Wymiar urlopu wypoczynkowego, gdy pracownik korzysta z urlopu wychowawczego w częściach na przełomie lat


Wymiar urlopu wypoczynkowego, gdy pracownik korzysta z urlopu wychowawczego w częściach na przełomie lat

W przerwach między kolejnymi częściami urlopu wychowawczego pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. Jeżeli zatem pracownik rozpoczyna urlop wychowawczy po nabyciu prawa do urlopu w danym roku, wymiar urlopu wypoczynkowego za ten rok nie ulega proporcjonalnemu obniżeniu, niezależnie od tego, czy pracownik wróci do pracy jeszcze w tym samym roku, czy pozostanie na urlopie wychowawczym do końca roku.

Po powrocie z urlopu wychowawczego – urlop proporcjonalny

Urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym przysługuje pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym powraca do pracy po trwającym co najmniej jeden miesiąc okresie urlopu wychowawczego.

W przypadku zatem, gdy pracownik 1 stycznia przebywa na urlopie wychowawczym, to prawo do urlopu wypoczynkowego za dany rok nabywa dopiero z dniem powrotu do pracy po urlopie wychowawczym, przy czym urlop przysługuje mu w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca roku (w razie zatrudnienia na okres nie krótszy niż do końca roku).

Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się górę do pełnego miesiąca. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Zapamiętaj

W przypadku gdy część urlopu wychowawczego skończy się w styczniu, pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego za ten rok w pełnym wymiarze.


Wykorzystanie części urlopu wychowawczego po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego

Skorzystanie z kolejnej części urlopu wychowawczego już po nabyciu prawa do urlopu nie stanowi podstawy do obniżenia wymiaru urlopu za dany rok.

W przypadku zatem, gdy pracownik jeszcze w tym samym roku rozpocznie drugą część urlopu wychowawczego, to wymiar urlopu wypoczynkowego nie ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu – pracownik zachowa prawo do 26 dni urlopu.

Nie ma przy tym znaczenia, czy w okresie przerwy między kolejnymi częściami urlopu wychowawczego pracownik będzie faktycznie świadczyć pracę, czy też np. skorzysta z dni opieki na dziecko lub z urlopu wypoczynkowego. W każdym przypadku taką przerwę należy traktować jak powrót do pracy, skutkujący nabyciem prawa do urlopu w danym roku.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo