Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka po zakończeniu urlopu macierzyńskiego

Marta Handzlik
Elżbieta Gaździk
04.12.2015AKTUALNE

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka po zakończeniu urlopu macierzyńskiego

Pracownik, któremu urodziło się dziecko, zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, przysługuje urlop okolicznościowy. Przepisy te nie regulują wprost, czy urlop ten należy się i matce, i ojcu dziecka. Praktyka jednak pokazuje, że z urlopu tego korzystają głównie ojcowie dziecka, gdyż matce wraz z porodem przysługuje urlop macierzyński. Wynika to również z faktu, że urlop ten winien być wykorzystany w czasie bezpośrednio związanym z tym wydarzeniem w niedalekim odstępie czasowym.

Brak praw matki do skorzystania z urlopu z tytułu urodzenia dziecko potwierdziło również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w swoim stanowisku z 7 marca 2012 r.: „Zgodnie z § 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281 ze zm.) w razie urodzenia się dziecka pracownika pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący dwa dni”.

Zdaniem Departamentu Prawa Pracy MPiPS: Okolicznościowe zwolnienie od pracy z tytułu urodzenia dziecka, powinno zostać wykorzystane w czasie bezpośrednio związanym z wydarzeniem, które uzasadnia jego udzielenie. Istotny jest bowiem nie tylko związek przyczynowy, ale także związek czasowy z danym wydarzeniem. Co do zasady okolicznościowe zwolnienie od pracy powinno zatem pokrywać się z datą zdarzenia lub zostać wykorzystane w niedalekim odstępie czasowym, jeżeli pracownik udowodni, że zwolnienie ma związek z wydarzeniem.

Zważywszy na to oraz charakter okolicznościowego zwolnienia od pracy w razie urodzenia się dziecka pracownika, zdaniem MPiPS, pracownicy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie przysługuje prawo do takiego zwolnienia.

Autorem odpowiedzi jest: 

Elżbieta Gaździk

Słowa kluczowe:
urlop okolicznościowy

Marta Handzlik
AUTOR
Zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych, główny księgowy samorządowej jednostki budżetowej. W samorządowej jednostce budżetowej pracuje od 1989 r. - przez cały okres zatrudnienia miała do czynienia z zagadnieniami związanymi ze sferą finansów publicznych w szerokim tego słowa znaczeniu. Zajmowała się kosztorysowaniem inwestycji, ich rozliczaniem, udzielaniem zamówień publicznych, prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo