zmiany w prawie

Ustawa systemowa 2022 – przegląd najważniejszych zmian dla płatników i ubezpieczonych

Szykują się duże zmiany w ustawie systemowej. Część z nich zostanie wprowadzona już 1 stycznia 2022 r. Sprawdź, jakie rozwiązania są przewidziane dla płatników składek i ubezpieczonych. Przekonaj się także, jakie zmiany zajdą w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Co zmieni się w zakresie naliczania odsetek za zwłokę
  • Co oznacza dla płatnika składek, że ZUS będzie mógł potrącić nieopłacone składki oraz inne należności z wypłaconych świadczeń
  • Od kiedy będzie zawieszony bieg terminu przedawnienia
  • W jakim przypadku ZUS będzie zawiadamiał płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek, które mogą być zwrócone
  • W jakim terminie płatnik składek będzie musiał założyć PUE ZUS, jeśli go jeszcze nie posiada
  • Co zmieni się w terminach składania korekt dokumentów (deklaracji rozliczeniowej i imiennego raportu miesięcznego)
  • Kiedy należności cywilnoprawne będą mogły być z urzędu umarzane w całości
  • Jak będzie wyglądała elektronizacja wniosków o wydanie zaświadczenia A1
  • Praca w trakcie ZUS ZLA czy też wykorzystywanie ZUS ZLA w sposób sprzeczny z jego celem będzie powodował, że wypłacone świadczenie będzie świadczeniem nienależnym – co to oznacza dla płatników składek i ubezpieczonych
  • Jakie nowe kompetencje będzie miał inspektor kontroli ZUS

Zmiana dotycząca dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – od 1 stycznia 2022 r.

W przypadku wznowienia działalności gospodarczej przez osobę, która nie podlegała dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu przed dniem, od którego nastąpiło zawieszenie tej działalności osoba ta będzie miała 7 dni na przekazane zgłoszenia do ZUS i zgłoszenie się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jeżeli w tym terminie zgłoszenie zostanie przekazane, to objecie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wskazanego w zgłoszeniu. Jeżeli więc wznowienie działalności nastąpi od 1. dnia danego miesiąca, a zgłoszenie zostanie przekazane najpóźniej 8. dnia i prowadzący działalność wskaże tam jako datę podlegania ubezpieczeniu chorobowemu 1. dnia danego miesiąca, to od tej daty nastąpi objęcie ubezpieczeniem. Jeżeli zgłoszenie zostanie przekazane po upływie 7 dni, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od daty przekazania zgłoszenia do ZUS.

Zmiana polega więc na wprowadzeniu takiej samej zasady obejmowania osoby prowadzącej działalność ubezpieczeniem chorobowym zarówno, gdy osoba ta rozpoczyna prowadzenie działalności, jak i gdy po okresie zawieszenia ją wznawia.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zgłosi się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, będzie temu ubezpieczeniu podlegała aż do złożenia wyrejestrowania. Nie wcześniej jednak niż do dnia, kiedy zgłoszenie zostało złożone w ZUS.

Oznacza to, że osoba prowadząca działalność nie będzie już wyłączana z ubezpieczenia chorobowego z powodu opłacenia składek po terminie lub opłacenia składek w zaniżonej wysokości.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo