składka wypadkowa

Skladka wypadkowa od 1 kwietnia 2024 r.

Składka wypadkowa na nowy rok składkowy od 1 kwietnia 2024 r. – jak ustalać jej wysokość

Od 1 kwietnia 2024 r. dla płatników składek na ubezpieczenie wypadkowe rozpoczyna się nowy okres składkowy, dla którego trzeba ustalić wysokość stopy procentowej składki na to ubezpieczenie. Stopę procentową składki ustala płatnik składek samodzielnie lub ustali mu ją ZUS.

Wysokość składek społecznych (emerytalna, rentowa, chorobowa) finansowana przez płatnika składek oraz ubezpieczonego jest wyrażona procentowo, przy czym jest to taki sam procent dla wszystkich, określony w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Wyjątkiem jest składka na ubezpieczenie wypadkowe. Stopa procentowa tej składki jest zróżnicowana i zależy od kategorii ryzyka ustalonej dla grupy działalności.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na cały rok składkowy, przy czym nie pokrywa się on z rokiem kalendarzowym. Rok składkowy w ubezpieczeniu wypadkowym to okres rozpoczynający się od 1 kwietnia danego roku kalendarzowego i trwający do 31 marca następnego roku kalendarzowego.

Nowy rok składkowy obejmuje okres od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Trzy grupy płatników

Zasady różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków reguluje ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Dla celów ustalenia wysokości składki wypadkowej, płatników można podzielić na 3 grupy:

1) nie podlegający wpisowi do rejestru REGON (niezależnie od liczby ubezpieczonych wypadkowo),

2) podlegający wpisowi do rejestru REGON, zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób,

3) podlegający wpisowi do rejestru REGON, zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób.

Zawyżenie lub zaniżenie składki wypadkowej – jak sporządzić korekty do ZUS

Płatnik składek, który błędnie ustalił wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe lub przekazał błędne dane powinien złożyć korekty dokumentów rozliczeniowych. Jeśli tego nie zrobi, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Sprawdź, jak złożyć korekty ZUS w 4 sytuacjach, które mogą wystąpić.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • W jakiej sytuacji płatnik składek musi dokonać korekty wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe lub informacji o ubezpieczeniu wypadkowym ZUS IWA
  • Jakie płatnik składek poniesie skutki, gdy zawyży stopę procentową na ubezpieczenie wypadkowe
  • Jakie płatnik składek poniesie skutki, gdy zaniży stopę procentową na ubezpieczenie wypadkowe

Ubezpieczenie wypadkowe jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zmienna i ustala się ją na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego w formie stopy procentowej.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala płatnik składek lub ZUS.

ZUS ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, jeśli płatnik składek za 3 kolejne lata kalendarzowe przekazał informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe na formularzu ZUS IWA. Oznacza to, że przez 3 ostatnie lata zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego więcej niż 10 osób oraz podlegał wpisowi do rejestru REGON. Informację taką płatnik przekazuje do 31 stycznia każdego roku.

Płatnik składek może popełnić błąd przy wypełnieniu informacji ZUS IWA. Błąd może dotyczyć danych zawartych w dokumencie, np.:

  • podanie błędnej liczby wypadków przy pracy,
  • podanie błędnej liczby osób zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego lub
  • wpisanie błędnego kodu przeważającej działalności wg PKD.

ZUS na podstawie przekazanych informacji ustala wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na dany rok składkowy, stopa w wyniku błędnie przekazanej informacji  może być zawyżona lub zaniżona. O wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w danym roku składkowym ZUS zawiadamia płatnika składek nie później niż do dnia 20 kwietnia danego roku.

Błędnie ustalenie składki przez płatnika składek

Płatnik składek sam ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, jeśli zgłasza nie więcej niż 9 ubezpieczonych lub nie podlega wpisowi do rejestru REGON, wówczas stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.

Zanim przekażesz dokumenty rozliczeniowe do ZUS za kwiecień, sprawdź składkę wypadkową

Od 1 kwietnia 2021 r. rozpoczął się nowy rok składkowy na ubezpieczenie wypadkowe, który będzie trwał do 31 marca 2022 r. W związku ze zmianami stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe dla niektórych grup działalności według PKD, płatnicy składek przed przekazaniem dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2021 r. powinni zweryfikować wysokość stopy na to ubezpieczenie. Jeśli bowiem płatnik składek błędnie ustali składkę na ubezpieczenie wypadkowe, poniesie konsekwencje finansowe. Sprawdź jakie.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jak ustalana jest stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe przez płatników, którzy zgłaszają nie więcej niż 9 ubezpieczonych lub nie podlegają wpisowi do rejestru REGON

  • Jak ustalana jest stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana przez płatników, którzy zgłaszają więcej niż 9 ubezpieczonych i nie przekazali informacji ZUS IWA za 3 kolejne lata kalendarzowe

  • Jakie konsekwencje poniesie płatnik składek, który błędnie ustalił wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe

Kto ustala wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe

Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażone są w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jako jedyna jest zróżnicowana dla poszczególnych grup płatników składek.

Wysokość składki wypadkowej ustalana jest dla każdego płatnika składek na każdy rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala ZUS lub płatnik składek samodzielnie i wpływ na to ma średnia liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w poprzednim roku kalendarzowym oraz to, czy płatnik podlega wpisowi do rejestru REGON.

ZUS ustali wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, jeśli płatnik składek za 3 kolejne lata kalendarzowe przekazał informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe na formularzu ZUS IWA (czyli w tych latach zgłaszał średniorocznie do ubezpieczenia wypadkowego więcej niż 9 osób). W przeciwnym razie składkę na ubezpieczenie wypadkowe, musi ustalić indywidualnie każdy przedsiębiorca. Tak ustaloną wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe należy wykazać w ZUS w dokumentach rozliczeniowych.

3 formularze ZUS IWA za poprzednie lata

Płatnik składek w latach 2018, 2019 i 2020 zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego więcej niż 9 osób i za te lata złożył do ZUS informację na formularzu ZUS IWA. W konsekwencji na rok składkowy od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2021 r. ZUS ustalił płatnikowi składek wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Samodzielne ustalenie stopy procentowej składki wypadkowej

Płatnik składek w roku 2018 nie zatrudniał żadnej osoby. W roku 2019 i 2020 zatrudniał więcej niż 10 osób i za te lata przekazał informację na druku ZUS IWA do organu rentowego. W związku z tym, że przedsiębiorca nie przekazał informacji na druku ZUS IWA za 3 kolejne lata kalendarzowe, sam musi ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe i następnie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. deklarować składki na ubezpieczenie wypadkowe od ustalonej stopy.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo