to stanowisko. Taki pracownik musi mieć odrębne upoważnienie do uczestniczenia w czynnościach kontrolnych i powinien wylegitymować się dowodem osobistym.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo