Dwa tryby wnioskowania o urlop rodzicielski


Dwa tryby wnioskowania o urlop rodzicielski

Od kilku miesięcy zatrudnieni rodzice mogą korzystać z nowego urlopu rodzicielskiego. Przepisy przewidują dwa tryby wnioskowania o ten urlop. To, który z nich wybierze pracownik, może przesądzić o braku możliwości przerwania lub rezygnacji z urlopu rodzicielskiego.

Z tytułu urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni. Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownica może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 6 tygodni (8 tygodni – w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka), a następnie z urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni.

Dzień porodu wyznacza datę rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy z mocy prawa od dnia porodu – pracownica nie musi więc składać wniosku o taki urlop.

Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy pracownica chce skorzystać z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Wówczas składa pracodawcy pisemny wniosek o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego (maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może zostać wykorzystane przed porodem). Natomiast dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski udzielane są zawsze na pisemny wniosek pracownika.

Zapamiętaj

Pracownica, która nie zamierza korzystać z urlopu macierzyńskiego przed porodem, do czasu urodzenia dziecka nie musi składać żadnego wniosku. Po porodzie jest zobowiązana przedłożyć w zakładzie pracy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, który stanowi podstawę do wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem urlopu

Zarówno wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, jak i urlop rodzicielski składa się w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Najpóźniej na 14 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego pracownica powinna więc złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, a na 14 dni przed zakończeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego – wniosek o urlop rodzicielski.

Pracownica urodziła dziecko 14 maja 2013 r. Do 30 września 2013 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego, a po nim (do 11 listopada 2013 r.), korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, o który zawnioskowała 9 września 2013 r. Natomiast wniosek o urlop rodzicielski pracownica złożyła pracodawcy 28 października 2013 r.

W takim przypadku za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica otrzyma zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za okres urlopu rodzicielskiego – w wysokości 60% podstawy wymiaru.

Albo maksymalnie 14 dni po porodzie

Pracownica może też nie później niż 14 dni po porodzie, złożyć jeden wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W takim przypadku za cały okres korzystania z urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i rodzicielskiego pracownica otrzyma zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Zapamiętaj

Tylko w przypadku wnioskowania o urlop rodzicielski (razem z dodatkowym urlopem macierzyńskim) bezpośrednio po porodzie pracownica może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części i powrócić do pracy. W pozostałych przypadkach, tj. gdy wniosek o urlop rodzicielski był składany w innym terminie – np. pod koniec korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego – przepisy nie przewidują takiej możliwości. Warto przy tym pamiętać, że pracownik nie musi od razu wnioskować o cały urlop rodzicielski – może on być wykorzystany w częściach (nie więcej niż trzech), przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Autorem odpowiedzi jest: 

Katarzyna Pietruszyńska


Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
AUTOR
Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo