Służba bhp – kiedy pracownik na etacie, a kiedy specjalista spoza zakładu?

Emilia Wawrzyszczuk
Emilia Wawrzyszczuk
01.07.2013AKTUALNE

Służba bhp – kiedy pracownik na etacie, a kiedy specjalista spoza zakładu?

Z początkiem lipca 2013 r. wszyscy pracownicy służb bhp oraz osoby spoza zakładu pracy pełniące zadania służby bhp zostali objęci nowymi wyższymi wymaganiami kwalifikacyjnymi. To dobra okazja nie tylko do zweryfikowania kwalifikacji służb bhp, ale także do przypomnienia, na jakich zasadach pracodawcy muszą tworzyć służby bhp.

Zatrudnienie powyżej 100 pracowników – obowiązkowa etatowa służba bhp

Każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić wykonywanie zadań przewidzianych dla służby bezpieczeństwa i higieny pracy. W zależności od wielkości zatrudnienia istnieje kilka wariantów wywiązania się z tego obowiązku:

a) zatrudnienie do 100 pracowników – pracodawca może zatrudnić pracownika służby bhp (na całym etacie lub na części etatu) albo powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy; w przypadku braku kompetentnych pracowników, którym można powierzyć wykonywanie zadań służby bhp – pracodawca może powierzyć wykonywanie takich zadań specjalistom spoza zakładu pracy (np. zatrudnionym w firmie zewnętrznej świadczącej usługi w omawianym zakresie);

Zapamiętaj

W małych firmach pracodawca = behapowiec
Jeśli pracodawca zatrudnia do 10 pracowników albo do 20 pracowników – i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – oraz posiada ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam pełnić zadania tej służby.

b) zatrudnienie powyżej 100 pracowników – pracodawca obowiązkowo tworzy „etatową” służbę bhp, w przypadku zatrudniania powyżej 100 pracowników pracodawca nie ma możliwości powierzenia zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu (potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 października 2006 r., sygn. akt I OSK 263/06, LEX nr 281409).

Wielkość służby bhp – w zależności od wielkości zatrudnienia i rodzajów zagrożeń

Liczbę członków służby bhp ustala, co do zasady, pracodawca – biorąc pod uwagę stan zatrudnienia oraz występujące w zakładzie warunki pracy i związane z nimi zagrożenia zawodowe, a także uciążliwości pracy.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy. Natomiast pracodawca zatrudniający ponad 600 pracowników zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 1 pracownika służby bhp na każdych 600 pracowników.

Od 1 lipca 2005 r. służba bhp – tylko z pełnymi kwalifikacjami

Bez względu na to, czy pracodawca zatrudniania pracowników służby bhp na etacie, czy powierza te zadania osobom spoza zakładu pracy, muszą oni spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie z nimi inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy, natomiast:

  • starszym inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp,
  • starszym specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp,
  • głównym specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp.
Zapamiętaj

Specjalista spoza zakładu może być byłym inspektorem PIP
Jeśli pracodawca powierza zadania służby bhp specjaliście spoza zakładu osoba taka powinna spełniać określone wyżej wymagania lub posiadać co najmniej 5-letni staż pracy na stanowisku inspektora pracy w Państwowej Inspekcji Pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Emilia Wawrzyszczuk


Emilia Wawrzyszczuk
AUTOR
Redaktor Portalu Kadrowo-Płacowego, redaktor prowadząca magazynu „Prawa pracy w pytaniach i odpowiedziach”, specjalista prawa pracy i wynagrodzeń

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo