projekt zmian przepisów

Kontrole trzeźwości pracowników

Kontrole trzeźwości pracowników – już wkrótce bez obaw o karę z UODO

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji Kodeksu pracy, która umożliwi pracodawcom kontrole trzeźwości pracowników. Jeśli przepisy chociaż w takim kształcie, jak aktualnie proponowany zaczną obowiązywać, pracodawcy mają szansę zyskać zadowalające procedury kontroli – ocenia adw. Karolina Kołakowska, ekspert prawa pracy z Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Dlaczego wprowadzenie nowych podstaw w zakresie kontroli trzeźwosci jest konieczne
  • Jakie stanowisko dotyczące badań trzeźwości pracowników zajmuje UODO
  • Jakie zmiany planowane są w przedstawionym projekcie

Prewencyjne kontroli trzeźwości przeprowadzane przez pracodawców od wielu lat wzbudzały kontrowersje. W ich przypadku zderzają się dwie wartości – z jednej strony obowiązek pracodawcy zapewnienia wszystkim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, z drugiej strony – szeroko pojęta prywatność pracowników.

Dotychczasowe braki w legislacji

Sytuację komplikował fakt, że w powszechnie obowiązujących przepisach prawa brakowało (i aktualnie jeszcze brakuje) podstawy do przeprowadzania wyrywkowych kontroli. Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stanowi jedynie o badaniu stanu trzeźwości przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (np.: przez Policję) i to tylko wówczas, gdy za takim badaniem przemawia uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy.

Mimo wspomnianych wątpliwości, orzecznictwo sądowe akceptowało prewencyjne kontrole trzeźwości. Przykładowo, Sąd Najwyższy w wyroku z 22 listopada 2018 r. (sygn. akt II PK 199/17) ocenił nawet, że rodzaj pracy może uzasadniać powstanie po stronie pracownika obowiązku poddania się  „profilaktycznym” badaniom trzeźwości.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo