Obowiązek zawarcia umów w PPK – czy można go odsunąć w czasie

13.10.2020AKTUALNE

Obowiązek zawarcia umów w PPK – czy można go odsunąć w czasie
Pytanie:

Jestem pracodawcą, który ma obowiązek utworzenia PPK w trzeciej fazie (w związku ze zmianami w tarczy antykryzysowej 2.0), w związku z faktem zatrudniania 31 grudnia 2019 r. 89 pracowników. Ze względu na słabszą kondycję finansową chciałbym przystąpić do PPK dopiero w 2021 roku. Czy mogę tak postąpić i nie spotka mnie za to żadna kara?

Odpowiedź:

Nie, każdy pracodawca ma obowiązek terminowego utworzenia PPK. Jeżeli nie zrobi tego w terminach przewidzianych ustawą o PPK, naraża się na karę grzywny.

W związku z tym pracodawca, o którym mowa w pytaniu, powinien najpóźniej 27 października 2020 roku zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a nie później niż 10 listopada 2020 r. umowę o prowadzenie PPK.

Artykuł 106 ustawy o PPK wprost przewiduje, że podmiot zatrudniający albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu, który nie dopełnia obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego. W związku z tym pracodawca powinien szczególnie pilnować terminów zawarcia umowy o zarządzanie PPK, bowiem konsekwencje finansowe wynikające z niezawarcia umowy o zarządzanie mogą być dla niego bardzo dotkliwe.

Poza zagrożeniem powyższą karą, PFR wezwie pracodawcę do zawarcia umowy o zarządzanie z wyznaczoną instytucją finansową (PFR TFI), ewentualnie o przedstawienie informacji o zawarciu umowy o zarządzanie z inną instytucją finansową. Warto podkreślić, że obie czynności (wezwanie i kara grzywny) są od siebie niezależne, w związku z tym pracodawca wezwany przez PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK z PFR TFI nadal może otrzymać karę grzywny.

W związku z tym warto zawrzeć umowę o zarządzanie w terminie, nawet niekoniecznie z tą instytucją finansową, z którą pracodawca zamierzał to zrobić, natomiast w przyszłości zmienić instytucję finansową poprzez wypowiedzenie umowy o zarządzanie i zawarcie kolejnej umowy z drugą instytucją finansową.

Podstawa prawna: 
  • art. 8, art. 106 i art. 134 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.).

Sprawdź inne artykuły w kategorii PPK

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo