Gdzie znaleźć oferty dotyczące PPK i jakie są kryteria wyboru instytucji finansowej

17.08.2020AKTUALNE

Gdzie znaleźć oferty dotyczące PPK i jakie są kryteria wyboru instytucji finansowej
Pytanie:

Jestem pracodawcą, który zatrudnia 33 osoby na podstawie umowy o pracę oraz 15 na umowę zlecenia (za wszystkie te osoby obowiązkowo płacę składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe). Wiem, że mam obowiązek od 1 lipca 2020 r. tworzyć PPK. Gdzie powinienem szukać informacji dotyczących instytucji finansowej? Czy PPK będzie oferował bank, w którym prowadzę rachunek firmowy? Na podstawie jakich kryteriów mam dokonać tego wyboru?

Odpowiedź:

Wszystkie informacje dotyczące instytucji finansowych prowadzących PPK znajdują się na oficjalnym Portalu PPK (mojeppk.pl). Banki nie mają możliwości oferowania PPK. Jednakże wśród instytucji finansowych oferujących PPK są też takie towarzystwa funduszy inwestycyjnych które są częścią grup kapitałowych, w skład której wchodzą także banki.

Na Portalu PPK (wg. stanu na 13 sierpnia 2020 r.) znajdowało się 20 instytucji finansowych oferujących PPK. Nie można wykluczyć, że w najbliższych miesiącach liczba instytucji finansowych ulegnie zmniejszeniu. Zdecydowana większość instytucji, które dotychczas oferują prowadzenie PPK, to towarzystwa funduszy inwestycyjnych (16) ponadto 3 powszechne towarzystwa emerytalne i jeden zakład ubezpieczeń.

Wybierając instytucję finansową, podmiot zatrudniający powinien kierować się w szczególności takimi kryteriami jak:

  • ocena proponowanych przez instytucję finansową warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK,

  • efektywność w zarządzaniu aktywami,

  • doświadczenie w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi,

  • najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych.

Jest to ustawowo określony katalog kryteriów, którymi pracodawca powinien się kierować. Nie ma żadnych przepisów ograniczających pracodawcę tylko do tych wymienionych powyżej kryteriów.

Pierwsze kryterium określa przede wszystkim koszty, jakie instytucja finansowa będzie pobierała z aktywów uczestnika. Większość instytucji różnicuje wysokość opłat ze względu na fundusz, im bardziej bezpieczny, tym niższe opłaty, chociaż i tak są one dość niskie, ustawa ogranicza je do 0,5% wartości aktywów netto. Drugie kryterium jest dzisiaj trudne do oceny, odnosi się bowiem do wyników, jakie poszczególne fundusze będą osiągały. Pracodawca ma dzisiaj możliwość porównania podobnych wyników dla funduszy o podobnej polityce inwestycyjnej, które instytucja finansowa oferowała w minionych latach. Trzecie kryterium można odnieść do doświadczenia między innymi w prowadzeniu PPE albo IKE/IKZE, czyli ustawowych produktów emerytalnych.

Podstawa prawna: 
  • art. 7 i art. 77–78 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.).

Sprawdź inne artykuły w kategorii PPK

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo