wystąpienie publiczne

Nie tylko słowa – mowa niewerbalna podczas wystąpienia publicznego

Nie tylko słowa – mowa niewerbalna podczas wystąpienia publicznego

Każde wystąpienie publiczne składa się z kilku szczególnych obszarów, na które musi zwrócić uwagę prezenter. Oprócz samej treści, materiałów wspierających czy pomieszczenia, w którym będzie przemawiał ważne jest także zadbanie o mowę niewerbalną. Przejawia się ona np. w gestach, postawie czy stroju. To właśnie one tworzą całościowy obraz mówcy. O czym trzeba pamiętać?

To, jak wyglądamy ma kluczowe znaczenie w odbiorze prezentowanych przez nas treści. Przypomnijmy sobie lata szkolne, kiedy to siedząc w ławce wsłuchiwaliśmy się w to, co mówi do nas nauczyciel. Każdy z nich miał własny styl prezentowania informacji. Oprócz wiedzy merytorycznej składały się na niego m.in. postawa, praca głosem czy subiektywnie odbierane zaangażowanie w zajęcia. Nawet wiele lat po zakończeniu edukacji wspominamy nauczycieli, którzy z pasją w głosie, pełni energii opowiadali np. zjawiskach fizycznych. Zwykły fartuch chemika, który zakładał on, gdy pokazywał doświadczenia sprawiał, że odbieraliśmy go jako większego profesjonalistę.

Wspomniane wyżej drobne elementy wchodzące w skład komunikatów niewerbalnych sprawiały, że nie tylko z większą uwagą słuchaliśmy tego, co mówią nauczyciele je stosujący. Zapadło nam to również w pamięć i jesteśmy w stanie to odtworzyć wiele lat po zakończeniu szkoły. Warto więc wykorzystać te elementy podczas prezentowania ważnych treści na gruncie firmowym. Mogą być one równie dobrym środkiem do osiągania celów, jak w przypadku naszych edukatorów.

Poniżej przedstawionych zostanie kilka reguł związanych z komunikatami niewerbalnymi, które każdy mówca może z łatwością wykorzystać w swoich wystąpieniach. Pozwolą mu one na wywarcie lepszego wrażenia na słuchaczach, a tym samym łatwiejsze przekonanie do przekazywanych treści.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo