Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci ojczyma małżonka

Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci ojczyma małżonka

Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

28.07.2015

Urlop okolicznościowy to zwolnienia od pracy udzielane pracownikom w związku z określonymi zdarzeniami rodzinnymi i osobistymi (takimi jak ślub pracownika, narodziny dziecka, zgon i pogrzeb bliskiej osoby). Nie we wszystkich przypadkach można jednak z tego uprawnienia skorzystać. Jedną z takich sytuacji jest śmierci ojczyma małżonka.

Urlop okolicznościowy – zasady ogólne

Celem urlopu okolicznościowego jest umożliwienie pracownikowi wzięcia udziału w zdarzeniu oraz załatwienie spraw z nimi związanych. Za czas zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

  • 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

  • 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci ojczyma małżonka

W związku ze śmiercią i pogrzebem ojczyma małżonka pracownikowi nie przysługuje zwolnienie od pracy (chyba że ojczym małżonka pozostawał na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką). Pracownik mógłby natomiast skorzystać ze zwolnienia w razie śmierci własnego ojczyma lub teścia.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska

Nasze usługi

Audyt dokumentów czasu pracy
Ułożenie grafików czasu pracy
Szkolenia

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel